بررسی خروج میلیون‌ها مهاجر از کانادا و بریتانیا در دوران شیوع کرونا در سال ۲۰۲۰

کد بلاگ : #6089
تاریخ انتشار : شنبه, 18 بهمن 1399 15:03
تعداد بازدید کننده : 191
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بررسی خروج میلیون‌ها مهاجر از کانادا و بریتانیا...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
رویترز به استناد داده‌های اداره مرزبانی کانادا ادعا نموده در سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۱۲ هزار نفر از کانادا اخراج شده‌اند. همچنین به گزارش روزنامه ایندیپندنت بیش از یک میلیون مهاجر از بریتانیا در سال ۲۰۲۰ خارج شده‌اند.

کانادا
اخراج هزاران مهاجر از کانادا در سال کرونایی ۲۰۲۰
خبرگزاری رویترز، گزارشی را در خصوص اقدام کانادا به اخراج هزاران مهاجر از این کشور، با وجود شیوع ویروس کووید ۱۹ منتشر کرده است. این خبرگزاری عنوان کرده است که دولت کانادا با وجود شیوع کرونا در این کشور هزاران مهاجر را از این کشور در سال گذشته اخراج کرده است و به گفته وکلای حقوق بشر، بر اساس داده‌های اداره مرزبانی این کشور این روند تشدید شده است. رویترز که به داده‌های اداره مرزبانی کانادا استناد کرده است، ادعا نموده که در سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۱۲ هزار نفر از کانادا اخراج شده‌اند که این رقم ۸۷۵ نفر بیشتر از سال ۲۰۱۹ بوده که این تعداد بالاترین رقم اخراج از سال ۲۰۱۵ تا کنون بوده است. به استناد آمار اداره مرزبانی کانادا، اکثریت قریب به اتفاق افراد اخراج شده در سال ۲۰۲۰ میلادی، به‌دلایل “عدم تبعیت” اخراج شده‌اند. با وجود اینکه کشور کانادا نیز مانند سایر کشورهای جهان با بیماری کووید ۱۹ روبه‌رو می‌باشد اما وکلا و فعالان حقوق بشر خواستار توقف تصمیم ماه نوامبر این کشور برای اخراج مهاجران از کانادا شده‌اند. دولت کانادا مدعی است که این اقدامات، ضروری بوده و بر اساس لزوم حفظ امنیت انجام شده است، اما وکلا بر این باورند که اقدام دولت جان هزاران نفر را در بحبوحه کرونا در معرض خطر قرار می‌دهد .

 

بریتانیا
خروج بیش از یک میلیون مهاجر از بریتانیا در سال ۲۰۲۰ میلادی
روزنامه ایندیپندنت، در دی‌ماه ۱۳۹۹، گزارشی را در خصوص خروج بیش از یک میلیون مهاجر از بریتانیا در سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر کرده است. بر اساس یک پژوهشی جدید حدود ۱.۳ میلیون مهاجر از بریتانیا، که احتمال می‌رود به‌دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ بوده، خارج شده‌اند. این حجمِ خروج از بریتانیا از زمان جنگ جهانی دوم بزرگترین خروج مهاجران از این کشور به‌شمار می‌آید. به نظر می‌رسد تنها در لندن حدود ۷۰۰ هزار ساکن متولدِ خارج از کشور نقل مکان کرده‌اند که بنا بر این تحقیق، باعث کاهش ۸ درصدی جمعیت پایتخت شده است. این تحقیق که به دست مرکز آمار اقتصادی اکسلنس با بودجه دولت انجام شده است، ارتباطی مستقیم از تاثیر مخرب بیماری عالم‌گیر بر بخش‌هایی نظیر رستوران و هتل‌‌داری ترسیم کرده است. محققین در این تحقیق به این نتیجه رسیده‌اند که “بخش عمده فشارِ از دست دادن شغل در دوران شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹، بر کارگران غیر بریتانیایی وارد آمده است و این امر به نوبه خود بیشتر باعث مهاجرت آنان به خارج از کشور شده است”.
گفتنی است به تاثیر برگزیت به‌عنوان دلیل این خروج ناگهانی اشاره نشده است، اما برای پر کردن مشاغل موجود هنگام زنده کردن اقتصاد، این مورد هم می‌تواند عواقبی داشته باشد. همچنین تحت قوانین سخت‌گیرانه مهاجرتی، شهروندان اتحادیه اروپا برای بازگشت به کار خود در بریتانیا نیاز به ویزای کاری خواهند داشت، مگر اینکه به آنان “وضعیت اسکان” اعطاء شود. علاوه بر آن، تغییرات عمده در جمعیت مناطق ممکن است کار توزیع منصفانه واکسن کووید ۱۹ در سراسر انگلستان را برای نظام بهداشتی سخت‌تر کند. همچنین در این گزارش به دشواری سرشماری مهاجران با توجه به شیوع ویروس کرونا، به‌عنوان نقص تحقیق مذکور نیز اشاره شده است. در این گزارش آمده است توصیف‌هایی که صورت گرفته به‌طور خاص بر فاصله زمانی فصل اول تا فصل سوم سال ۲۰۲۰ میلادی رخ داده است و هم‌ درباره مهاجران اتحادیه اروپا و هم مهاجران غیراروپایی صادق است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://b2n.ir/105719
https://b2n.ir/190022

“ بررسی خروج میلیون‌ها مهاجر از کانادا و بریتانیا در دوران شیوع کرونا در سال ۲۰۲۰ ”