اعتراض کانادایی‌ها به تداوم جنگ در یمن و فروش اسلحه به عربستان سعودی

کد بلاگ : #6101
تاریخ انتشار : جمعه, 15 اسفند 1399 6:58
تعداد بازدید کننده : 166
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اعتراض کانادایی‌ها به تداوم جنگ در یمن و فروش...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کانادا یکی از کشورهایی می‌باشد که با فروش تسلیحات به عربستان سعودی به تداوم جنگ در یمن ایفای نقش کرده است. جنگ یمن موجب کشته شدن حدود ۲۵۰ هزار تن از مردم این کشور شده است.

پایگاه خبری- تحلیلی میدل ایست مانیتور، در بهمن‌ماه ۱۳۹۹، گزارشی را در خصوص اعتراض مردم کانادا به فروش تسلیحات به عربستان سعودی در مناقشه بر سر جنگ متداوم در یمن منتشر کرده است. نقش کانادا در جنگ یمن به رهبری عربستان سعودی باعث اعتراض‌های تازه‌ای در استان اونتاریو شده است. در این رابطه اعضای دو نهاد “جهان فراتر از جنگ” و “کارگران علیه تجارت تسلیحاتی”، به مناسبت روز جهانی اقدام علیه تداوم جنگ در یمن، از حرکت کامیون‌ها در خارج از یک شرکت حمل‌ و نقل، واقع در شهر همیلتون، در ۷۰ کیلومتری غرب تورنتو، که مسئول نقل‌ و انتقال خودروهای زرهی سبک به عربستان سعودی است، ممانعت به عمل آورده‌اند. گروه معترض، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفته‌اند که این شرکت حمل و نقل و اقدام آن “کمک” به جنگ خصومت‌بار عربستان در یمن می‌باشد که موجب کشته شدن حدود ۲۵۰ هزار تن از مردم این کشور شده است. همچنین از دولت کانادا خواسته‌اند تا به صادرات تسلیحات نظامی به عربستان سعودی پایان دهد.
میدل ایست مانیتور در این گزارش به اقدام شماری از کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد، در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ میلادی که وظیفه نظارت بر این مناقشه و تحقیق در زمینه وقوع جنایات جنگی احتمالی از سوی طرف‌های درگیر را بر عهده دارند اشاره کرده و عنوان نموده که کانادا یکی از کشورهایی می‌باشد که با فروش تسلیحات به عربستان سعودی در این منازعه ایفای نقش کرده است. همچنین به گزارش سازمان ملل متحد در خصوص کشته شدن حدود ۲۳۳ هزار نفر از مردم یمن در این جنگ تا به امروز و هشدار در زمینه بسته شدن روزنه ممانعت از وقوع قحطی در این کشور با توجه به قرار گرفتن تعداد زیادی از مردم آن در معرض ناامنی شدید غذایی نیز اشاره گردیده است. این در حالی است که ۸۰ درصد از جمعیت یمن نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.
گفتنی است در حالی که فروش سلاحِ کانادا به عربستان به زمان دولت محافظه‌کار کانادا به نخست‌وزیری استیون هاپر برمی‌گردد، دولت لیبرال جاستین ترودو، سیاست قبلی خود را معکوس نکرده است. هفته‌ها پس از کشته شدن جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی، به دست گروهی از قاتلانی که گفته می‌شود از سوی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی مامور انجام آن شده بودند، ترودو گفت که دولت او آماده است تا فروش تسلیحات به ریاض را متوقف کند اما دو ماه بعد اعلام گردید که مقام‌های اتاوا در جستجوی یافتن راهی برای خروج از این قرارداد شده‌اند. در حالی که دولت لیبرال کانادا موقتا مجوزهای صدور تسلیحات جدید به عربستان سعودی را تا زمان بررسی‌های لازم در این زمینه مسدود کرد، اما این تعلیق در آوریل ۲۰۲۰ میلادی لغو شده است و کانادا با استناد به پیشرفت‌های قابل ملاحظه در این قرارداد گفته است که هزاران شغل کانادایی را تضمین می‌کند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeastmonitor.com/20210126-canadians-protest-arms-sale-to-saudi-arabia-in-ongoing-row-over-perpetuating-war-in-yemen/

“ اعتراض کانادایی‌ها به تداوم جنگ در یمن و فروش اسلحه به عربستان سعودی ”