صدور ۲۵ حکمِ محکومیت نادرست از طرف دستگاه قضایی نیویورک در مورد سیاه‌پوستان

کد بلاگ : #5951
تاریخ انتشار : سه شنبه, 14 مرداد 1399 0:00
تعداد بازدید کننده : 211
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
صدور ۲۵ حکمِ محکومیت نادرست از طرف دستگاه قضایی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
ایالات‌متحده مشغول دست‌وپنجه نرم کردن با نابرابری‌های نژادی موجود در نظام کیفری قضایی خود است، چنانچه طبق گزارشی از 25 حکم صادره از سوی دستگاه قضایی، تنها یک حکم متعلق به شهروندی سفید‌پوست بوده است.

شبکه خبری الجزیره، در تیرماه ۱۳۹۹، گزارشی را در خصوص ۲۵ حکم نادرست که عمدتا در مورد سیاه‌پوستان از سوی دستگاه قضایی نیویورک صادر شده، منتشر کرده است. در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۹، گزارشی بی‌سابقه تحت عنوان “۴۲۶ سال: بررسی ۲۵ محکومیت نادرست در منطقه بروکلین نیویورک” که با همکاری کانون حقوقی ویلمر هیل و پروژه اینوسنس انجام پذیرفته، منتشر گردیده است. این اولین بار است که یک دادستان آمریکایی اقدام به بررسی جامع محکومیت‌های نادرست و غیرقانونی نموده است. "این گزارش شمار خسارات و تلفات ویرانگر انسانیِ ناشی از این ناکارآمدی عدالت را نشان می‌دهد و اینکه بسیاری از آن‌ها می‌توانست پیش از آنکه تبدیل به احکام نادرست و غیرقانونی شود، جلوگیری گردد”.
همچنین بر اساس این گزارش، ۲۵ حکم نادرست از میان 20 پرونده، توسط واحد بررسی محکومیت‌ها (CRU) که در سال ۲۰۱۴ میلادی تاسیس شده مورد بررسی قرار گرفته است و یافته‌های آن حاکی از نابرابری نژادی موجود در پرونده‌های مزبور است. به عبارت دیگر از 25 حکم نادرست، تنها یک حکم متعلق به شهروندی سفید پوست بوده است. گفتنی است این ۲۵ نفر به اتهامات مختلفی از جمله سرقت، آتش‌‌سوزی، تجاوز، آدم‌ربایی، سرقت و قتل در سطوح مختلف محکوم شده‌اند. در این گزارش به برخی از موارد نقص پرونده‌ها، از جمله موارد متناقض و اثبات نشده در شواهد فیزیکی و اظهارات شاهدان، خطای شاهدان پرونده در تشخیص فرد مظنون، موارد خلاف انجام پذیرفته از سوی ماموران پلیس، دادستان‌ها و وکلای مدافع و امتناع از ارائه شواهد و مدارک در دادگاه و در مقابل هیات منصفه نیز اشاره شده است. شایان ذکر است که نتایج این تحقیق زمانی انتشار یافته است که ایالات‌متحده، با توجه به قتل جورج فلوید، به دست پلیس مینیاپولیس و کشته شدن برخی دیگر از سیاه‌پوستان غیرمسلح، مشغول دست‌وپنجه نرم کردن با نابرابری‌های نژادی موجود در نظام کیفری قضایی خود است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ صدور ۲۵ حکمِ محکومیت نادرست از طرف دستگاه قضایی نیویورک در مورد سیاه‌پوستان ”