نظرسنجی برای بررسی تاثیرات خشونت پلیس آمریکا بر زندگی سیاهپوستان این کشور

کد بلاگ : #6203
تاریخ انتشار : دوشنبه, 17 خرداد 1400 14:23
تعداد بازدید کننده : 143
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نظرسنجی برای بررسی تاثیرات خشونت پلیس آمریکا بر...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بیشتر مردم آمریکا معتقدند که در حال حاضر خشونت پلیس معضلی جدی محسوب می‌شود و حدود نیمی از آن‌ها نیز بر این باورند که نیروهای پلیس از سوی نظام قضایی آمریکا کمترین مقدار توبیخ را متحمل می‌شوند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس، در روز جمعه ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص مداومت خشونت پلیس در ایالات‌متحده به‌عنوان یک نگرانی عمده، و بر اساس نظرسنجی انجام شده در این زمینه، منتشر کرده‌است. در این نظرسنجی، اکثریت مردم آمریکا با گذشت یک سال پس از قتل جورج فلوید به دست یک مأمور پلیس سفیدپوست - که منجر به بروز اعتراض‌های جهانی و دقت تیزبینانه در خصوص مسائل نژادی شد – اظهار کردند که نژادپرستی و خشونت پلیس از جدی‌ترین معضلات پیش روی این کشور به شمار می‌آید. این در حالی است که تعداد نسبتاً اندکی نیز بر این باورند که تحولات سال گذشته به بروز تغییرات مثبتی در این راستا منجرشده است. همچنین در نظرسنجی مشترکی که توسط خبرگزاری اسوشیتدپرس و مرکز پژوهش امور عمومی نورک ، انجام شده بیشتر مردم آمریکا معتقدند که در حال حاضر خشونت پلیس معضلی جدی محسوب می‌شود و حدود نیمی از آن‌ها نیز بر این باورند که نیروهای پلیس از سوی نظام قضایی آمریکا کمترین مقدار توبیخ را متحمل می‌شوند.
بر اساس یافته‌های این نظرسنجی، از هر 10 نفر شهروند آمریکایی 6 نفر معتقدند که نژادپرستی معضلی بسیار جدی می‌باشد که مشابه همین درصد در سال گذشته می‌باشد. از هر ۱۰ شهروند سیاه‌پوست این کشور 6 نفر به عدم تغییر میزان اعتمادشان به‌نظام عدالت کیفری، حتی با وجود محکومیت درک شووین- مأمور سابق پلیس آمریکا که در ماه آوریل سال جاری میلادی محکوم به قتل جورج فلوید شد-و یک سوم از آنها به افزایش اعتمادشان اشاره کرده‌اند. همچنین این نظرسنجی به تغییر دیدگاه افراد در زمینه خشونت و بی‌عدالتی پلیس در قبال سیاه‌پوستان در ماه ژوئن سال گذشته میلادی- چند هفته‌ پس از قتل جورج فلوید- اشاره می‌کند به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۹ تنها ۳۶ درصد از آمریکایی‌ها خشونت پلیس را معضلی بسیار جدی به شمار می‌آوردند، درحالی‌که پس از مرگ فلوید این رقم به ۴۸ درصد افزایش یافت و در حال حاضر نیز ۴۵ درصد همچنان بر این باور هستند. همچنین از هر ۱۰ نفر ۶ نفر معتقدند که احتمال استفاده پلیس از نیروی مهلک در برابر یک فرد سیاه‌پوست بیشتر از یک فرد سفیدپوست است.
