اسلام‌هراسی معضلی در حزب محافظه‌کار بریتانیا

کد بلاگ : #6233
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 9 تیر 1400 11:46
تعداد بازدید کننده : 172
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اسلام‌هراسی معضلی در حزب محافظه‌کار بریتانیا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، در مجموع ۷۲۷ گزارش مربوط به حوادث تبعیض‌آمیز، از سوی حزب حاکم بریتانیا، حزب محافظه‌کار دریافت شده ‌است که دو سوم از آن‌ها مربوط به اسلام‌هراسی بوده‌اند.

شبکه خبری الجزیره، در روز سه‌شنبه ۴ خردادماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص انتشار مطالعه‌ای پژوهشی در زمینه معضل اسلام‌هراسی در حزب حاکم بریتانیا، حزب محافظه‌کار، منتشر کرده ‌است. در این گزارش به انجام مطالعه مستقل ۵۱ صفحه‌ای از سوی پروفسور سواران سینگ - کمیسر‌ کمیسیون برابری و حقوق بشر بریتانیا – مبنی بر تداوم وجود اسلام‌هراسی به‌عنوان معضلی در حزب محافظه‌کار بریتانیا (حزب حاکم) و وجود بیشترین میزان تبعیض و نژادپرستی در این حزب در قبال مسلمانان، علی‌رغم ادعاهای این حزب در خصوص اتخاذ رویکرد تحمل صفر در برابر تبعیض اشاره شده ‌است. مطابق این گزارش از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، در مجموع ۷۲۷ گزارش مربوط به حوادث تبعیض‌آمیز، از سوی این حزب، که دو سوم از آن‌ها مربوط به اسلام‌هراسی بوده‌اند دریافت شده ‌است. گفتنی است که این مطالعه به درخواست حزب محافظه‌کار، به رهبری بوریس جانسون و در پاسخ به انتقادهای موجود در زمینه چگونگی مدیریت موضوع تبعیض در جامعه و شکایت‌های مربوط به آن انجام پذیرفته است. همچنین از میزان شکایات و یافته‌های مربوط به سوء‌رفتار از جمله استفاده از واژه‌ها و انجام اقدامات ضد مسلمانان در این حزب و تداوم حس ضد مسلمانی به‌عنوان معضلی بسیار زیان‌بار، به عنوان عاملی جهت بیگانه‌سازی بخش قابل‌ملاحظه‌ای از جامعه نیز تاکید شده‌است.
در این گزارش همچنین به عدم انجام اقدامات کافی از سوی محافظه‌کاران در به چالش کشیدن تبعیض و ضرورت بازنگری اساسی رسیدگی به شکایات، همچنین نامشخص بودن نظام مجازات‌های در نظرگرفته شده از سوی این حزب برای افراد ناقض مقررات نکاتی مطرح شده‌است. گفتنی است مقامات شورای مسلمانان بریتانیا، بزرگترین نهاد حامی مسلمانان در این کشور، ضمن تأیید این گزارش و به شمار آوردن اسلام‌هراسی به‌عنوان معضلی جدی در میان محافظه‌کاران، بر ناکارآمدی آن در به رسمیت شناختن ریشه‌های این اقدامات تعصب‌آمیز اشاره داشته‌اند. در این گزارش، به نقل از ساجد جاوید، وزیر سابق دولت محافظه‌کار بریتانیا، از نمونه‌های نگران‌کننده احساسات ضدمسلمانی تقبیح شده و عنوان شده که وی از حزب خود جهت اتخاذ بدون قید و شرط توصیه‌های آن درخواست نموده‌است. در ادامه این گزارش، سینگ به برخی از اظهارات ناخوشایند اعضای سرشناس حزب محافظه‌کار، از جمله بوریس جانسون و زک گلداسمیت ، نماینده سابق پارلمان و نامزد شهرداری لندن، در رابطه با مسلمانان اشاره کرده‌است. همچنین رسوایی بوریس جانسون پس از نگارش ستونی در یک روزنامه در سال ۲۰۱۸ میلادی که در آن از زنان برقع‌پوش به‌عنوان «صندوق‌های پستی متحرک» و «سارقان بانک» یاد کرده بود را یادآوری می‌کند.

گفتنی است جانسون در آن زمان نماینده پارلمان بود، و این مقاله را دفاع لیبرالی از حق زنان مسلمان در زمینه پوشش خود خوانده ولی در نهایت برای اظهارات گذشته خود به‌شدت عذرخواهی کرد. در این رابطه سینگ در گزارش خود استفاده از گفتمان و لحن مناسب و سنجیده را صرفا مختص مقام‌های ارشد جامعه نمی‌داند، و معتقد است باید در تمامی بخش‌های حزب محافظه‌کار اِعمال شود. در این گزارش رفتار بی‌ملاحظه زَک گلداسمیت در زمان فعالیت در کارزارهای انتخاباتی شهرداری لندن در قبال صادق خان (رقیب وی از حزب کارگر) و خطاب کردن وی به‌عنوان «مسلمانی که پوششی برای افراط‌گرایان» به شمار می‌آید نیز اشاره شده‌است.
در انتهای این گزارش، بر ضرورت اقدام حزب محافظه‌کار به تنظیم برنامه اقدامی در مدت شش هفته، در زمینه چگونگی پرداختن به ناکارآمدی‌های ذکر شده و لزوم انتشار راهکاری سیاسی، تا ماه نوامبر سال جاری میلادی، در زمینه چگونگی پرداختن به شکایات در این زمینه اشاره شده‌است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ اسلام‌هراسی معضلی در حزب محافظه‌کار بریتانیا ”