صدور بیانیه عفو بین‌الملل در خصوص ضرورت اولویت دادن جو بایدن به حقوق بشر

کد بلاگ : #6038
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 5 آذر 1399 12:02
تعداد بازدید کننده : 248
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
صدور بیانیه عفو بین‌الملل در خصوص ضرورت اولویت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
استفاده از سلاح و ناکارآمدی دولت ایالات‌متحده در زمینه اتخاذ اقدام مؤثر دراین‌باره به بحران خشونت در این کشور انجامیده و به مرگ هزاران تن و مجروح شدن افراد بیشتری در این کشور منجر شده است.

سازمان عفو بین‌الملل، در آبان‌ماه 1399، گزارشی را در خصوص لزوم اولویت دادن جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا، به حقوق بشر منتشر کرده است. باب گودفلو، مدیر اجرایی موقت بخش ایالات‌متحده آمریکا در سازمان عفو بین‌الملل، پس از انتشار گزارش‌ها در خصوص برگزیده شدن جو بایدن به‌عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای را مبنی بر درخواست از دولت بایدن جهت اقدام بی‌درنگ در زمینه پایان بخشیدن به موارد نقض حقوق بشر که دولت کنونی این کشور مرتکب شده، صادر کرده است. در این گزارش به موارد متعدد نقض حقوق بشر که دولت کنونی ایالات متحده مرتکب آن گردیده، اشاره شده است و در عین حال خاطر نشان کرده که بسیاری از این موارد پیش از روی کار آمدن دولت دانالد ترامپ نیز در کشور جاری بوده است.
گفتنی است در این گزارش، عفو بین‌الملل بر ضرورت اقدام جو بایدن و کنگره آمریکا به اولویت بخشیدن به دستور کار حقوق بشری جسورانه، در صورت برخورداری از قصد لازم برای برگرداندن ورق تاریخ طولانی موارد نقض حقوق بشر در این کشور تاکید کرده است. در این گزارش به 11 اولویت کلیدی حقوق بشری برای ایالات متحده و تلاش این نهاد حقوق بشری در راستای حصول اطمینان از اجرا و رعایت این موارد اشاره گردیده است.