به اعتقاد ۷۷ درصد یعنی اکثریت قابل‌توجه سیاه‌پوستان آمریکا، در قیاس با 36 درصد از سفیدپوستان این کشور خشونت پلیس به‌عنوان معضلی جدی به شمار می‌آید، این در حالی است که تعداد سفیدپوستان آمریکایی که معتقدند خشونت پلیس معضلی جدی به شمار نمی‌آید از ۲۶ درصد در ماه ژوئن سال گذشته میلادی به ۳۶ درصد در حال حاضر افزایش یافته است. همچنین این اختلاف عقیده در میان احزاب این کشور نیز وجوددارد به گونه‌ای که در میان دموکرات‌ها، از هر ۱۰ نفر ۷ تن بر این باورند که خشونت پلیس معضلی بسیار جدی به شمار می‌آید، درحالیکه ۵۸ درصد از جمهوری‌خواهان آن را معضلی جدی به شمار نمی‌آورند، که این رقم در ماه ژوئن سال گذشته ۴۴ درصد بوده‌است. همچنین اکثریت آمریکایی‌ها از لزوم وقوع تغییرات چشمگیر در نظام عدالت کیفری، حمایت می‌کنند به گونه‌ای که ۲۵ درصد از آن‌ها بر این باورند که این نظام نیازمند دگرگونی کامل است و ۴۳ درصد معتقدند که نظام مزبور نیازمند تغییرات اساسی است، این در حالی است که ۲۷ درصد دیگر از تغییرات کوچک حمایت می‌کنند و تنها ۴ درصد بر این باورند که این نظام نیازمند هیچ‌گونه تغییری نیست.

گفتنی است که سیاه‌پوستان در جرگه گروهی قرار دارند که خواهان اِعمال بزرگ‌ترین تغییرات در این نظام هستند. در این نظرسنجی 24درصد از پاسخ‌دهندگان معتقدند که خشونت پلیس در قبال سیاه‌پوستان وضعیت بهتری برایشان ایجاد می‌کند در حالیکه 31 درصد به وخیم‌تر شدن شرایط معتقدند و 41 درصد نیز این امر را بی‌اثر می‌دانند. در مقابل 54 درصد از سیاهپوستان معتقدند که این امر تفاوتی ایجاد نکرده است، درحالی‌که مابقی پاسخ‌دهندگان به‌طور مساوی بر این باورند که این موضوع موجب بهتر شدن یا تشدید خشونت پلیس در قبال سیاه‌پوستان شده است. از هر ۱۰ آمریکایی سیاه‌پوست 8 نفر و دو سوم از آمریکایی‌های لاتین‌ و آسیایی‌تبار، نژادپرستی در آمریکا را به‌عنوان معضلی بسیار جدی می‌دانند؛ این در حالی است که حدود نیمی از سفیدپوستان آمریکایی این امر را معضلی جدی به شمار آورده‌اند. در خصوص اعمال اشکال مختلف تبعیض علیه آمریکایی‌های سیاه‌پوست، از هر ۱۰ نفر، ۶ تن اظهار داشته‌اند که در برخورد با پلیس غالباً مورد تبعیض قرار گرفته‌اند که در مورد آمریکایی‌های سفیدپوست این آمار یک به ده است. همچنین از هر ۱۰ آمریکایی آسیایی‌تبار حدود ۳ نفر و از هر ۱۰ آمریکایی لاتین‌تبار حدود ۴ نفر نیز همین اظهارنظر را کرده‌اند. در موضوع تبعیض از هر 10 آمریکایی 6 نفرشان اظهار کردند که در هنگام ارائه درخواست برای یافتن شغل یا تعامل در فروشگاه‌ها و مراکز خرید، مورد تبعیض قرار می‌گیرند و حدود نیمی از آن‌ها هنگامی‌که به دنبال خرید یا اجاره مسکن و یا درخواست برای دریافت وام هستند نیز رفتاری تبعیض‌آمیزانه با آنها می‌شود. در این میان از هر 10 نفر 4 نفر نیز در زمان دریافت خدمات درمانی تبعیض علیه آنها صورت می‌گیرد.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ نظرسنجی برای بررسی تاثیرات خشونت پلیس آمریکا بر زندگی سیاهپوستان این کشور ”