خشونت و سوءاستفاده جنسی از کودکان در کلیسا‌ها و صومعه‌های فرانسه

کد بلاگ : #6412
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 5 آبان 1400 12:12
تعداد بازدید کننده : 133
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
خشونت و سوءاستفاده جنسی از کودکان در کلیسا‌ها و...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
شکایات کودکان و قربانیان سوء‌استفاده‌های جنسی در کلیساهای کاتولیک فرانسه تا نخستین سال‌های قرن حاضر مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

شبکه خبری دویچه وله، در روز سه‌شنبه ۱۳ مهرماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص وقوع ۳۳۰ هزار مورد آزار جنسی کودکان در کلیسای کاتولیک فرانسه منتشر کرده است. در این گزارش به نتایج تحقیقات کمیسیون مستقل بررسی خشونت جنسی و سوءاستفاده جنسی از کودکان در کلیسا‌ها و صومعه‌های فرانسه اشاره شده است. گفتنی است که پس از طرح جدی موارد مربوط به سوءاستفاده جنسی از کودکان در کلیساهای کاتولیک فرانسه، در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، کمیسیونی برای بررسی این موضوع تشکیل شد. این کمیسیون مستقل به انتشار گزارش ۲۵۰۰ صفحه‌ای، در روز سه‌شنبه ۱۳ مهرماه، مشتمل بر اسناد منتج از بررسی شواهد و مدارک، از جمله مراجعه به آرشیو کلیساهای کاتولیک، پرونده‌های دادگاه‌ها، گزارش‌های پلیس و مطبوعات و همچنین گفت‌وگو با قربانیان این خشونت‌ها طی ۷۰ سال گذشته، که برای تکمیل آن دو سال و نیم زمان صرف شده است، اقدام کرده است.
بر اساس یافته‌های این گزارش، ۳۳۰ هزار مورد خشونت جنسی در بازه زمانی سال‌های ۱۹۵۰ تا سال ۲۰۲۰ میلادی به وقوع پیوسته‌است. گفتنی است که از میان ۳۳۰ هزار مورد آزار جنسی کودکان، ۲۱۶ هزار مورد آن مربوط به خشونت جنسی است که از سوی کشیش‌ها و مسئولان صومعه‌ها صورت گرفته است. در این گزارش به وجود ۲۹۰۰ تا ۳۲۰۰ متهم در ارتباط با این پرونده و اختصاص یافتن ۸۰ درصد از قربانیان خشونت‌های جنسی به کودکان بین ۱۰ تا ۱۳ سال و رده‌های سنی متفاوت ۲۰ درصد از قربانیان دختر اشاره شده است. این گزارش بیان می‌کند شکایات کودکان و قربانیان سوء‌استفاده‌های جنسی در کلیساهای کاتولیک تا نخستین سال‌های قرن حاضر مورد بی‌توجهی قرار گرفته و تنها در موارد بسیار معدودی خسارت‌هایی از سوی کلیسای کاتولیک در فرانسه در این زمینه پرداخت شده که آن ‌هم بیشتر جنبه حق سکوت داشته است.
ژان مارک سووه، رئیس کمیسیون مستقل این تحقیق، در سخنرانی خود همزمان با انتشار رسمی این گزارش اظهار داشت: «تحقیقات انجام شده از بی‌تفاوتی عمیق و حتی ظالمانه کلیسای کاتولیک نسبت به قربانیان سوءاستفاده جنسی حکایت دارد؛ چنان که تا اوایل دهه ۲۰۰۰، نه تنها ادعای قربانیان باور نمی‌شده، بلکه گوش شنوایی هم برای آن وجود نداشته است» . در این گزارش آمده، همزمان با انتشار نتایج تحقیقات کمیسیون مستقل، پاپ فرانسیس رهبر کلیسای کاتولیک با ابراز تأسف عمیق درباره این «واقعیت شرم‌آور» پدیده خشونت جنسی در فرانسه را محکوم کرده است. بنا به اظهارات اریک دو مولین بوفور، اسقف ارشد کلیسای کاتولیک فرانسه، ضرورت فراهم آمدن تمهیدات لازم برای ممانعت از تکرار چنین پدیده‌ای در آینده ضروری می‌باشد و بابت سوء‌استفاده جنسی از کودکان در کلیسای کاتولیک و پیامدها و عواقب آن برای زندگی قربانیان ابراز شرمساری کرده است . این در حالی است که کمیسیون مستقل تحقیق از کلیسای کاتولیک خواسته است تا هر چه زودتر نسبت به پرداخت غرامت به قربانیان و یا بازماندگان آن‌ها اقدام کند؛ درخواستی که هنوز از سوی کلیسای کاتولیک برآورده نشده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://per.euronews.com/2021/10/05/sexual-abuse-france-catholic-church-report
https://b2n.ir/m02544
https://per.euronews.com/2021/10/05/sexual-abuse-france-catholic-church-report

“ خشونت و سوءاستفاده جنسی از کودکان در کلیسا‌ها و صومعه‌های فرانسه ”