موارد مطرح شده در این گزارش عبارت است از:
- فروش تسلیحات: در این خصوص به مسئولیت سنگین ایالات متحده در زمینه صادرات تسلیحات، با توجه به به‌شمار آمدن این کشور به عنوان بزرگترین صادرکننده در جهان اشاره شده است که از یک‌سو فرصتی مهم برای این کشور به‌حساب می‌آید و از سوی دیگر مخاطره‌ای بزرگ برای آن در صورت مورد استفاده نامتناسب قرار گرفتن از این تسلیحات. در این راستا به استفاده از تسلیحات آمریکایی از سوی ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن و کشته شدن هزاران غیرنظامی بر اثر آن اشاره شده است.
- دسترسی به پناه‌جویی: در این مورد به مواجه شدن مهاجران و پناهجویان با مجموعه پایان‌ناپذیری از حملات در سال‌های اخیر، به‌ویژه در دوران ریاست جمهوری ترامپ اشاره شده است. این سازمان غیردولتی از جمله این موارد به جداسازی، قرار گرفتن در معرض آسیب‌های روحی و مجرم به‌شمار آمدن، حبس در بازداشتگاه‌ها با وجود خطر شیوع بیماری کووید 19 که همگی ناقض حقوق بشر بوده و هزینه‌های انسانی گسترده‌ای را به‌بار می‌آورند، اشاره کرده است.
- بیماری کووید 19: عفو در این خصوص به ضرورت اقدام دولت آمریکا به تضمین سلامت به‌مثابه موضوع حقوق بشری از طریق فراهم آوردن بهداشت جهانی و حمایت از تمامی شهروندان خود، نه تنها کسانی که از عهده مخارج درمان بر‌می‌آیند، اشاره کرده است. همچنین بر لزوم اقدام دولت این کشور به معکوس کردن روند تصمیم غیرموجه خود در زمینه امتناع از حمایت از سازمان بهداشت جهانی و لزوم صرف‌نظر کردن از دیون کشورهای فقیر که اقتصادشان بر اثر شیوع این بیماری نابود شده، اشاره گردیده است.
- خشونت‌های ناشی از استفاده از سلاح در آمریکا: استفاده از سلاح و ناکارآمدی دولت ایالات‌متحده در زمینه اتخاذ اقدام مؤثر دراین‌باره به بحران خشونت در این کشور انجامیده و به مرگ هزاران تن و مجروح شدن افراد بیشتری در این کشور منجر شده است. قابل ذکر است که در این گزارش بر تعهد ایالات‌متحده بر اساس حقوق بین‌الملل به حصول اطمینان از رعایت حقوق و ایمنی فردی شهروندان این کشور تاکید گردیده است.
- آزادی بیان: عفو بین‌الملل بر ضرورت احیای مجدد ایالات متحده توسط رئیس جمهور جدید این کشور، به‌عنوان نماد آزادی!، از طریق پرداختن به موارد نقض حقوق بشر به‌وقوع پیوسته در دوران تظاهرات در داخل و خارج از کشور تاکید کرده است.
همچنین در این خصوص لزوم پاسخگو نمودن دولت‌های ناقض حقوق شهروندان که به استفاده افراطی از زور، حبس‌های خودسرانه، ناپدیدشدگی‌های قهری و شکنجه معترضان و منتقدان دولت دست می‌زنند و ضرورت پرداختن به نژادپرستی سیستمیک و فقدان پاسخگویی در زمینه قتل سیاه‌پوستان در داخل کشور نیز اشاره شده است.
- تساوی جنسیتی: در این مورد عفو به خشونت مبتنی بر جنسیت، حقوق باروری، تجاوز به زنان بومی اشاره کرده است و بر ضرورت ایفاء نقش ایالات متحده برای حصول اطمینان از رعایت تساوی جنسیتی در داخل وخارج از کشور اشاره کرده است.
- همکاری بین‌المللی برای حقوق بشر: در این اولویت به اقدامات ایالات متحده مبنی بر خصومت آن با همکاری‌های بین‌المللی از جمله ترک کرسی در شورای حقوق بشر، پا پس کشیدن از برخی توافقات همچون توافق پاریس، به‌کار بردن لحن تحقیرآمیز در زمینه حقوق دگرباشان جنسی و تلاش برای تضعیف سازوکارهای همکاری‌های بین‌المللی از طریق قطع بودجه و ارعاب اشاره شده است. همچنین بر ضرورت لغو این‌گونه سیاست‌ها از سوی دولت جدید و تعامل مجدد با جامعه بین‌المللی از طریق سازمان ملل و دیگر نهادهای بین-المللی و حمایت همه‌جانبه از حقوق بشری بین‌المللی تاکید شده است.
- امنیت ملی و حقوق بشر: در خصوص امنیت ملی و حقوق بشر از وجود زندان گوانتانامو و نقض حقوق بشر با وجود این زندان انتقاد شده است. همچنین به منجر شدن مبارزه جهانی ایالات متحده با تروریسم پس از 11 سپتامبر به کشته شدن صدها هزار غیرنظامی اشاره گردیده و بر ضرورت تغییر یافتن مسیر امنیت ملی آمریکا و تمرکز بر حمایت از کشور به‌گونه‌ای که در راستای حقوق بین‌الملل و احترام به حقوق بشر برای همگان قرار گیرد، تاکید شده است.
- جمعیت‌های مورد آزار و اذیت قرار گرفته: در این بند بر مسئولیت دولت ایالات متحده در زمینه ایفای نقش و مشارکت در حمایت به‌عمل آوردن از پناهجویان و سرمایه‌گذاری در زمینه ارائه راه‌حل‌های نوآورانه در راستای حمایت از حقوق انسانی و کمک به پناهندگان آمریکا و اقلیت‌های صدمه دیده مسلمان در چین و روهینگیا تاکید شده است.
- کشتار سیاه‌پوستان به دست نیروهای آمریکا: این نهاد در این بند به ناکارآمدی نیروهای پلیس در زمینه پایبندی به قوانین و معیارهای داخلی و بین‌المللی هنگام استفاده از زور و منطبق نبودن آن با اصول حفظ جان شهروندان کشور مبتنی بر معیارهایی چون ضرورت، تناسب، تساوی و مسئولیت اشاره کرده است.
- بحران آب و هوایی: در مورد این بحران به رنج کشیدن میلیون‌ها تن از مردم جهان به‌دلیل پیامدهای فاجعه‌بار ناشی از بحران‌های آب و هوایی به‌دلیل تولید گازهای گلخانه‌ای که ایالات متحده آمریکا سهم بسیار زیادی در تولید این گازها و به‌وجود آوردن بحران در جهان دارد، اشاره شده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2020/11/usa-president-elect-joe-biden-must-make-human-rights-priority

“ صدور بیانیه عفو بین‌الملل در خصوص ضرورت اولویت دادن جو بایدن به حقوق بشر ”