ایالات متحده و دشواری‌های اقتصادی و موارد تاثیرگذار بر حقوق شهروندی در زمان کرونا

کد بلاگ : #5993
تاریخ انتشار : دوشنبه, 14 مهر 1399 13:27
تعداد بازدید کننده : 174
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ایالات متحده و دشواری‌های اقتصادی و موارد...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
اداره آمار ایالات متحده آمریکا نتایج نظرسنجی سالانه خود از جامعه آمریکا را منتشر کرده است. این بررسی‌ها شامل آمار فقر، نابرابری درآمد، سلامت، بهداشت و موارد دیگر در سال ۲۰۱۹ میلادی قبل از شیوع بیماری کووید ۱۹ بوده است.

دیده‌بان حقوق بشر، در مهرماه ۱۳۹۹، گزارشی را در خصوص ضرورت پرداختن ایالات متحده به دشواری‌های اقتصادی و موارد تاثیرگذار بر حقوق شهروندان در نتیجه شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ منتشر کرده است. گفتنی است اخیرا اداره آمار ایالات متحده آمریکا نتایج نظرسنجی سالانه خود از جامعه آمریکا را شامل آمار فقر، نابرابری درآمد، سلامت، بهداشت و موارد دیگر در سال ۲۰۱۹ میلادی و قبل از شیوع بیماری کووید ۱۹ منتشر کرده است. با وجود برخی روندهای مثبت، این بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از جمعیت کشور در فقر و بدون برخورداری از بیمه درمانی هستند. همچنین با توجه به گزارش دیده‌بان، داده‌های جدید دیگری از اداره آمار در “پیمایش نبض خانوار”، به‌دست آمده است که نشان می‌دهد بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ این مشکلات موجود را وخیم‌تر نموده و نگرانی‌های جدی‌تری را در مورد تاثیر آنها بر حقوق مردم این کشور ایجاد کرده است.
ابعاد مثبت این گزارش، مبنی بر کاهش ۳.۵ درصدی بیکاری در سال ۲۰۱۹ میلادی، افزایش درآمد خانوارها و کاهش میزان افرادی که در فقر زندگی می‌کنند به ۱۰.۵ درصد که ۱.۳ درصد پایین‌تر از سال ۲۰۱۸ میلادی می‌باشد، بوده است. این نهاد حقوق بشری در این گزارش همچنین به بالا ماندن شاخص جینی (شاخص اندازه‌گیری نابرابری‌های درآمدی) در میزان ۰.۴۸، کمی بالاتر از خط هشدار بین‌المللی سازمان ملل که رقم ۰.۴ را نشان می‌دهد اشاره کرده است. به عبارت دیگر ۵ رده بالای این شاخص، ۵۱.۹ درصد از درآمد کشور را به خود اختصاص می‌دهند که بیش از میزان درآمد سایر رده‌های این تقسیم‌بندی است و این به معنای حرکت منافع و مزایای اقتصادی به‌سوی افراد با درآمد بالاتر است. گفتنی است علی‌رغم کاهش فقر، بسیاری از افراد و خانواده‌ها از نظر اقتصادی آسیب‌پذیر و ۳۴ میلیون نفر نیز در فقر زندگی می‌کردند که اغلب قادر به دستیابی به معیارها و میزان کافی از تامین معیشت خود نبوده اند. دیده‌بان حقوق بشر به کاهش یک‌میلیونی افراد برخوردار از بیمه‌های درمانی در سال ۲۰۱۹ میلادی در قیاس با سال گذشته اشاره نموده که بیشترین نرخ آن مربوط به افراد فقیر است که حدود یک‌چهارم آن‌ها از این مزیت بهره‌مند نیستند. روند شیوع بیماری کووید ۱۹ رو به وخامت نهاده و تعداد افراد فاقد بیمه‌های درمانی افزایش بی‌سابقه پیدا کرده است و افراد برخوردار از بیمه‌های تامین شده از سوی کارفرماها با توجه به از دست رفتن بسیاری از مشاغل، به‌ویژه در میان کارگران با درآمد پایین‌تر نیز تحت تاثیر قرار گرفته است. به‌طوری‌که در فاصله ماه‌های فوریه و می حدود ۵.۴ میلیون کارگر پوشش بیمه خود را از دست داده‌اند.
داده‌های این گزارش در ماه سپتامبر از مشکلات بیش از نیمی از خانوارهای آمریکایی، به‌ویژه افراد کم درآمد در زمینه پرداخت مخارج زندگی خود حکایت می‌کند. در ماه مارس سال جاری در کنگره قانونی به تصویب رسید که حاوی بسته‌های کمکی به خانوارهای کم درآمد شده است و به کاهش میزان فقر در ابتدا این همه‌گیری انجامیده است. اما با از دست رفتن بسیاری از این مزایا با توجه به پایان یافتن تاریخ مصرف این بسته‌های حمایتی، کنگره هنوز نتوانسته است با افزایش فقر و نابرابری در این دوران مقابله کند. دیده‌بان در انتهای گزارش به ناکارآمدی واکنش دولت آمریکا در مقابله با بیماری کووید ۱۹، در زمینه تمرکز بر حقوق آسیب‌پذیرترین اقشار مردم کشور به لحاظ اقتصادی که این خود به وضعیت وخیم ناشی از این بیماری دامن می‌زند اشاره کرده است. همچنین بر ضرورت اقدام کنگره به افزودن مزایای بیکاری در دوران بحران و پوشش دادن کارگران غیر رسمی و فاقد اسناد و مدارک و از‌این‌رو حصول اطمینان از پوشش جامع بیمه‌ای درمانی و اجرای برنامه‌های اجتماعی جهانی، از جمله پرداخت‌های مالی به خانواده‌ها و در نظر گرفتن مرخصی استعلاجی برای تمامی مردم تاکید کرده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ ایالات متحده و دشواری‌های اقتصادی و موارد تاثیرگذار بر حقوق شهروندی در زمان کرونا ”