گفتمان ضدمهاجرتی دولت بریتانیا و افزایش حملات نژادپرستانه

کد بلاگ : #6328
تاریخ انتشار : دوشنبه, 15 شهریور 1400 9:18
تعداد بازدید کننده : 116
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گفتمان ضدمهاجرتی دولت بریتانیا و افزایش حملات...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
وضعیت امنیت پناه‌جویان در بریتانیا در سال جاری میلادی، با توجه به سه برابر شدن شمار حوادث نژادپرستانه ثبت شده در اماکن دولتی از ۱۳ مورد در کل سال ۲۰۲۰ به ۴۰ مورد در سال ۲۰۲۱ میلادی رسیده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا- مدیترانه، در روز سه‌شنبه ۲۶ مردادماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص افزایش حملات نژادپرستانه علیه پناه‌جویان در پی گفتمان ضد مهاجرتی دولت بریتانیا منتشر کرده است. این گزارش به خطرناک بودن این حملات نژادپرستانه، وخیم‌تر شدن، برافروختن یا افزایش این‌گونه خشونت‌ها و سوء‌استفاده‌های قابل محکومیت علیه گروه‌های آسیب‌پذیر اشاره و بر ضرورت اقدام دولت بریتانیا به تغییر گفتمان خود در قبال پناه‌جویان و انجام تلاش‌های لازم جهت پایان بخشیدن به این حملات نژادپرستانه تاکید کرده است. همچنین این گزارش به اقدام دولت بریتانیا، از سال ۲۰۲۰ میلادی، برای منزوی کردن پناه‌جویان و استقرار آن‌ها در پایگاه‌های نظامی و سایر اماکن فراهم شده از سوی دولت و رخ دادن دست‌کم ۷۰ حادثه نژادپرستانه که احتمالا بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی منابع دیگر میزان آن بسیار بالاتر می‌باشد، اشاره کرده است. مطابق یافته‌های این گزارش، در بازه زمانی اول ژانویه سال ۲۰۲۰ تا ۱۳ ژوئیه سال ۲۰۲۱ میلادی، فهرستی آزاردهنده از مجموع رویدادهای به وقوع پیوسته در هتل‌ها، پایگاه‌های نظامی و دیگر اماکن دولتی میزبان پناه‌جویان، همچون تهدید به تجاوز و سوء‌استفاده‌های کلامی و فیزیکی، مانند پرتاب سنگ و بطری، پرتاب مواد آتش‌زا به در‌های این اماکن، پرتاب تخم‌مرغ به‌سوی پناه‌جویان و تلاش برای زیر گرفتن یکی از آن‌ها با خودرو، آورده شده است. این در حالی است که وضعیت امنیت پناه‌جویان در بریتانیا در سال جاری میلادی، با توجه به سه برابر شدن شمار حوادث نژادپرستانه ثبت شده در اماکن دولتی- از ۱۳ مورد در کل سال ۲۰۲۰ به ۴۰ مورد در سال ۲۰۲۱ میلادی تاکنون- رو به وخامت گذاشته است. گفتنی است میزان استفاده از هتل‌ها و پایگاه‌های نظامی به‌عنوان محل نگهد‌اری پناه‌جویان از ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی و پس از آغاز شیوع بیماری همه‌گیر کووید – ۱۹ به‌شدت افزایش یافته است.
این گزارش بیشترین میزان مسئولیت در هنگام عدم احساس امنیت پناه‌جویانی که در آرزوی یافتن حمایت، از خشونت‌های جاری در کشورهایشان می‌گریزند را متوجه دولت می‌کند. ازاین‌رو، می‌توان گفت که بی‌توجهی به رویدادهای این چنینی و الگوهای نژادپرستانه سیستماتیک و آزاردهنده، موجب نادیده گرفتن نقش فراگیر تبلیغات ضد مهاجرتی دولت، برافروخته شدن آتش اقدام‌های تبعیض‌آمیز بیشتر علیه پناه‌جویان و عادی‌سازی اِعمال خشونت علیه مهاجران می‌شود. این گزارش به استفاده نامناسب از اماکن متروکه و قدیمی و پایگاه‌هایی همچون زندان برای اسکان طولانی‌مدت پناه‌جویان و لزوم اجتناب برای استفاده از آن، به‌ویژه برای قربانیان شکنجه، مناقشات نظامی یا قاچاق انسان اشاره کرده است. گفتنی است که تصمیم میزبانی از پناه‌جویان در این شرایط با انگیزه سیاسی و از سوی دولتی انجام پذیرفته که بر به مخا‌طره افکندن زندگی مهاجران پافشاری نموده و برای ممانعت از ورود آن‌ها و یا کاهش تمایل‌شان برای ماندن در این کشور در تلاش است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا – مدیترانه از دولت بریتانیا درخواست کرده است تا مواجهه سیاسی با جان پناه‌جویان و ناگزیر ساختن آن‌ها به زندگی در اماکن مخروبه که موجب برافروختن آتش بیگانه هراسی، خشونت، خصومت و نژادپرستی می‌شود را متوقف سازد. همچنین اسکان تمامی پناه‌جویان در خانه‌های امن و سالم مستقر در جامعه، تامین سلامت جسمی و روانی آن‌ها و ممانعت از وقوع سوء‌استفاده‌های نژادپرستانه را ضمانت کند. 

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://euromedmonitor.org/en/article/4566/UK-government%27s-anti-immigrant-rhetoric-is-fuelling-racist-attacks-against-asylum-seekers

“ گفتمان ضدمهاجرتی دولت بریتانیا و افزایش حملات نژادپرستانه ”