مصاحبه‌‌های اختصاصی: ممنوعیت علیه مسلمانان زنگ خطری برای موقعیت آسیب پذیر آن ها در آمریکا

کد بلاگ : #6020
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 14 آبان 1399 11:08
تعداد بازدید کننده : 218
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌‌های اختصاصی: ممنوعیت علیه مسلمانان زنگ...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در دوران دونالد ترامپ، اختلافات نژادی به طرز آشفته‌ای افزایش یافته، اقدام علیه مسلمانان، مکزیکی‌ها، آفریقایی-آمریکایی‌ها و آسیایی- آمریکایی‌ها به امری عادی بدل شده است.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با پروفسور سیلویا چان-مالیک، دانشیار گروه مطالعات زنان دانشگاه راتگرز آمریکا و محقق تاریخ اسلام با موضوع ممنوعیت علیه مسلمانان زنگ خطری برای موقعیت آسیب پذیر آنها در آمریکا.

بحث در مورد نژادپرستی اکنون در رأس توجه عمومی در ایالات متحده قرار گرفته است. کشته شدن جورج فلوید در اوایل ماه می سال 2020، باعث اعتراضات سراسری در آمریکا شد که در دهه‌های اخیر کم‌نظیر بوده ‌است. این حرکت باعث شد که زخم‌های نژادی و خاطرات تاریک این کشور سرباز کند؛ زخم‌هایی که بسیاری از روشن‌بینان آمریکایی آرزو دارند بر آن مرهم نهند. در دوران دونالد ترامپ، اختلافات نژادی به طرز آشفته‌ای افزایش یافته، اقدام علیه مسلمانان، مکزیکی‌ها، آفریقایی-آمریکایی‌ها و آسیایی-آمریکایی‌ها به امری عادی بدل شده است. نظرسنجی سال 2019 مرکز تحقیقات پیو نشان داد که 49 درصد آمریکایی‌ها از جمله 73 درصد سیاه‌پوستان آمریکایی معتقدند رئیس جمهور ترامپ روابط نژادی را به نسبت گذشته بدتر کرده است. با این حال، تشدید تقابل نژادی در ایالات متحده در سال‌های اخیر فقط مربوط به آفریقایی-آمریکایی‌ها نیست. تقریباً همه گروه‌های اقلیت با مشکلات و مشقات خاصی روبرو هستند؛ چرا که آزادی‌های مدنی آنها کاهش یافته و موقعیت آن به خطر افتاده است و نژادپرستی در این جامعه درحال احیاء می‌باشد. نظرسنجی مسلمانان آمریکایی در سال 2020 حاکی از آن است که 60 درصد مسلمانان، بیش از هر گروه مذهبی دیگر در آمریکا، در سال گذشته تبعیض را تجربه کرده‌اند. سوءرفتار علیه مسلمانان از زمان روی کار آمدن ترامپ بطور پیوسته در حال افزایش بوده است، از جمله در سال 2017، یک سال پس از انتخاب وی، که این آمار به 67 درصد افزایش یافت.

از این رو سازمان دفاع از قربانیان خشونت اقدام به مصاحبه با سیلویا چان-مالیک، دانشیار گروه مطالعات زنان دانشگاه راتگرز آمریکا نمود. وی یک متخصص شناخته‌شده در زمینه‌ تاریخ اسلام در آمریکاست و درباره‌ اسلام‌هراسی و تبعیض علیه مسلمانان، پژوهش‌های فراوان انجام داده و مقالات متعددی در رسانه‌های بین‌المللی منتشر کرده است. بخش‌هایی از این مصاحبه که قبل از انتخابات ریاست جمهوری در 3 نوامبر انجام شده است به شرح ذیل می‌باشد.

