اعتراض سازمان‌های حقوق بشری به نامزد شدن رئیس پلیس امارات به‌عنوان رئیس اینترپل

کد بلاگ : #6040
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 5 آذر 1399 12:30
تعداد بازدید کننده : 247
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اعتراض سازمان‌های حقوق بشری به نامزد شدن رئیس...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بنا بر این گزارش تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری همچون دیده‌بان حقوق بشر، دموکراسی برای جهان عرب اکنون و ... نسبت به نامزدی بازرس کل وزارت کشور امارات متحده عربی، به‌عنوان رئیس سازمان پلیس جنایی بین‌المللی (اینترپل) ابراز نگرانی شدید نموده‌اند.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در آبان‌ماه ۱۳۹۹، گزارشی را در خصوص اعتراض سازمان‌های حقوق بشری به نامزد شدن رئیس پلیس امارات متحده عربی به عنوان رئیس اینترپل منتشر کرده است. بنا بر این گزارش تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری نسبت به نامزدی سرگرد احمد ناصر الرئیسی، بازرس کل وزارت کشور امارات متحده عربی، به‌عنوان رئیس سازمان پلیس جنایی بین‌المللی (اینترپل) ابراز نگرانی شدید نموده‌اند. این نهادهای بین‌المللی در یک نامه مشترک خطاب به یورگن استوک، دبیرکل پلیس بین‌الملل، بیان داشته‌اند که این انتصاب اعتبار و رسالت اینترپل را “تضعیف” می‌نماید و تاثیر جدی بر توانایی‌های این سازمان بر انجام موثر و حاکی بر حسن نیت وظیفه خود می‌گذارد. گروه‌های مدافع حقوق بشری در این نامه گفته‌اند: با توجه به سوابق ضعیف حقوق بشری امارات متحده عربی، از جمله استفاده سیستماتیک از شکنجه و سوءرفتار در نهادهای امنیتی حکومت، انتصاب الرئیسی به‌عنوان رئیس اینترپل به اعتبار این سازمان خدشه وارد کرده و با روحیه اعلامیه جهانی حقوق بشر و مسئولیت سازمان مذبور در تناقض بسیار است.
آنان همچنین وی را به‌عنوان نماینده حکومت امارات متحده و بخشی از دستگاه امنیتی کشور دانسته که همچنان به صورت سیستماتیک منتقدان مسالمت‌آمیز این کشور را هدف قرار داده و عملا منجر به حذف فضای مدنی در کشور می‌شود. به گفته این نهادها وکلا، روزنامه‌نویسان، فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر در امارات متحده عربی تنها به دلیل بیان مسالمت‌جویانه عقاید خود، ازجمله در زمینه اتهامات ساختگی در رابطه با تروریسم در معرض روش‌های تلافی‌جویانه و ارعاب‌آمیز، ناپدیدشدگی‌های قهری، شکنجه و حبس خودسرانه قرار گرفته‌اند. علاوه بر این، در این نامه تاکید گردیده که امارات متحده عربی مسئول نقض شدید حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در خارج از مرزهای خود شده است.

میدل ایست مانیتور در این گزارش به اسامی برخی از سازمان‌های امضاء کننده این نامه، از جمله انجمن قربانیان شکنجه در امارات متحده عربی، دموکراسی برای جهان عرب اکنون، مرکز اروپا برای دموکراسی و حقوق بشر، سازمان دیده‌بان حقوق بشر، کارزار بین‌المللی برای آزادی در امارات متحده عربی و مرکز بین‌المللی برای عدالت و حقوق بشر اشاره کرده است. گفتنی است که تصمیم‌گیری درباره انتصاب رئیس جدید اینترپل در خلال برگزاری مجمع عمومی آن‌که در روزهای ۷ و ۸ دسامبر سال جاری میلادی (۱۷ و ۱۸ آذرماه) متأسفانه در ابوظبی نیز برگزار می‌شود، انجام می‌گیرد.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 https://www.middleeastmonitor.com/20201030-rights-organisations-object-to-uae-police-chief-nominated-as-interpol-head

“ اعتراض سازمان‌های حقوق بشری به نامزد شدن رئیس پلیس امارات به‌عنوان رئیس اینترپل ”