شکنجه‌های زندان گوانتانامو، «لکه ننگی برای آمریکا»

کد بلاگ : #6453
تاریخ انتشار : یکشنبه, 30 آبان 1400 16:21
تعداد بازدید کننده : 136
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
شکنجه‌های زندان گوانتانامو، «لکه ننگی برای آمریکا»
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
۷ نفر از ۸ عضو هیأت منصفه نظامی معتقدند شکنجه‌های شنیع و تحقیرآمیز و ... نه از لحاظ اطلاعاتی و نه هیچ جنبه دیگری، منفعت ملموسی برای ایالات‌متحده نداشته و در عوض لکه ننگی بر تار و پود اخلاقی آمریکا و مایه شرم دولت این کشور است.

شبکه خبری بی.بی.سی، در روز سه‌شنبه ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص دیدگاه افسران نظامی آمریکا درباره شکنجه‌های سازمان سیا در زندان گوانتانامو به‌عنوان «لکه ننگی برای آمریکا» منتشر کرده است. در این گزارش به انتشار نامه ۷ افسر ارشد آمریکایی در روزنامه نیویورک تایمز اشاره شده که در آن شکنجه مجید خان ، زندانی زندان گوانتانامو، به دست مأموران سازمان اطلاعات مرکزی ایالات‌متحده (سیا) محکوم شده و از آن به‌ عنوان «لکه‌‌ای بر تار و پود اخلاقی آمریکا» نام برده شده است. طبق این گزارش آقای خان در هفته گذشته در دادگاه در مورد شکنجه‌هایی چون ضرب و شتم، احساس خفگی مصنوعی با آب، زنجیر شدن در تاریکی، بی‌خوابی و...شهادت داده است. وی همچنین اظهار داشته هر چه بیشتر با مأموران سیا همکاری ‌کرده، بیشتر شکنجه شده است. گفتنی است که شهادت او نخستین مورد از شهادت زندانیانی است که در پی حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، در یکی از پایگاه‌های سازمان سیا در خارج از کشور نگهداری می‌شدند. آقای خان اهل پاکستان بوده و در سن ۱۶ سالگی به آمریکا نقل مکان کرده است.
این زندانی اظهار می‌کند زمانی که به عضویت گروه القاعده درآمده، نوجوان، تحت تأثیر شرایط و آسیب‌پذیر بوده و اکنون که ۴۱ سال سن دارد، هم القاعده و هم تروریسم را مردود می‌داند. در این گزارش به اظهارات وکیل آقای خان درباره شکنجه‌های شنیع و تحقیرآمیز با وجود همکاری موکلش با مأموران آمریکایی، اشاره شده است. گفتنی است که وی در جلسه استماعی که در پایگاه دریایی گوانتانامو در کوبا برگزار شده بود، بیانیه‌ای ۳۹ صفحه‌ای مملو از جزئیات شکنجه‌های تحقیرآمیز را خوانده است. خان به تحمل ۲۶ سال حبس پس از اعتراف به کمک و همکاری در اقدام‌های توطئه‌آمیز القاعده در سال ۲۰۰۲ میلادی محکوم شده است. گزارش حاضر بیان می‌کند ۷ نفر از ۸ عضو هیأت منصفه نظامی در نامه‌ای که خواستار عفو این زندانی شده بودند، معتقدند اینگونه رفتار با آقای خان نه از لحاظ اطلاعاتی و نه هیچ جنبه دیگری، منفعت ملموسی برای ایالات‌متحده نداشته و در عوض لکه ننگی بر تار و پود اخلاقی آمریکا و مایه شرم دولت این کشور است. در این گزارش به شیوه‌های خشن استفاده شده توسط مأموران سازمان سیا برای تحت فشار گذاشتن مظنونان مرتبط با شبکه القاعده و امثال آن اشاره شده است. همچنین انتقادهای وسیعی در خصوص آسیب‌های روانی جدی بازداشت‌شدگان به دولت آمریکا وارد شده است. این در حالی است که چند سال پیش هم گزارشی توسط مجلس سنای آمریکا در خصوص تایید استفاد سازمان سیا از شیوه‌های خشن و شکنجه منتشر شد که آن را لکه ننگی برای تاریخ آمریکا و ارزش‌های آن خوانده بودند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.bbc.com/persian/world-59132400

 

“ شکنجه‌های زندان گوانتانامو، «لکه ننگی برای آمریکا» ”