خشونت خانگی، مشکل پایدار جامعه فرانسه

کد بلاگ : #6270
تاریخ انتشار : دوشنبه, 4 مرداد 1400 13:35
تعداد بازدید کننده : 109
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
خشونت خانگی، مشکل پایدار جامعه فرانسه
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تعداد گزارش‌ها در زمینه خشونت‌های خانگی و تجاوز در مدت اجرای محدودیت‌های دو هفته‌ای قرنطینه در فرانسه در ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی افزایش 30 درصدی داشته است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در روز سه‌شنبه ۸ تیرماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص تأخیر فرانسه در زمینه فراهم آوردن حمایت‌های شغلی از قربانیان خشونت خانگی در این کشور منتشر کرده‌است. در این گزارش به کاهش خشونت‌بار‌ترین جرائم در فرانسه به علت محدودیت‌های ناشی از قرنطینه به دلیل شیوع بیماری کرونا و درعین‌حال افزایش تعداد گزارش‌ها در زمینه خشونت‌های خانگی و تجاوز اشاره شده‌است. گفتنی‌است موارد خشونت‌های خانگی در مدت اجرای محدودیت‌های دو هفته‌ای قرنطینه در ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی افزایش 30 درصدی داشته و افزایش 50 درصدی مداخله‌های پلیس در این موارد گزارش شده‌است.
مطابق این گزارش، دولت فرانسه امکان لازم جهت برداشتن گام‌های مهم در راستای ارائه کمک به بازماندگان خشونت‌های خانگی بدون از دست دادن شغل‌شان را دارد، این در حالی است که قانون فرانسه و سیاست‌ شرکت‌های این کشور هنوز به این مرحله نرسیده و نامه ۳۴ تن از طرفداران سرشناس حقوق زنان- که در ماه گذشته در روزنامه لیبراسیون به چاپ رسید- سرخوردگی دولت را در این زمینه تایید می‌کند. همچنین در این گزارش به قصد فرانسه برای تبدیل شدن به قهرمانی در عرصه تساوی جنسیتی در جهان از طریق پذیرش میزبانی مجمع تساوی نسلی در شهر پاریس، از ۳۰ ژوئن تا ۲ ژوئیه (۹ تا ۱۱ تیر) جهت گردهم آوردن دولت‌ها، جوامع مدنی و شرکت‌ها به‌منظور تحکیم تعهد به «برنامه تسریع» در زمینه تساوی جنسیتی و پایان بخشیدن به خشونت‌های جنسیتی اشاره شده‌است. این در حالی است که فرانسه برای تبدیل شدن به رهبری کارآمد و جهانی در این عرصه باید برای آغاز این روند از داخل کشور خود اقدام کند. اگر چه به عنوان گامی مثبت، فرانسه سرانجام به تصویب کنوانسیون خشونت و آزار و اذیت سازمان جهانی کار در راستای ممانعت از وقوع خشونت و آزار و اذیت در مشاغل و پاسخ‌گویی به آن، نزدیک می شود اما باید یادآوری کرد که این تنها آغاز راه است و پیشرفت، زمانی به وقوع می‌پیوندد که زنان فرانسوی قربانی خشونت، از حمایت‌های جدید در مشاغل خود برخوردار شوند. موازینی که در کشورهای دیگر، مانند ایتالیا، نیوزیلند، فیلیپین، استرالیا، پورتوریکو و اسپانیا به اجرا در آمده است.
در این گزارش به مرگبار بودن خشونت‌های خانگی درصورت فراهم نشدن مجموعه جامعی از حمایت‌ها، مانند: فراهم آوردن سرپناه، ایمنی، سلامت و اشتغال اشاره شده و بیان می‌کند ۱۴۶ زن در سال 2019 و۹۰ زن در سال 2020 به دست شرکای زندگی خود کشته شده‌اند. همچنین این گزارش بر ضرورت اقدام فرانسه به پیروی از الگوی سایر کشورها در زمینه ارائه مرخصی‌های با حقوق و قائل شدن دیگر ترتیبات انعطاف‌پذیر در محل کار، در راستای حمایت از بازماندگان خشونت برای یافتن سرپناه و برخورداری از مشاوره یا حمایت‌های حقوقی بدون هراس از دست دادن مشاغل خود نیز تأکید کرده‌است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر، از تمامی نمایندگان پارلمان فرانسه درخواست کرده بازماندگان خشونت در مشاغل را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد. این امر می‌تواند با افزودن اصلاحیه‌هایی به لوایح «تسریع تساوی اقتصادی و حرفه‌ای» و «تحکیم سلامت در مشاغل» که در حال حاضر در مجلس سنا در جریان تصویب قرار دارد، محقق شود.

 

تیم کارشناسی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.hrw.org/news/2021/06/29/france-lags-workplace-protections-against-domestic-violence

“ خشونت خانگی، مشکل پایدار جامعه فرانسه ”