پیگرد قانونی مقامات اماراتی در پی طرح دعوی دانشجوی بریتانیایی بازداشت شده در امارات

کد بلاگ : #6159
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 22 اردیبهشت 1400 13:27
تعداد بازدید کننده : 119
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پیگرد قانونی مقامات اماراتی در پی طرح دعوی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
متیو هِجِز، دانشجوی بریتانیایی که دو سال پیش به اتهام جاسوسی در امارات متحده عربی زندانی بود، علیه شماری از مقام‌های ارشد این کشور به اتهام شکنجه و زندانی شدن بر اساس دعاوی دروغین طرح دعوا کرد.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، در خصوص اقدام دانشجوی بریتانیایی برای اقامه دعوی از مقام‌های امارات متحده عربی به دلیل دعاوی مربوط به حمله و بازداشت در این کشورگزارش داده است. متیو هِجِز، دانشجوی بریتانیایی که دو سال پیش به اتهام جاسوسی در امارات متحده عربی زندانی بود، علیه شماری از مقام‌های ارشد این کشور به اتهام شکنجه و زندانی شدن بر اساس دعاوی دروغین طرح دعوا کرد. متیو هجز شش ماه پس از بازداشت، مورد عفو از مجازات حبس ابد برای جاسوسی قرار گرفت و در نوامبر 2018 به انگلیس بازگشت. آزادی وی پس از انتشار ویدئویی توسط دولت امارات که درآن به عضویت آژانس اطلاعاتی انگلیس (ام.آی.سیکس) اعتراف کرده بود، صورت گرفت. وکلای هجز، در دیوان عالی لندن علیه ۴ مقام امنیتی امارات، شامل رئیس وقت دادستانی عمومی نهاد امنیتی حکومت در ابوظبی و فرماندهی پلیس وقت ابوظبی، به دلیل آسیب‌های وارده به موکل خود بر اثر حمله، زندانی شدن و ایجاد صدمات روحی، اقامه دعوا کردند.

اداره روابط عمومی دولت امارات متحده عربی و وزارت امور خارجه این کشور به درخواست‌ها پاسخی ندادند و اظهار داشتند که این شهروند بریتانیایی در دوران حبس خود، در معرض هیچ‌گونه سوء‌رفتار فیزیکی یا روانی قرار نگرفته است. هجز در روز 5 مه سال 2018 در بیانیه‌ای اعلام کرد که با گذشت 3 سال از حبس و شکنجه‌اش در امارات متحده عربی، همچنان منتظر اجرای عدالت می‌باشد و تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است. همچنین وی معتقد است که مقامات امارات به شکایات مطرح شده از سوی وزارت خارجه بریتانیا پاسخ نداده‌اند، و این در حالی است که این وزارتخانه نیز برای مبرا کردن نام وی تلاش کافی را انجام نداده است.
هجز، دانشجوی دکترای دانشگاه دورهام، پس از سفری دو هفته‌ای به امارات برای انجام تحقیقات در زمینه پایان‌نامه خود در فرودگاه دبی دستگیر شد. بعد از تشکیل پرونده بر اساس یادداشت‌های پایان‌نامه او در زمینه موضوعات حساسی در امارات متحده عربی چون ساختارهای امنیتی، قبیله‌گرایی و تحکیم قدرت سیاسی در ابوظبی بیشتر از 5 ماه را در سلول انفرادی گذراند. در فرم ادعای ارائه شده توسط شرکت حقوقی کارتر-راک گفته شده‌است، هجز انتظار دارد که در پایان بتواند بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار پوند (۲۷۸ تا ۴۸۷ هزار دلار) بابت این پرونده، غرامت دریافت کند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

 https://www.middleeastmonitor.com/20210505-british-academic-sues-uae-officials-over-assault-claims/ 

“ پیگرد قانونی مقامات اماراتی در پی طرح دعوی دانشجوی بریتانیایی بازداشت شده در امارات ”