مصاحبه‌‌های اختصاصی: بررسی مناقشه فلسطین و اسرائیل، توافق قرن و عادی‌سازی اخیر روابط...

کد بلاگ : #5985
تاریخ انتشار : دوشنبه, 17 شهریور 1399 0:00
تعداد بازدید کننده : 201
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌‌های اختصاصی: بررسی مناقشه فلسطین و...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
قرارداد قرن و عادی‌سازی اخیر روابط امارات و اسرائیل قدم‌هایی هستند که با هدف نادیده گرفتن و منزوی کردن اراده عمومی مردم فلسطین برداشته شده‌اند.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با پروفسور بیل مالن، ‌ استاد سابق مطالعات آمریکایی در دانشگاه پردو و عضو گروه برنامه‌ریز کارزار برای بایکوت آکادمیک و فرهنگی اسرائیل با موضوع بررسی مناقشه فلسطین و اسرائیل، توافق قرن و عادی‌سازی اخیر روابط امارات و اسرائیل.

در چند سال گذشته، یک کارزار مستقل با هدف منزوی کردن اسرائیل از نظر فرهنگی، آکادمیک و اقتصادی با هدف ایجاد تغییر در سیاست‌های اسرائیل در سطح بین‌المللی فعال می‌باشد. صدها دانشگاه، اعضای هیئت علمی، مشاهیر، بنگاه‌ها و مشاغل به جنبش بایکوت و تحریم اسرائیل پیوسته‌اند. بنیانگذاران این سازمان می‌گویند این کارزار الهام گرفته از فشار علیه رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی است. این جنبش مردمی در به چالش کشیدن مشروعیت سیاست اشغالگری اسرائیل و جلب توجه جهانیان به اوضاع فلسطینیان نقش مؤثری داشته است. براساس تحقیقی که در سال 2015 انجام شده اگر این کارزار تا ده سال ادامه یابد می‌تواند تأثیرات مهمی را برجای گذاشته و هزینه‌ای 47 میلیارد دلاری را به اقتصاد اسرائیل تحمیل کند. شاید به همین دلیل است شرکت ها و افراد خارجی که این کارزار را تأیید می کنند، ورودشان به سرزمین‌های اشغالی ممنوع اعلام شده است.
در این راستا و به ویژه با توجه به حوادث و رویدادهای اخیر، سازمان دفاع از قربانیان خشونت اقدام به مصاحبه با پروفسور بیل مالن، استاد سابق مطالعات آمریکایی در دانشگاه پردو و عضو گروه برنامه‌ریز کارزار برای بایکوت آکادمیک و فرهنگی اسرائیل نمود. ایشان نویسنده کتاب 2019 "جیمز بالدوین: زندگی در آتش" است. از دیگر کتاب‌های وی می‌توان به "آفریقایی گرایی" و "علیه آپارتاید: پرونده تحریم دانشگاه‌های اسرائیل" با همکاری اشلی داوسون اشاره کرد. در ذیل بخش‌هایی از این مصاحبه ارایه شده است.

پروفسور مالن در خصوص معامله قرن و احتمال ایجاد کشور مستقل فلسطین اظهار می‌دارد که قرارداد قرن و عادی‌سازی اخیر روابط امارات و اسرائیل قدم‌هایی هستند که با هدف نادیده گرفتن و منزوی کردن اراده عمومی مردم فلسطین برداشته شده‌اند. وی معتقد است که احتمالاً عادی‌سازی‌های بیشتری بین اسراییل و دولت‌های سرمایه‌داری عرب در راه است. برای مثال، عربستان سعودی مدتهاست که در بخش املاک اسرائیل و اراضی اشغالی فلسطین سرمایه‌گذاری می‌کند. مصر هم تحرکاتی انجام داده تا شریک تجاری اسرائیل شود. وی می‌گوید: «فکر نمی‌کنم نتانیاهو یا ترامپ اساساً به دنبال توافقی با فلسطینیان باشند. آنها به دنبال استیلای اقتصادی،‌ نظامی و سیاسی بر منطقه با هدف تبدیل کردن اسرائیل به مرکز قدرت مسلط اقتصادی و دولت نیابتی برای آمریکا هستند».پروفسور مالن معتقد است که گفتمان عمومی در طول 10 سال گذشته به شکل قابل توجهی در مسیر همدردی با فلسطینیان حرکت کرده است. این حرکت باعث شده است که الهان عمر و رشیده طالب به عنوان نمایندگان کنگره،‌ در گفتمان عمومی به نفع فلسطین فعال باشند. از سوی دیگر برنی سندرز، الیزابت ورن، و حتی دموکرات‌های میانه‌رو مانند پیت بوتجج و ایمی کلوبشار به عنوان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به همین دلیل از سخنرانی کردن در ایپک خودداری کردند. اینها مسائل و اتفاقاتی است که در گذشته تصور آن را هم نمی‌توان کرد. حتی روزنامه‌ نیویورک تایمز هم که یک پایگاه مهم برای صهیونیست‌های لیبرال محسوب می‌شود، مقالاتی انتقادی درباره اسرائیل به قلم عمر برغوثی،‌ و نویسنده‌ خود این روزنامه میشل الکساندر منتشر کرده است.
به اعتقاد آقای دکتر مالن عادی شدن انتقاد از اسرائیل در جامعه‌ آمریکایی به تدریج در حال رخ دادن است. ایشان در ادامه در خصوص کارزار بایکوت اسرائیل نیز اظهار می‌دارد که آنچه مهم است این است که جنبش مذکور حقیقتاً دولت آمریکا را ترسانده و طبقه حاکم را وادار به استفاده از دادگاه‌ها برای سرکوب یک جنبش اجتماعی مردمی کرده است.در خصوص دیدگاه مردم آمریکا در مورد اسرائیل نیز وی براین باور است که افراد زیر 30 سال در ایالات متحده نسبت به افراد مسن‌تر، دیدگاه بسیار منفی‌تری نسبت به اسرائیل دارند. در نهایت پروفسور مالن بر این اعتقاد است که با وجود سازوکارهای بین‌المللی از جمله آیتم هفت شورای حقوق بشر در خصوص وضعیت حقوق بشر در فلسطین و سرزمین‌های اشغالی، اما با اقدامات ایالات متحده به طور مرتب قطعنامه‌های سازمان ملل در انتقاد از اسرائیل توسط این کشور بلوکه شده و هدف این کشور همواره معاف کردن اسرائیل از پاسخگویی در برابر قانون بین‌الملل و ممکن ساختن مجازات فلسطینیان با مصونیت برای اسرائیل بوده است.

 

برای مطالعه متن کامل مصاحبه به زبان انگلیسی به اینجا مراجعه نمایید.

 

 

“ مصاحبه‌‌های اختصاصی: بررسی مناقشه فلسطین و اسرائیل، توافق قرن و عادی‌سازی اخیر روابط امارات و اسرائیل ”