محکومیت مشارکت امارات در مدرن‌سازی مقرهای بازرسی اسراییلی

کد بلاگ : #6042
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 5 آذر 1399 20:19
تعداد بازدید کننده : 213
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
محکومیت مشارکت امارات در مدرن‌سازی مقرهای...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تأمین مالی "مدرنیزه کردن" ایستگاه‌های بازرسی رژیم اسرائیل در کرانه باختری اشغالی به طور قابل توجهی به پوشاندن تأثیرات مخرب آنها بر فلسطینیان و دائمی کردن روند اشغال کمک خواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست مانیتور، در آبان‌ماه 1399، گزارشی در خصوص محکومیت طرح امارات متحده عربی در زمینه تامین بودجه برای مدرن‌سازی مقرهای بازرسی رژیم اسرائیل از سوی نهادهای حقوق بشری منتشر کرده است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا - مدیترانه از امارات متحده عربی خواسته است تا برنامه‌های خود را برای ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری که "مدرن‌سازی" ایست‌های بازرسی غیرقانونی اسرائیل برای فلسطینی‌ها را امکان‌پذیر می‌کند، لغو کند. این گروه مدافع حقوق بشر گفته: "دولت امارات متحده عربی باید از هرگونه معامله با رژیم اسرائیل که ممکن است به نقض حقوق بشر علیه فلسطینیان کمک کند یا آن‌ها را تشویق کند، صرف‌نظر و آنها را متوقف کند".
سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا – مدیترانه، بیانیه‌ای را پس از اعلام ادم بولر، رئیس شرکت مالی توسعه بین‌المللی ایالات متحده، در روز 29 مهرماه، مبنی بر قصد ایالات متحده، رژیم اسرائیل و امارات متحده عربی بر تاسیس یک صندوق سرمایه‌گذاری 3 میلیارد دلاری - صندوق ابراهیم – به‌منظور ارتقاء سرمایه‌گذاری خصوصی در جهت مدرن‌سازی مقر‌ها بازرسی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و سایر نقاط جهان از جمله غرب آسیا و شمال آفریقا، صادر کرده است. در حال حاضر بیش از 700 ایست بازرسی در سراسر کرانه غربی اشغالی وجود دارد. رژیم اسرائیل ادعا می‌کند که آنها برای اهداف امنیتی حیاتی هستند. با این وجود فلسطینیان اشاره می‌کنند که از آنها تنها به عنوان ابزار اشغال در راستای ممانعت به عمل آوردن از جابه‌جایی آزادانه مردم و کالاها استفاده می‌شود. این گروه حقوق بشری هشدار داده که تأمین مالی "مدرنیزه کردن" ایستگاه‌های بازرسی رژیم اسرائیل در کرانه باختری اشغالی به طور قابل توجهی به پوشاندن تأثیرات مخرب آن‌ها بر فلسطینیان و دائمی کردن روند اشغال کمک خواهد کرد. احمد نصری، یکی از فعالان سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا – مدیترانه، در اظهاراتی بیان داشته است که: "ایست‌های بازرسی به‌عنوان نمادی از انقیاد و سرکوب توسط رژیم اسرائیل به‌شمار می‌رود و باید تخریب شوند، نه آن‌که بهبود یافته و مدرن شوند؛ چرا که قفسی که از طلا ساخته شده باشد نیز همچنان قفس است".
گفتنی است در این گزارش، به‌احتمال اقدام امارات متحده عربی به توجیه عملکرد خود در این زمینه با استدلال صرف هزینه جهت مدرن‌سازی مقرهای بازرسی در راستای منفعت رساندن به فلسطینیان و اقتصاد آن‌ها اشاره شده است. این در حالی است که بنا بر محتوای بیانیه صادره، امارات باید در زمینه روابط دیپلماتیک خود باهدف تحت فشار قرار دادن رژیم اسرائیل جهت برچیدن این مکان‌ها و نه ایجاد آن‌ها سرمایه‌گذاری کند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeastmonitor.com/20201023-rights-group-condemns-uae-plan-to-fund-modernisation-of-israeli-checkpoints/

“ محکومیت مشارکت امارات در مدرن‌سازی مقرهای بازرسی اسراییلی ”