مصاحبه‌های اختصاصی:‌ نژادپرستی و اسلام‌ستیزی در تاریخ آمریکا

کد بلاگ : #5947
تاریخ انتشار : یکشنبه, 19 مرداد 1399 10:44
تعداد بازدید کننده : 278
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌های اختصاصی:‌ نژادپرستی و اسلام‌ستیزی در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تبعیض علیه آمریکایی‌های سیاهپوست و اسلام‌هراسی از مهمترین بازنمایی‌های نژادپرستی در ایالات متحده است، چنانچه طبق نظرسنجی دانشگاه مونموث بیش از 65 درصد از مردم آمریکا معتقدند تبعیض‌نژادی و قومی یک مشکل بزرگ در ایالات متحده است.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با دکتر امینه مک کلاد، استاد بازنشسته مطالعات دینی دانشگاه دی پال آمریکا با موضوع نژادپرستی و اسلام‌ستیزی در تاریخ آمریکا. 
اعتراضاتی که از حدود دو ماه پیش و بعد از قتل جورج فلوید، مرد آفریقایی-آمریکایی تبار توسط پلیس آمریکا رخ داد عاملی شد تا مردم در سراسر ایالات متحده و حتی در دیگر کشورها خشونت پلیس و نژادپرستی را محکوم نمایند. برخی از مفسران و ناظران بر این عقیده هستند که این حرکت اعتراضی به نوعی بیداری نژادی است و نشان از آن دارد که هنوز در این کشور نابرابری و تفرقه نژادی وجود دارد. اعلامیه استقلال ایالات متحده که در سال 1776 منتشر شد ادعا می‌کند که "همه انسان‌ها با هم برابرند" و چهاردهمین اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده به همه شهروندان، از جمله بردگان سابق، وعده می‌دهد که از قانون برابر حمایت می‌کند. با این وجود، نابرابری‌های نژادی، اقتصادی و آموزشی تقریباً چهار قرن است که در جای جای ساختار ایالات متحده وجود داشته و آفریقایی- آمریکایی‌ها از فرصت‌ها و آزادی‌هایی که آمریکایی‌های سفیدپوست از آن برخوردار هستند محروم می‌باشند.
تبعیض علیه آمریکایی‌های سیاهپوست و اسلام‌هراسی از مهمترین بازنمایی‌های نژادپرستی در ایالات متحده است که در دهه‌های اخیر بدلیل تحولاتی مانند حملات 11 سپتامبر، جنگ و درگیری در خاورمیانه و مهاجرت جهانی مورد بررسی دقیق قرار گرفته است. نظرسنجی دانشگاه مونموث که ماه گذشته منتشر شد ، نشان داد که بیش از 65 درصد از مردم آمریکا معتقدند تبعیض نژادی و قومی یک مشکل بزرگ در ایالات متحده است. تقریباً 60 درصد از افراد مورد بررسی گفتند که "آنها از وضعیت روابط نژادی در آمریکا قدری یا بسیار ناراضی بودند." با توجه به شرح فوق سازمان دفاع از قربانیان خشونت اقدام به مصاحبه با خانم دکتر امینه مک کلاد نمود. خانم مک کلاد استاد مسلمان سیاه‌پوست مطالعات اسلامی در گروه مطالعات دینی دانشگاه دی پال آمریکاست. وی همچنین سردبیر سابق ژورنال حقوق و فرهنگ اسلامی می‌باشد. ایشان در زمینه نژادپرستی و اسلام‌هراسی تلاش‌های زیادی نموده است که آخرین کتاب وی "تاریخ آمریکایی‌های عرب: کاوش در ریشه های تنوع" است. در ذیل بخش‌هایی از مصاحبه با ایشان آورده شده است.

در خصوص تاریخچه نژادپرستی و متعاقب آن اسلام‌هراسی در آمریکا خانم دکتر کلاد بر این عقیده است که این مسئله به گذشته‌های بسیار دور برمی‌گردد؛ به طوری که می‌توان گفت این مسائل از زمان جنگ‌های بربری و در طول سیصد سال گذشته در آمریکا وجود داشته است. می‌توان مصداق‌های آن را نیز در خطبات پروتستان‌های مسیحی، در برخی کتب و تراکت‌هایی که بوسیله فرانکلین و مبلغان مختلف در طول سه صده گذشته منتشر شده است یافت. به عقیده ایشان به نظر نمی‌رسد شکاف‌هایی که اسلام‌هراسی به وجود آورده، قابل ترمیم باشد، چرا که این سیستم تنها با سیاست انزواگرایانه و گفتمان "تنها سفیدپوستان مسیحی را می پذیریم" سازگار است. دکتر کلاد در خصوص علل اصلی نژادپرستی و اسلام‌هراسی بر این عقیده است که ریشه های این مسائل حتی قدمتی چندهزار ساله دارد. به زعم ایشان اسلام‌هراسی ریشه گرفته از استعمارگری اروپایی است. در خصوص مسئله تحریم نیز ایشان معتقدند که افراد کمی در ایالات متحده تصور روشنی از این موضوع دارند که تحریمها چه هستند و مردم تحت تحریم چه رنجی میبرند. کلمه تحریم آنقدر متوالی و البته به شکل گزینشی مورد استفاده قرار گرفته که آنچه دربر می‌گیرد و آنچه را از کشورهای دیگر دریغ می کند، نادیده گرفته می‌شود.

دکتر کلاد بر این باور است که اسلام‌هراسی پدیده جدیدی در تاریخ ایالات متحده نیست. تنها اینگونه بود که در گذشته به این نام شناخته نمی‌شد. انتخاب باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور در دور اول در شرایطی شکل گرفت که شهروندان لیبرال از همه ادیان، طبقات و رنگ‌ها پای صندوق‌های رأی حاضر شدند تا رأی بدهند. این در حالی بود که سفیدپوستان موضوع را به شوخی گرفتند و رأی ندادند. در دور دوم، سفیدپوستان بیدار شدند اما برای جلوگیری از تحرکی که شکل گرفته بود، دیگر خیلی دیر شده بود. در حقیقت نژادپرستی از زمان پیدایش آمریکا وجود داشته و اقتضا آن است که ادامه داشته باشد. اعتراضات به نژادپرستی در زمان همه‌گیری ویروس کرونا همچنان ادامه دارد، اما سیستم تلاش می‌کند تا دستاوردهای این اعتراضات را از بین ببرد.

 

برای مطالعه متن کامل مصاحبه به زبان انگلیسی به اینجا مراجعه نمایید.

“ مصاحبه‌های اختصاصی:‌ نژادپرستی و اسلام‌ستیزی در تاریخ آمریکا ”