دوتابعیتی‌های بریتانیایی- افغانستانی، جاماندگان خروج از کابل

کد بلاگ : #6355
تاریخ انتشار : دوشنبه, 29 شهریور 1400 13:45
تعداد بازدید کننده : 157
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دوتابعیتی‌های بریتانیایی- افغانستانی، جاماندگان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در پی جاماندن و سرگردانی شهروندان بریتانیایی افغانستانی در فرودگاه کابل و بی‌اعتنایی به تخلیه آن‌ها، بریتانیا به رفتار تبعیض‌آمیز علیه ایشان متهم شد. درحالی که به گفته دامینیک راب وزیر خارجه بریتانیا تمامی شهروندان تک‌تابعیتی که قصد ترک افغانستان را داشتند به کشور بازگردانده شده‌اند.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در روز پنج‌شنبه ۴ شهریورماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص متهم شدن بریتانیا به رفتار تبعیض‌آمیز با توجه به سرگردانی دو تابعیتی‌ها در افغانستان منتشر کرده است. در این متن به گزارش روزنامه گاردین در خصوص بی‌اعتنایی نسبت به تخلیه حدود ۵۰ شهروند بریتانیایی – افغانستانی از فرودگاه کابل با وجود اقدام به نشان دادن گذرنامه‌های خود در خارج از این فرودگاه و دعاوی وکلا و کنشگران مبنی بر عدم تخلیه بریتانیایی‌های افغان‌تبار از کابل اشاره شده است. همچنین این گزارش به اظهارات وکلای مهاجرت مبنی بر رفتار با این افراد به‌عنوان شهروند درجه دوم در زمان تلاش‌ برای تخلیه شهروندان بریتانیایی از افغانستان اشاره کرده است. این در حالی است که دامینیک راب ، وزیر خارجه بریتانیا اعلام نمود که تقریباً تمامی شهروندان بریتانیایی تک‌تابعیتی که قصد ترک افغانستان را داشتند به کشور بازگردانده شده‌اند. در این گزارش، ضمن تأکید بر این نکته که در قانون بریتانیا مبنایی برای هرگونه رفتار متفاوت با شهروندان به این دلیل که از تابعیت دومی برخوردارند وجود ندارد، به درخواست کالین یو ، وکیل امور مهاجرتی، از دامینیک راب در خصوص پس‌گرفتن کاربرد واژه تبعیض‌آمیز تک تابعیتی نیز اشاره شده است. همچنین به وظیفه بریتانیا جهت نشان دادن رفتار برابر در قبال تمامی شهروندان خود که حیات برخی از آن‌ها در شرایط دهشت‌بار و اضطراری کنونی به مخاطره افتاده، تاکید شده و گفته شده لازم است عنوان شود که برخورد متفاوت دولت بریتانیا با شهروندان دو تابعیتی از عدم برنامه‌ریزی و آمادگی برای اقدام در این زمینه بوده است.
در این متن به گزارش دیگری از روزنامه گاردین در خصوص اقدام برخی از نمایندگان پارلمان و نهادهای خیریه به ارسال هزاران پست الکترونیکی حاوی پرونده اضطراری شهروندان بریتانیایی- افغانی برای خروج از کابل اشاره شده است. این در حالی است که وزارت خارجه بریتانیا حتی از خواندن و بررسی این درخواست‌ها با وجود تاکید وزرای دولت به برخی از آن‌ها امتناع کرده است. بر اساس این گزارش، با عزیمت آخرین کارکنان نظامی و دیپلماتیک این کشور، عملیات تخلیه شهروندان بریتانیایی در افغانستان پایان یافت. این در حالی است که در شب پایانی بیش از ۱۵ هزار نفر از شهروندان این کشور از کابل تخلیه شدند. این بزرگترین عملیات تخلیه نظامی بریتانیا از زمان جنگ جهانی دوم بوده است. این گزارش، ضمن متهم کردن دولت به ناکارآمدی در زمینه تخلیه و با توجه به مدارک به دست آمده در رابطه با حدود ۵ هزار پست الکترونیکی خوانده نشده، ادعای وزرای دولت مبنی بر اینکه تعداد کل افغان‌های جا مانده در این کشور در مجموع تا ۱۱۰۰ نفر می‌باشد را زیر سوال برده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeastmonitor.com/20210826-uk-accused-of-discriminatory-treatment-as-dual-nationals-left-stranded-in-afghanista
https://www.theguardian.com/world/2021/aug/28/revealed-foreign-office-ignored-pleas-help-afghans-mps-evacuation

“ دوتابعیتی‌های بریتانیایی- افغانستانی، جاماندگان خروج از کابل ”