پروفسور چان-مالیک در خصوص ارتباط بین ترامپ و گسترش نژادپرستی در آمریکا معتقد است که ترامپ سابقه طولانی در رفتار نژادپرستانه دارد. این الگوی رفتاری را به راحتی می‌توان ردگیری کرد؛ از جمله از شکایتهایی که در دهه‌ی 1970 علیه او تنظیم شده بود که سیاه‌پوستان را به ساختمان‌های خود راه نمی‌داد؛ غیرآمریکایی خواندن باراک اوباما؛ چندین و چند اظهار نظر علیه مکزیکی‌ها، مهاجران، سیاه‌پوستان و مسلمانان. به اعتقاد ایشان یکی از اولین دستورات اجرایی مهم وی همان چیزی بود که به "ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا" شهره شد. وی تاریخ نژادپرستانه ‌برده‌داری، نسل‌کشی بومی‌ها و بیگانه‌هراسی را به رسمیت می‌شناسد و همواره مسئله برتری سفیدپوستان را برجسته می‌نماید. در خصوص انتخابات آمریکا، پروفسور چان-مالیک اذعان می‌دارد که براساس نظرسنجی‌ها، بایدن در میان رأی دهندگان سیاه، لاتین‌تبارها و آسیایی-آمریکایی پیشتاز است. این مسئله حاکی از آن است ترامپ دستاوردهای ترامپ برای رأی دهندگان رنگین‌پوست، به ویژه لاتینتبارها بسیار کم بوده است. از سوی دیگر مسئله جنسیت در اینجا بسیار مهم است. حدود 90 درصد زنان سیاه پوست و همچنین حدود 75 درصد از مردان سیاه‌پوست از بایدن حمایت می‌کنند.

به اعتقاد پروفسور چان-مالیک، اقدامات ترامپ علیه مهاجران، مسلمانان و سیاهان، آمریکا را امن‌تر نکرده است. بلکه در زمان تصدی او، ایالات متحده با بسیاری از متحدان بین‌المللی‌اش بیگانه شده،‌ و شکاف‌های نژادی، طبقاتی،‌ جنسیتی و مذهبی را عمیق‌تر کرده است. به اعتقاد وی، این دستورالعمل یک فاجعه است. از سوی دیگر درخصوص کشته شدن جورج فلوید نیز ایشان معتقد است که عدالت هنوز اجرا نشده است. اما آنچه که اتفاق افتاده این است که ما اکنون یک گفتمان ملی واقعی درباره‌ قطع کردن بودجه‌ پلیس و برچیده شدن زندان‌ها را داریم. اعتراضاتی که شکل گرفته‌اند، لحظه‌ای و گذرا نیستند، بلکه ابراز مبارزات سیاه‌پوستان علیه خشونت دولتی هستند که در آمریکا چندین قرن سابقه دارد.

وی درخصوص اینکه آیا سخنان و توییت‌های ترامپ در خصوص مسلمانان باعث ناامنی برای آنها شده است یا خیر نیز می‌گوید: "مسلمانان همواره به عنوان یک اقلیت مذهبی غیرسفید و غیرمسیحی در آمریکا حضور داشته‌اند و نخستین بار با آورده شدن بردگان آفریقایی، که 30 درصد آنها مسلمان بودند، به این کشور راه یافتند. امروز آنها متنوع‌ترین اقلیت مذهبی هستند، اما هرگز در آمریکا زندگی امنی نداشته‌اند. قانون مهاجرتی منع سفر مسلمانان به ایالت متحده، احتمالاً برای برخی مسلمانان غیرسیاه پوست و مهاجر،‌ یک ندای بیدارباش در مورد موقعیت آسیب‌پذیری است که مسلمانان در این کشور از آن برخوردارند.

 

برای مطالعه متن کامل مصاحبه به زبان انگلیسی به اینجا مراجعه نمایید.

“ مصاحبه‌‌های اختصاصی: ممنوعیت علیه مسلمانان زنگ خطری برای موقعیت آسیب پذیر آن ها در آمریکا ”