حداقل 22766 حمله هوایی از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن

کد بلاگ : #6132
تاریخ انتشار : شنبه, 4 اردیبهشت 1400 14:50
تعداد بازدید کننده : 80
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
حداقل 22766 حمله هوایی از سوی نیروهای ائتلاف به...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
از سال 2015 میلادی تا کنون نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به‌طور متوسط روزانه حداقل 10 یورش هوایی را انجام داده که 29 درصد از کل این حملات به اهداف غیرنظامی بوده است.

پایگاه خبری - تحلیلی میدل ایست آی، در فروردین‌ماه 1400، گزارشی را در خصوص انجام دست‌کم 22766 حمله هوایی از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن منتشر کرده است. گزارشی از سوی نهاد پروژ‌ه داده‌های یمن مبنی بر ارائه جدیدترین اطلاعات در زمینه تاثیر حملات 6 ساله نیروهای ائتلاف بر یمن منتشر شده است که نشان می‌دهد این نیروها دست‌کم 22766 یورش هوایی جمعی و حداکثر 65982 فقره حمله منفرد هوایی به یمن را از آغاز منازعات در سال 2015 میلادی تا کنون اجام داده‌اند که یک‌سوم این حملات به اماکن غیرنظامی، از جمله مدارس، مناطق مسکونی و بیمارستان‌ها بوده است. این عملیات هوایی که به گفته این پروژه مدیریت آن‌ها را امارات متحده عربی نیز بر عهده داشته به کشته شده 8759 غیرنظامی و مجروح شدن 9815 تن دیگر انجامیده است. گفتنی است که این داده‌ها شامل آمار این حملات تا روز ۱۰ مارس سال ۲۰۲۱ میلادی می‌شود.
از سال 2015 میلادی تا کنون نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به‌طور متوسط روزانه حداقل 10 یورش هوایی را انجام داده که 29 درصد از کل این حملات به اهداف غیرنظامی بوده است. این در حالی است که ۴۷ درصد از این یورش‌ها، به رغم شناسایی اهداف خود، همچنان اماکن غیرنظامی را مورد هدف قرار داده‌اند و بر اساس گزارش جدید سازمان نجات کودکان (Save the Children)، دست کم یک‌چهارم از تلفات جنگ یمن در دو سال اخیر به کودکان اختصاص یافته است. پس از 6 سال جنگ، یمن به‌طور منظم به‌عنوان بدترین بحران حقوق بشری در جهان به‌شمار می‌آید؛ زیرا 20.7 میلیون تن از مردم آن (66 درصد از کل جمعیت این کشور)، از جمله 11.3 میلیون کودک به امدادرسانی و کمک نیاز دارند. این در حالی است که این جنگ شش ساله منجر به کشته شدن ۲۳۰ هزار تن از مردم این کشور شده، شیوع بیماری‌ها را در آن رقم زده و یمن را در آستانه قحطی قرار داده است.
میزان حملات هوایی در سال‌های 2017 و 2018 کاهش یافته و در سال 2020 میلادی در قیاس با سال گذشته آن افزایش 86 درصدی داشته است. گفتنی است که در طول ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی و همزمان با به قتل رسیدن جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی، حملات هوایی به یمن به میزان ۳۷ درصد کاهش یافته است که آماری بی‌سابقه به شمار می‌آید. پروژه داده‌های یمن در انتهای گزارش خود به این نکته اشاره کرده است که در ماه فوریه سال جاری، نیروهای ائتلاف اقدام به انجام 91 حمله هوایی نموده‌اند که کمترین میزان از ماه ژانویه سال 2020 میلادی به‌شمار می‌آید.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeasteye.net/news/yemen-war-saudi-led-coalition-air-raids-six-years

 

“ حداقل 22766 حمله هوایی از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن ”