کاهش ارزش پول و افزایش فقر در یمن

کد بلاگ : #6297
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 20 مرداد 1400 10:33
تعداد بازدید کننده : 12
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کاهش ارزش پول و افزایش فقر در یمن
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
با توجه به گرسنگی بیش از نیمی از مردم یمن و بالا رفتن آمار سوء‌تغذیه کودکان زیر ۵ سال سطح نیازهای بشردوستانه در این کشور افزایش یافته است.

کمیته نجات بین‌المللی، در روز چهارشنبه ۳۰ تیرماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص کاهش بی‌سابقه ارزش پول یمن و وخامت وضعیت گرسنگی در این کشور منتشر کرده‌ است. در این گزارش به نگرانی کمیته نجات بین‌المللی از رشد و افزایش سطح نیازهای بشردوستانه در یمن، هم‌زمان با کاهش نرخ ریال و برابری هر ۱۰۰۰ ریال یمنی با یک دلار برای نخستین بار در جنوب این کشور اشاره کرده که این امر باعث ایجاد مشکل در تأمین نیازهای اولیه و اساسی، ازجمله مواد غذایی، برای شهروندان این کشور شده است. این در حالی‌است‌ که کمبود ارز خارجی در کشوری که ۹۰ درصد از نیازهای غذایی خود را وارد می‌کند باعث افزایش سریع بهای مواد غذایی شده‌است. طبق تحلیل انجام شده کاهش قدرت خرید مردم همزمان با راکد ماندن دستمزدها، سبب شده تا در ماه مه سال جاری میلادی هزینه کمترین سبد غذایی، ۲۰ درصد از میزان متوسط آن در آغاز ماه ژانویه این سال بیشتر شده‌ باشد. طبق یافته‌های این گزارش، اگرچه علل بحران اقتصادی یمن پیچیده و درهم ‌تنیده است، اما تأثیر آن بر مردم این کشور که پیشاپیش بر اثر سال‌ها جنگ و منازعه در رنج به سر می‌برند، آشکار است.
همچنین این گزارش به تأثیر نگران‌کننده کاهش ارزش پول یمن بر معیشت مردم این کشور، با توجه به از دست رفتن یک‌سوم ارزش آن در قبال دلار آمریکا در یک سال گذشته اشاره کرده که باعث شده حتی افراد برخوردار از مشاغل با ثبات برای تهیه مواد غذایی با مشکل مواجه شوند. این درحالی است که مواد غذایی در بخش‌های جنوبی کشور در دسترس قرار دارد اما کمبود توان مالی لازم برای خرید آن، افراد را ناچار به اتخاذ تصمیماتی چون:
استفاده از تمام پس‌اندازها و فروش تمامی اموال و املاک ارزشمند پس از تحمل 6 سال جنگ و بحران اقتصادی، انتخاب میان کاهش وعده‌های غذایی یا تقلیل ارزش مواد غذایی ازجمله اکتفا کردن به تنها نان کرده ‌است. بر اساس یافته‌های این گزارش زنان و دختران ناچار به قرض گرفتن غذا به صورت قسطی از مغازه‌دارها شده‌اند که این امر باعث شده آن‌ها در معرض سو‌ء‌استفاده و آزار و اذیت قرار بگیرند. گفتنی است که میزان ازدواج‌های اجباری و ازدواج کودکان از زمان آغاز جنگ بیش از دو برابر شده‌ است. همچنین در خصوص ابراز نگرانی عمیق در زمینه سطوح فزاینده نیازهای بشردوستانه در کشوری که دوسوم از جمعیت آن پیشاپیش نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند، اشاره شده و با توجه به گرسنگی بیش از نیمی از مردم یمن، بالاترین آمار سوء‌تغذیه برای کودکان زیر ۵ سال در این کشور ثبت شده ‌است. مطابق این گزارش، افزایش بهای مواد غذایی همزمان با آغاز فصل وزش باد در سواحل جنوبی و عدم امکان ماهیگیری شهروندانی که معیشت آن‌ها وابسته به دریا است، نداشتن درآمد لازم برای تهیه مواد غذایی به علت نداشتن صید و ناتوان ماندن از نجات خانواده خود از گرسنگی، روی‌آوردن به تکدی‌گری در بازارهای عمومی و درخواست دریافت پسماند غذاهای اردوگاه‌های نظامی از معضلات مردم یمن می‌باشد. گفتنی‌است به ضرورت اقدام جامعه بین‌المللی برای عمل به تعهدات خود در زمینه حمایت از طرح‌های بشردوستانه که تنها برای ۴۴ درصد از آن‌ها تأمین بودجه شده نیز اشاره شده‌ است.
این گزارش همچنین به ناکافی بودن کمک‌های بشردوستانه، با توجه به میزان قابل‌توجه نیاز مردم این کشور به غذا، سوخت و دیگر کالاهای اساسی اشاره و ضرورت اقدام جامعه بین‌المللی برای تحت فشار قرار دادن مقام‌های یمنی به منظور تسهیل محدودیت‌ها در زمینه بازگشایی بندر حدیده و فرودگاه صنعا برای انجام پروازهای تجاری اشاره کرده ‌است. همچنین از طرف‌های درگیر درخواست شده اقدامات ضروری برای برقراری آتش‌بس سراسری، متوقف ساختن جنگ در راستای حمایت از غیرنظامیان، تسهیل انتقال کمک‌های ضروری و کمک به ایجاد اعتماد لازم جهت اتخاذ فرآیند سیاسی هدفمند در این کشور انجام شود.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.rescue.org/press-release/yemen-currency-devalues-historic-lows-exacerbating-hunger-needs-warns-irc

“ کاهش ارزش پول و افزایش فقر در یمن ”