درخواست 29 گروه حقوق بشری برای توقف فروش تسلیحات امریکا به امارات متحده عربی

کد بلاگ : #6061
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 19 آذر 1399 8:19
تعداد بازدید کننده : 209
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
درخواست 29 گروه حقوق بشری برای توقف فروش...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تعدادی از گروه‌های مدافع حقوق بشری و کنترل تسلیحات، با امضاء نامه‌ای خطاب به کنگره آمریکا، مخالفت خود را با قرارداد 23 میلیارد دلاری فروش تسلیحات به امارات متحده عربی اعلام کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز، در آذرماه 1399، گزارشی را در خصوص مخالفت 29 سازمان حقوق بشری با فروش سلاح از سوی ایالات متحده امریکا به امارات متحده عربی منتشر کرده است. در این گزارش تعدادی از گروه‌های مدافع حقوق بشری و کنترل تسلیحات، با امضاء نامه‌ای خطاب به کنگره آمریکا، مخالفت خود را با قرارداد 23 میلیارد دلاری فروش تسلیحات به امارات متحده عربی اعلام کرده‌اند. در این نامه، 29 گروه حقوق بشری توقف کامل اجرای این قراردادی که شامل فروش تسلیحاتی همچون موشک، جت‌های جنگنده و پهباد به امارات است را خواستار شده‌اند. در این گزارش به اظهارات ست بایندر، مسئول پروژه دموکراسی خاورمیانه و پیشگام در این اقدام، مبنی بر امید این سازمان به متوقف کردن کل این معامله و یا دست کم ارسال این پیام مهم به دولت آتی ایالات متحده اشاره شده است.

این گروه حقوق بشری همچنین با طرح این احتمال که ممکن است تحقق خواسته‌هایشان در کوتاه‌مدت عملی نشود، از جو بایدن رئیس جمهور منتخب دموکرات خواسته‌اند که در دولت آتی خود، مخالفت این گروه‌ها را با تحویل سلاح به امارات در نظر بگیرند. اوایل ماه نوامبر سال جاری، 3 سناتور کنگره آمریکایی نیز مصوبه‌ای برای توقف فروش تسلیحات به امارات ارائه داده بودند. با این‌حال، قطعنامه پیشنهادی آنها مستلزم تایید هر دو مجلس نمایندگان و سنا است. همچنین قطعنامه نهایی ممکن است با وتوی رئیس جمهور آمریکا مواجه شود که رهایی از این معضل نیز نیازمند رای دو سوم از اعضای هر دو مجلس است. رویترز در این گزارش به موافقت ایالات متحده آمریکا با انجام این معامله، پس از موافقت انجام شده با امارات متحده عربی در ماه سپتامبر سال جاری میلادی جهت عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر اشاره کرده است.
همچنین به ارسال نامه‌ای از سوی نهادهای حقوق بشری به قانون‌گذاران و وزارت خارجه ایالات متحده مبتنی بر این اصل که فروش این تسلیحات موجب افزایش آسیب‌های متداوم به غیرنظامیان و رو به وخامت نهادن بحران‌های بشری در منازعات یمن و لیبی می‌شود نیز اشاره شده است. گفتنی است موسسه قاهره برای مطالعات حقوق بشر و سازمان موازنه برای حقوق بشر از جمله سازمان‌های حقوق بشری منطقه‌ای امضاءکننده این نامه می‌باشد.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.reuters.com/article/usa-emirates-arms-ngos/u-s-arms-sales-to-uae-draw-fire-from-29-rights-groups-idUSKBN28A2AK?utm_campaign=Brookings%20Doha%20 Center&utm_medium=email&utm_content=101469418&utm_source=hs_email

“ درخواست 29 گروه حقوق بشری برای توقف فروش تسلیحات امریکا به امارات متحده عربی ”