مجازات اعدام، نقض حقوق بشر، مسئولیت دولت عربستان

کد بلاگ : #6287
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 13 مرداد 1400 10:28
تعداد بازدید کننده : 141
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مجازات اعدام، نقض حقوق بشر، مسئولیت دولت عربستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را در محکومیت موارد نقض حقوق بشر در عربستان به ویژه استفاده مقامات این کشور از مجازات اعدام و ادامه‌دار بودن اعدام کودک مجرمان صادر کرد.

سازمان حقوق بشری القسط ، در روز جمعه ۱۸ تیرماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص اقدام پارلمان اروپا به صدور قطعنامه مبنی بر مسئولیت عربستان سعودی برای نقض حقوق بشر، منتشر کرده ‌است. در این گزارش، به صدور قطعنامه توسط پارلمان اروپا، در روز پنج‌شنبه ۱۷ تیرماه، مبنی بر محکومیت موارد نقض حقوق بشر در عربستان سعودی، به‌ویژه استفاده مقام‌های این کشور از مجازات اعدام و ادامه‌دار بودن اعدام کودک‌مجرمان اشاره ‌شده و از اعضاء اتحادیه اروپا درخواست می‌شود اقدامی برای مسئول دانستن این مقامات، اتخاذ شود. گفتنی‌است این قطعنامه با اکثریت قابل توجه ۶۶۱ رأی موافق در قبال ۳ رأی مخالف و ۲۳ رأی ممتنع، مبنی بر محکومیت استفاده از مجازات اعدام در عربستان سعودی، به‌ویژه محکومیت اعدام کودک‌مجرمان از جمله، اعدام مصطفی هاشم آل درویش که به تازگی اعدام شده، تصویب شده‌ است. در این قطعنامه از حکومت عربستان سعودی خواسته شده اعدام سایر مجرمان کودک در آستانه اجرای حکم افرادی چون عبدالله الحویتی و محمد الفرج، را ملغی کند. این در حالی است که مقامات این کشور ضمن صدور بیانیه‌هایی اعلام کردند که هیچ کودک مجرمی با حکم اعدام مواجه نمی‌شود.
بر اساس این گزارش، برای سال‌های متمادی عربستان سعودی در فهرست کشورهای دارای بالاترین آمار اعدام قرار دارد، این در حالی‌است‌که این آمار در سال 2020 میلادی کاهش چشمگیری داشته و مجدد در سال 2021 به تعداد 32 تن تاکنون رسیده که تا همین لحظه از کل آمار سال 2020 بیشتر می‌باشد. همچنین این گزارش به قرار داشتن دست کم ۴۰ زندانی در انتظار اجرای حکم اعدام در عربستان سعودی اشاره کرده، ازجمله منتقدان مسالمت‌جوی مقامات کشور، همچون سلمان العوده و حسن الملکی، محققان اسلامی، که دادستان عمومی همچنان بر صدور حکم اعدام برای آن‌ها پافشاری می‌کند. در این گزارش به قطعنامه‌های پیشین اتحادیه اروپا علیه عربستان سعودی، ازجمله قطعنامه ۲۰ اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی در زمینه وضعیت مهاجران اتیوپیایی در بازداشتگاه‌های سعودی، در کنار سایر موارد نقض حقوق بشر در این پادشاهی، نیز اشاره شده‌است. در این قطعنامه الگوی مداوم صدور احکام سخت‌گیرانه حبس برای مدافعان حقوق بشر و مخالفان مسالمت‌جو، ازجمله عبدالرحمان السدهان ، فعال در زمینه کمک‌های بشردوستانه، محکوم شده و آزادی بی‌درنگ و بدون قید و شرط آن‌ها و لغو محدودیت‌های سنگین اعمال شده برای چندین فعال آزاد شده از حبس، درخواست شده‌ است.

همچنین در این قطعنامه از مقام‌های سعودی درخواست شده گام‌هایی در راستای بهبود سابقه حقوق بشری خود، از طریق لغو واقعی مجازات اعدام برای کودک‌مجرمان و بازبینی پرونده‌های تمامی زندانیانی که در حال حاضر با مجازات اعدام مواجه هستند، بردارند. این گزارش علاوه بر ابراز تأسف در قبال رویکرد اتحادیه اروپا در زمینه سیاست عمومی این نهاد در قبال موارد نقض حقوق بشر در عربستان سعودی، از اتحادیه اروپا و تمامی کشورهای عضو آن درخواست می‌کند تدابیری در راستای مسئول شمردن مقام‌های سعودی به دلیل موارد نقض حقوق بشر اتخاذ کنند، ازجمله: فعال‌سازی ساز و کارهایی چون گفتگوی حقوق بشری اتحادیه اروپا - سعودی، حمایت از تحریم‌های جهانی حقوق بشری و حمایت از تمامی اقدام‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20210701IPR07521/human-rights-breaches-in-hong-kong-saudi-arabia-and-iran

 

“ مجازات اعدام، نقض حقوق بشر، مسئولیت دولت عربستان ”