۶ سال حبس برای شهروند آمریکایی در عربستان

کد بلاگ : #6074
تاریخ انتشار : یکشنبه, 7 دی 1399 0:00
تعداد بازدید کننده : 146
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
۶ سال حبس برای شهروند آمریکایی در عربستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دادگاهی در عربستان سعودی، ولید فتیحی پزشک دوتابعیتی آمریکایی – سعودی را به اتهاماتی از جمله اخذ غیرقانونی تابعیت آمریکا به ۶ سال حبس محکوم کرده است.

روزنامه واشنگتن پست، در آذر ۱۳۹۹، گزارشی را در خصوص اقدام دادگاهی سعودی به محکوم کردن شهروند دو تابعیتی به تحمل ۶ سال حبس در زندان، به‌رغم درخواست‌های ایالات متحده جهت آزادی وی منتشر کرده است. دادگاهی در عربستان سعودی، ولید فتیحی پزشک دوتابعیتی آمریکایی – سعودی را به اتهاماتی از جمله اخذ غیرقانونی تابعیت آمریکا به ۶ سال حبس محکوم کرده است. بر اساس گزارش واشنگتن پست، این حکم به‌رغم درخواست‌های مکرر دولت دانالد ترامپ از حکومت سعودی جهت آزاد کردن فتیحی که بنیانگذار بیمارستانی مشهور در این پادشاهی صادر شده است. این پزشک عربستانی که دارای تابعیت آمریکایی نیز است در نوامبر ۲۰۱۷ میلادی دستگیر شده است. این دستگیری هم‌زمان با اقدام مقام‌های سعودی به زندانی کردن صدها مدیر تجاری، مقام دولتی و اعضاء خانواده سلطنتی بوده و نزدیکان فتیحی اذعان کرده‌اند که وی نزدیک دو سال بدون محاکمه در زندان بوده و در هنگام بازداشت شکنجه نیز شده است.
بنا بر این گزارش این پزشک سال گذشته از بازداشت آزاد شده است اما او و خانواده‌اش ممنوع‌السفر گردیده و دارایی‌های آنها در عربستان مسدود گشته است. این شهروند عربستانی همچنین با اتهاماتی مواجه شده که گروه‌های حقوق بشری آن را با انگیزه سیاسی خوانده‌اند. همچنین بر اساس حکم صادره از سوی دادگاه، فتیحی متهم است که در توییتر از خیزش‌های بهار عربی در سال ۲۰۱۱ حمایت کرده است. دادگاه علاوه بر اعلام حکم ۶ ساله، همچنین برای فتیحی، همسر و شش فرزندش، که همگی شهروند آمریکا هستند، ۶ سال ممنوعیت سفر نیز وضع کرده است. گفتنی است دو دیپلمات آمریکایی در جلسه دادگاه این پزشک که در ریاض برگزار گردیده، شرکت کرده‌اند. وی ۳۰ روز فرصت دارد تا به حکم خود اعتراض کند. فتیحی در دانشگاه جورج واشنگتن و هاروارد تحصیل نموده و به‌دلیل بنیان نهادن بیمارستانی خصوصی در عربستان معروف گشته و به‌عنوان یک سخنران قراء و مجری برنامه‌های تلویزیونی و برخوردار از میلیون‌ها دنبال‌کننده در شبکه‌های اجتماعی به‌شمار آمده است.
واشنگتن پست در این گزارش به اظهارات وی در سال جاری میلادی (۲۰۲۰) اشاره کرده است. فتیحی در مصاحبه‌ای با این روزنامه یکی از دلایل مورد هدف قرار گرفتن از سوی مقام‌های سعودی را، به‌دلیل نارضایتی ایشان از شهرت وی در جامعه عربستان عنوان کرده است. گفتنی است علاوه بر فتیحی، دست‌کم دو آمریکایی دیگر در عربستان به نام‌های صلاح الحیدر، فرزند یکی از فعالان سرشناس حقوق زنان در عربستان و بادر الابراهیم، پزشک و نویسنده نیز در زندان به‌سر می‌برند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 https://www.washingtonpost.com/world/middle_east/saudi-arabia-fitaihi-imprisoned/2020/12/08/1de62fdc-393d-11eb-aad9-8959227280c4_story.html

“ ۶ سال حبس برای شهروند آمریکایی در عربستان ”