ناامنی کودکان یمنی در سایه فقر، سوءتغذیه و بی‌جاشدگی

کد بلاگ : #6318
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 3 شهریور 1400 10:58
تعداد بازدید کننده : 130
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ناامنی کودکان یمنی در سایه فقر، سوءتغذیه و...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بر اساس یافته‌ها ۱۱.۳ میلیون کودک و ۲۰.۷ میلیون تن از مردم یمن به برنامه‌ها و کمک‌های بشردوستانه و نزدیک به ۲۰.۱ میلیون تن از مردم ازجمله ۴.۸ میلیون زن و ۱۰.۲ میلیون کودک به کمک‌های حوزه خدمات سلامت نیاز دارند.

پایگاه اینترنتی ریلیف‌وب ، روز جمعه ۲۲ مردادماه ۱۴۰۰، گزارشی به نقل از صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) در زمینه وضعیت حقوق بشری یمن از اول ژانویه تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است.
در این گزارش به تهدید زندگی کودکان یمنی و خانواده‌هایشان با بیماری کووید – ۱۹، ثبت ۶۹۳۱ مورد تأیید شده از ابتلا به این بیماری و مرگ ۱۳۶۳ نفر بر اثر آن و افزایش نرخ ۱۹.۷ درصدی مرگ‌ومیر، مبتلا بودن حدود ۴۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال به سوء‌تغذیه حاد و پیش‌بینی خطر وقوع سوء‌تغذیه ۲.۲۵ میلیون کودک، همچنین نیاز اضطراری بیش از ۱۵.۴ میلیون تن از مردم به برنامه‌های یونیسف در ارتباط با تأمین آب و بهداشت و تغذیه اشاره شده است.
طبق یافته‌های این گزارش، ۲۳۷۸۶۱۶ کودک زیر ۵ سال در زمینه سوء‌تغذیه در سال ۲۰۲۱ میلادی مورد بررسی قرار گرفته و ۱۰۹۷۰۰ تن از آن‌ها در برنامه‌های درمانی، با نرخ ۸۸ درصد میزان درمان، و همچنین ۸۴۸۸ کودک مبتلا به سوء‌تغذیه حاد شدید در مراکز تغذیه درمانی پذیرش شده‌اند.
این گزارش همچنین به وخیم شدن وضعیت بی‌جاشدگی مجموعاً ۳ میلیون نفر از مردم یمن، شامل ۱.۵۸ میلیون کودک در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، با توجه به اقدام بیش از ۲۰ هزار خانواده (۱۴۰ هزار نفر) به ترک محل خود پس از یک‌بار بی‌جاشدگی جهت عزیمت به مقصدی ایمن‌تر و همچنین اقدام بیش از ۱۳۸ هزار تن دیگر به مهاجرت و تلاش ۱۳۷ هزار تن جهت دریافت پناهجویی از کشورهای خارجی اشاره کرده است.
بر اساس یافته‌های این گزارش ۱۱.۳ میلیون کودک و ۲۰.۷ میلیون تن از مردم یمن (۷۱ درصد از کل جمعیت) به برنامه‌ها و کمک‌های بشردوستانه و نزدیک به ۲۰.۱ میلیون تن از مردم ازجمله ۴.۸ میلیون زن و ۱۰.۲ میلیون کودک به کمک‌های حوزه خدمات سلامت نیاز دارند.
در این متن همچنین به گزارش سازمان ملل مبنی بر مستندسازی ۲۸۴ مورد نقض شدید حقوق بشر علیه کودکان، در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی اشاره شده که ۹۷ درصد از آن‌ها مورد تأیید قرار گرفته‌اند. همچنین به تداوم تلفات قابل توجه کودکان در این دوره زمانی شامل کشته شدن ۸۲ کودک ( ۱۷ درصد دختران) و مجروح شدن ۲۶۸ کودک ( ۲۴ درصد دختران) از سوی تمامی طرف‌های درگیر در این جنگ اشاره شده است.
همچنین سازمان ملل در گزارشی به خدمت گرفتن ۱۹ کودک یمنی (فقط پسران) از سوی نیروها و گروه‌های مسلح، همچنین ۱۶ مورد ربایش و حبس پسران و قرار گرفتن ۶ کودک در معرض خشونت جنسی یا تجاوز (که ۳۳ درصد از آن‌ها را دختران تشکیل می‌دهند) 7 مورد حمله به مدارس و9 مورد حمله به بیمارستان‌ها،۱۰ مورد استفاده نظامی از اماکن آموزشی در شش ماه نخست سال جاری میلادی را مورد اشاره قرار داده است. گفتنی است که این آمار و ارقام، آمار تأیید شده از سوی سازمان ملل است و آمار واقعی احتمالاً بسیار بالاتر از این میزان است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://reliefweb.int/report/yemen/unicef-yemen-humanitarian-situation-report-1-january-30-june-2021

“ ناامنی کودکان یمنی در سایه فقر، سوءتغذیه و بی‌جاشدگی ”