پایان تحقیقات جنایات جنگی بریتانیا در عراق

کد بلاگ : #6437
تاریخ انتشار : دوشنبه, 17 آبان 1400 14:20
تعداد بازدید کننده : 110
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پایان تحقیقات جنایات جنگی بریتانیا در عراق
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دولت بریتانیا تمامی تحقیقات در زمینه جنایات جنگی و موارد سوء‌استفاده از سوی سربازان بریتانیایی در عراق را بدون انجام هرگونه پیگرد قانونی به پایان رسانده است.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص پایان دادن به تحقیقات در زمینه جنایات جنگی وقوع یافته در عراق و عدم انجام پیگردهای قانونی در این رابطه منتشر کرده است. این گزارش اشاره می‌کند دولت بریتانیا تمامی تحقیقات در زمینه جنایات جنگی و موارد سوء‌استفاده از سوی سربازان بریتانیایی در عراق را بدون انجام هرگونه پیگرد قانونی به پایان رسانده است. در متن این گزارش، مرکز تحقیقات پلیس که تحت نظارت پلیس نیروهای دریایی و هوایی این کشور قرار دارد مسوول انجام تحقیقات در رابطه با دعاوی غیرنظامیان عراقی، مبنی بر رفتارهای کیفری سربازان بریتانیایی از زمان حمله به رهبری آمریکا به عراق(2003 تا 2009) شناخته شده است.
این گزارش بیان می‌کند مسئولیت ۱۲۹۱ پرونده در زمینه دعاوی سوء‌استفاده از غیرنظامیان عراقی، در سال 2017 به مرکز تحقیقات میراث پلیس واگذار شده است. این درحالی است که بن والس ، وزیر دفاع بریتانیا، در هفته جاری، اعلام کرد که این مرکز پلیس رسماً تعطیل شده و هیچ پیگرد قانونی در زمینه اتهامات مطرح شده انجام نمی‌پذیرد. گزارش حاضر به نگارش بیانیه‌ای توسط والس خطاب به مجلس عوام بریتانیا اشاره کرده و قضاوت در زمینه اعتبار دعاوی مطرح شده در خلال تحقیقات را چالش‌برانگیز خواند و تأکید کرد اگرچه برخی از این دعاوی حقیقت داشته، اما مابقی این‌گونه نبوده و شواهد و مدارک کافی برای اثبات آن‌ها وجود ندارد. بر اساس این گزارش از میان 187 مورد اتهامات تنها 55 تحقیق مستقل صورت گرفته و از میان شمار گسترده دعاوی مطرح شده هیچ یک از نیروهای نظامی بریتانیا مورد پیگرد قانونی قرار نگرفته‌اند. با این حال گزارش بیان می‌کند وزارت دفاع بریتانیا بیش از ۲۰ میلیون پوند غرامت در قبال دعاوی غیرنظامیان عراقی در زمینه سوء‌استفاده‌های انجام شده توسط نیروهای نظامی این کشور پرداخت کرده با وجودیکه هیچ یک از این نیروها محکوم نشده‌اند. با این حال والس اذعان کرده وقایع حیرت آور و شرم‌آوری در عراق رخ داده و وی ۴ مورد از محکومیت نیروهای نظامی بریتانیا برای جرائم مرتکب شده در این کشور مانند حمله به غیرنظامیان و انجام رفتار‌های غیرانسانی را به رسمیت شناخته است.

این گزارش بر اظهار تأسف و محکوم کردن این وقایع از سوی دولت بریتانیا، تاکید و بیان می‌کند که بیش از ۱۴۰ هزار تن از نیروهای مسلح این کشور شرافتمندانه در عراق خدمت نموده‌اند. همچنین طبق این گزارش، دیوان عالی بریتانیا، در سال ۲۰۱۷ میلادی، حکمی مبنی بر نقض کنوانسیون‌های ژنو از سوی نیروهای نظامی بریتانیا در خلال حضور خود در عراق صادر کرد. این در حالی است که دو سال بعد، در سال ۲۰۱۹ میلادی، آشکار شد که دولت و نیروهای نظامی بریتانیا جنایات جنگی به وقوع پیوسته در عراق را پنهان نموده‌ و قصدی برای پیگردی هیچ یک از این نیروها نداشته‌اند. گفتنی است که پس‌ازاین افشاگری دیوان بین‌المللی کیفری(ICC) اعلام کرد که این پنهان‌کاری را مورد تحقیق قرار خواهد داد.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeastmonitor.com/20211020-no-prosecutions-as-uk-ends-probe-into-soldier-abuses-in-iraq

“ پایان تحقیقات جنایات جنگی بریتانیا در عراق ”