سایه سنگین دستگیری، شکنجه و قتل بر زمامداری محمد بن سلمان

کد بلاگ : #6059
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 19 آذر 1399 8:03
تعداد بازدید کننده : 218
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سایه سنگین دستگیری، شکنجه و قتل بر زمامداری...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سود حاصل از معاملات تجاری و فروش جنگ‌افزار به عربستان سعودی موجب شده که بسیاری از رهبران کشورهای صنعتی چشم خود را بر نقض فاحش حقوق بشر در این کشور فروبندند.

شبکه خبری دویچه وله، در آبان ماه ۱۳۹۹، گزارشی را در خصوص سایه سنگین دستگیری، شکنجه و قتل بر زمامداری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی منتشر کرده است. برگزاری همایش کشورهای گروه ۲۰ برای صاحبان قدرت در عربستان و به‌ویژه برای محمد بن‌سلمان، ولیعهد و رهبر اصلی این کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است. این همایش در روز ۲۱ نوامبر ۲۰۲۰ (اول آذر) به شکل مجازی به میزبانی عربستان برگزار شده است. در همین رابطه، سازمان‌های مدافع حقوق بشر و از جمله سازمان عفو بین‌الملل به نقض خشن‌ و گسترده حقوق مدنی در عربستان پرداخته‌اند. کنشگران مدنی در سطح جهانی از رهبران کشورهای گروه ۲۰ درخواست کرده‌ بودند که در این همایش به موضوع نقض حقوق بشر در عربستان نیز پرداخته شود. این در حالی است که سود حاصل از معاملات تجاری و فروش جنگ‌افزار به عربستان سعودی موجب شده که بسیاری از رهبران کشورهای صنعتی چشم خود را بر نقض فاحش حقوق بشر در این کشور فروبندند.
نشریه “بای‌لاین تایمز” در ارتباط با نقض خشونت‌آمیز حقوق بشر در عربستان مقاله‌ای به قلم استیو شاو منتشر کرده است. در این مقاله شدت نقض حقوق بشر در دوره سه‌ساله زمامداری محمد بن سلمان در تاریخ عربستان سعودی بی‌سابقه ارزیابی شده است. در این‌ مقاله آمده است که محمد بن سلمان دروازه‌های اقتصادی کشور را به روی جهان باز نموده و با اجرای برخی از اصلاحات به‌ویژه در ارتباط با حقوق زنان و از جمله درباره به رسمیت شناختن حق رانندگی زنان بر نقض گسترده حقوق بشر پرده کشیده است. این در حالی است که بسیاری از زنانی که برای لغو ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان مبارزه کرده بودند، همچنان در زندان به سر می‌برند.
سازمان عفو بین‌الملل نیز از رهبران کشورهای شرکت‌کننده در همایش گروه ۲۰ درخواست کرده است که خواستار آزادی فوری لجین الهذلول، نسیمه الساده، سمر بدوی و نوف عبدالعزیز شوند. این زنان از سال ۲۰۱۸ به این سو در زندان به سر می‌برند و شکنجه شده‌اند.
در این گزارش‌ها از شکنجه و تجاوز به زندانیان نیز سخن رفته است. فشارهای روحی بر زندانیان نیز از سوی مقامات سعودی اعمال می‌شود. لجین الهذول، از اکتبر سال جاری تاکنون در اعتراض به رفتار بد زندانبانان و منع تماس وی با خانواده‌اش، دست به اعتصاب غذا زده است. در این گزارش به اقدامات محمد بن سلمان، از سال ۲۰۱۷ میلادی تا کنون اشاره شده است که پس از آنکه رسما به‌عنوان جانشین ملک سلمان انتخاب شد، به حذف مخالفان و رقبای خود، از جمله تعقیب، پیگرد و حبس شاهزاده‌های سعودی پرداخته است. گفته می‌شود از محل حبس شاهزاده محمد بن نایف آل سعود (ولیعهد سابق) و شاهزاده احمد بن عبدالعزیز (عموی محمد بن سلمان) هیچ اطلاعی در دست نیست. این دو شاهزاده شش ماه پیش به نقطه نامعلومی منتقل شده و دسترسی آن‌ها به مراقبت‌های پزشکی و همچنین مشاوره حقوقی قطع شده است.
دویچه وله در این گزارش به اظهارات ادم کوگل، یکی از فعالان سازمان دیده‌بان حقوق بشر، مبنی بر دستگیر شدن این افراد به اتهام “فساد مالی”و همچنین “تلاش برای کودتا”، اتهاماتی که برای اثبات آن‌ها هیچ دلیل و مدرکی ارائه نشده، اشاره کرده است. شایان ذکر است محمد بن سلمان از سال ۲۰۱۷ میلادی تا کنون به دستگیری، حبس و سرکوب تمامی مخالفان، کنشگران مدنی و همچنین روشنفکران،که از جمله می‌توان به دستگیری و حبس سلمان العوده، یکی از چهره‌های مذهبی عربستان که به‌علت انتقاد از عملکرد دولت سعودی به زندان افتاده، پرداخته است. عبدا... العوده، فرزند این روحانی، محمد بن سلمان را مسئول ربودن و کشتن بسیاری از کنشگران مدنی ازجمله قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار واشنگتن پست، دانسته است. محمد بن سلمان در جنگ یمن از سال ۲۰۱۵ میلادی تا کنون، که بنا بر برآورد برخی از ناظران حدود ۱۰۰ هزار قربانی بر جای گذاشته، نیز نقش داشته است.
همچنین به گزارش آکسفام (سازمان بین‌المللی مبارزه با فقر و گرسنگی) مبنی بر اقدام کشورهای حاضر در گروه ۲۰ به فروش بیش از ۱۷ میلیارد دلار جنگ‌افزار به عربستان و ۳۱ میلیارد به کل کشورهای عضو ائتلاف نظامی به رهبری عربستان، از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ میلادی، به‌رغم دفاع بسیاری از این کشورها، از جمله بریتانیا، آمریکا و فرانسه از حقوق بین‌الملل اشاره شده است. این در حالی است که مجموعه کمک‌های نوع‌دوستانه‌ای که ظرف این مدت به مردم یمن شده، حداکثر یک‌سوم این رقم بوده است. گفتنی است در گزارش سایت بای‌لاین تایمز آمده است که باوجود این‌که بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، قتل جمال خاشقچی را “یک اقدام بربرمنشانه” توصیف کرده، بریتانیا در شش‌ماهه پس از وقوع قتل این روزنامه‌نگار در کنسولگری عربستان در استانبول، ۶۵۰ میلیون پوند جنگ‌افزار به این کشور فروخته است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://b2n.ir/129887

“ سایه سنگین دستگیری، شکنجه و قتل بر زمامداری محمد بن سلمان ”