گورهای دسته‌جمعی کودکان بومی کانادا و عذرخواهی کلیسای کاتولیک

کد بلاگ : #6406
تاریخ انتشار : شنبه, 1 آبان 1400 14:00
تعداد بازدید کننده : 82
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گورهای دسته‌جمعی کودکان بومی کانادا و عذرخواهی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در خردادماه سال جاری یک گور دسته‌جمعی حاوی بقایای ۲۱۵ کودک بومی در محوطه یک مدرسه شبانه‌روزی سابق در استان بریتیش کلمبیای کانادا کشف شد که برخی از اجساد کشف شده متعلق به کودکان سه ساله بودند.

شبکه خبری بی.بی.سی، در روز شنبه ۳ مهرماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص عذرخواهی کلیسای کاتولیک کانادا به دلیل سوءاستفاده تاریخی از کودکان بومی منتشر کرده است. در این گزارش، به عذرخواهی کتبی اسقف‌های کلیسای کاتولیک کانادا به دلیل رسوایی و سوء‌استفاده این کلیسا از کودکان بومی در مدارس شبانه‌روزی وابسته به آن اشاره شده است. این واقعه در اوایل سال جاری میلادی، پس از کشف صدها گور بی‌نام و نشان، در محل مدارسی که از اواخر دهه ۱۸۰۰ تا ۱۹۹۰ میلادی فعالیت می‌کردند و تحت نظر کلیسای کاتولیک قرار داشتند، اتفاق افتاد. به تبع این رویداد، گروه‌های بومی و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، از پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان و واتیکان درخواست کردند که به طور رسمی عذرخواهی کنند. لازم به یادآوری است که در خردادماه سال جاری یک گور دسته‌جمعی حاوی بقایای ۲۱۵ کودک بومی در محوطه یک مدرسه شبانه‌روزی سابق در استان بریتیش کلمبیای کانادا کشف شد که برخی از اجساد کشف شده متعلق به کودکان سه ساله بودند.
در متن این گزارش، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از دولت کانادا و واتیکان درخواست کردند تحقیقات جدی در رابطه با کشف این گورهای دسته‌جمعی و همچنین تحقیقات مشابه در رابطه با سایر مدارس بومیان این کشور انجام دهند. همچنین به درخواست ترودو از کلیسا جهت انتشار علنی اسناد و مدارک موجود در این زمینه اشاره شده و تاکید کرده که چنانچه کلیسا از انجام این اقدام سرباز زند، دولت وی تدابیر شدیدتری از جمله اقدام حقوقی علیه کلیسا اتخاذ خواهد کرد. طبق یافته‌های این گزارش، سوء‌استفاده‌های جسمی، عاطفی و جنسی در این نهادها علیه کودکان انجام پذیرفته و اسناد موجود از قرار گرفتن دانش‌آموزان این مدرسه در معرض بیمارهایی‌ چون سرخک، سل، آنفولانزا و سایر بیماری‌های مسری که منجر به مرگ بسیاری از آن‌ها شده است، حاکی می‌باشد. در این متن همچنین به گزارش منتشر شده از سوی دولت کانادا مبنی بر مشارکت این کشور در نسل‌کشی زنان بومی، و تأکید بر خطر ۱۲ برابری مرگ یا مفقود شدن زنان بومی کانادا در قیاس با سایر زنان این کشور اشاره شده است. همچنین بر اساس این گزارش ۱۲۰۰ صفحه‌ای، که حاصل سال‌ها تحقیق و بررسی است، قتل و ناپدید شدن زنان و دختران بومی در چند دهه اخیر در کانادا مصداق «نسل کشی مردمان بومی بر اساس نژاد آن‌ها» است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.bbc.com/persian/world-58690675

“ گورهای دسته‌جمعی کودکان بومی کانادا و عذرخواهی کلیسای کاتولیک ”