تعطیلی فرودگاه صنعا، مرگ و جاماندن بیماران وابسته به درمان‌های اضطراری

کد بلاگ : #6314
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 3 شهریور 1400 10:43
تعداد بازدید کننده : 129
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تعطیلی فرودگاه صنعا، مرگ و جاماندن بیماران...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بیش از ۹۵ هزار بیمار نیازمند درمان‌های اضطراری پزشکی در خارج از یمن به واسطه تعطیلی فرودگاه بین‌المللی صنعا به خاطر تحمیل محدودیت‌ها از سوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان جان خود را از دست داده‌اند.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در روز چهارشنبه ۲۰ مردادماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص مرگ بیش از ۹۵ هزار بیمار به دلیل تعطیلی فرودگاه صنعا، به گفته یکی از مقام‌های انصارا... منتشر کرده است. این گزارش به اظهارات رائد طالب، معاونت اداره کل هواپیمایی کشوری و هواشناسی، مبنی بر مرگ بیش از ۹۵ هزار بیمار نیازمند درمان‌های اضطراری پزشکی در خارج از کشور به واسطه تعطیلی فرودگاه بین‌المللی صنعا به خاطر تحمیل محدودیت‌ها از سوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان اشاره کرده است. این امر وضعیت بیش از ۴۸۰ هزار بیمار نیازمند سفر به خارج از کشور جهت درمان را تحت تاثیر قرار داده و مرگ بیش از ۳۰ تن از آن‌ها در روز، به دلیل این محدودیت‌ها را رقم زده است. همچنین به در خطر بودن جان بیش از یک میلیون بیمار به دلیل فقدان بسیاری از داروهای لازم برای بیماری‌های مزمن که تحت شرایط ویژه ترابری از طریق فرودگاه بین‌المللی صنعا وارد می‌شدند نیز اشاره شده است.
همچنین این گزارش به اظهارات خالد الشایف، مدیر فرودگاه بین‌المللی صنعا، در خصوص تداوم تعطیلی فرودگاه صنعا و عدم انجام پروازهای غیرنظامی در طول سال‌های متمادی و وخیم شدن وضعیت بشری در یمن، که پیشاپیش از سوی سازمان ملل به‌عنوان بدترین بحران بشری جهان معرفی شده بود هم اشاره کرده است. این در حالی است که درخواست‌های بین‌المللی زیادی جهت گشایش فرودگاه صنعا به دلیل عواقب فاجعه‌بار بشری آن مطرح شده و درعین‌حال کشورهای عضو ائتلاف اقدام به بسته نگاه داشتن این فرودگاه به دلیل مسائل نظامی و سیاسی کرده‌اند. در این متن همچنین به گزارش اخیر شواری پناهندگان نروژ و سازمان کِر ، مبنی بر آوارگی هزاران بیمار یمنی در این کشور جنگ زده و میلیاردها دلار خسارات اقتصادی به‌ خاطر تعطیلی این فرودگاه که این وضعیت را به ‌مثابه شرایط گروگان‌گیری ۵ ساله تفسیر کرده‌اند نیز اشاره شده است. مطابق این گزارش حدود ۳۲ هزار بیمار در فهرست انتظار از زمان نخستین و آخرین پرواز پزشکی انجام شده از این فرودگاه در ماه فوریه سال گذشته میلادی باقی مانده‌اند و این درحالی است که تنها ۲۸ بیمار به خارج از کشور انتقال داده شده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeastmonitor.com/20210811-yemen-over-95000-patients-died-due-to-clo sure-of-sanaa-airport-says-houthi-official

 

“ تعطیلی فرودگاه صنعا، مرگ و جاماندن بیماران وابسته به درمان‌های اضطراری ”