فروش تسلیحات کانادایی به یکی از بدترین ناقضان حقوق بشر جهان

کد بلاگ : #6322
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 10 شهریور 1400 14:17
تعداد بازدید کننده : 136
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فروش تسلیحات کانادایی به یکی از بدترین ناقضان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سزار جارامیلو ، مدیر اجرایی پروژه پلاوشرز فروش و صادرات خودروهای سبک زرهی و سلاح‌های تک‌تیرانداز به عربستان سعودی توسط کانادا را به دلیل تسلیح یکی از بدترین ناقضان حقوق بشر در جهان شرم‌آور قلمداد کرده است.

روزنامه رکورد – مستقر در منطقه واترلوی کانادا – در روز جمعه ۲۲ مردادماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص اقدام دولت کانادا به تسلیح یکی از بدترین ناقضان حقوق بشر در جهان منتشر کرده است. این گزارش به اظهارات سزار جارامیلو ، مدیر اجرایی پروژه پلاوشرز ، در خصوص صادرات خودروهای سبک زرهی و سلاح‌های تک‌تیرانداز به عربستان سعودی، و شرم‌آور قلمداد کردن این اقدام در کارنامه حقوق بشری اتاوا به خاطر تسلیح یکی از بدترین ناقضان حقوق بشر در جهان اشاره کرده است. این مقام مزبور با استناد به گزارش منتشر شده از سوی پروژه پلاوشرز مستقر در دانشگاه کنراد گربل در واترلو و سازمان عفو بین‌الملل مبنی بر متناقض بودن فروش تسلیحات با قوانین داخلی این کشور و پیمان‌های بین‌المللی، بر ضرورت متوقف ساختن بی‌درنگ این روند که با ادعای کانادا در زمینه حمایت از حقوق بشر همخوانی ندارد، تاکید کرده است.
مطابق این گزارش فروش تسلیحات بر اساس قانون کانادا در صورت وجود احتمال خطر استفاده نادرست از آن‌ها ممنوع می‌باشد و این در حالی است که نیروهای سعودی، یکی از بدترین ناقضان حقوق بشر در جهان، درگیر مبارزه و جنگ داخلی یمن و استفاده از تسلیحات کانادایی هستند که یکی از بزرگترین بحران‌های بشری جهان را پدید آورده‌اند. همچنین در این گزارش به اقدام استیون هارپر، نخست‌وزیر سابق و محافظه‌کار کانادا، در ماه فوریه سال ۲۰۱۴ میلادی، به اعلام قرارداد تسلیحاتی ۱۴.۸ میلیارد دلاری با عربستان سعودی به مدت ۱۴ سال که در آن ۵۰۰ شرکت کانادایی در زنجیره تأمین ۹۲۸ خودروی زرهی سبک قرار دارند، که توسط کمپانی جنرال داینامیکس در استان اونتاریو تولید می‌شود، اشاره شده است. آغاز اجرای این قرارداد تسلیحاتی در زمان دولت محافظه‌کاران در کانادا بوده و درعین‌حال لیبرال‌ها به صادرات تسلیحات حتی پس از اقدام مأموران اطلاعاتی سعودی به قتل وحشیانه جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی در سال ۲۰۱۸ میلادی ادامه داده‌اند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.therecord.com/news/waterloo-region/2021/08/13/canada-is-arming-one-of-the-worst-human-rights-violators.html

“ فروش تسلیحات کانادایی به یکی از بدترین ناقضان حقوق بشر جهان ”