وضعیت نامناسب کارگران مهاجر در امارات در میانه شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹

کد بلاگ : #5935
تاریخ انتشار : سه شنبه, 7 مرداد 1399 9:17
تعداد بازدید کننده : 242
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
وضعیت نامناسب کارگران مهاجر در امارات در میانه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بستن مرزها توسط امارات به علت شیوع ویروس کووید 19 باعث بروز مشکلات بسیاری برای بازگشت یا خروج کارگران مهاجر مقیم این کشور شده است.

شبکه خبری یورونیوز در تیرماه ۱۳۹۹، گزارشی در مورد وضعیت نابسامان کارگران مهاجر در امارات متحده عربی در میانه شیوع ویروس کرونا در این کشور منتشر کرده است. امارات از جمله کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است که شمار زیادی کارگر خارجی در آنجا مشغول به کارند. بنابر آمار سازمان جهانی کار، در شش کشور امارات، عربستان سعودی، قطر، بحرین، کویت و عمان مجموعا ۲۳ میلیون کارگر مهاجر زندگی می‌کنند که اکثرا از کشورهای جنوب آسیا همچون هند، چین و نپال روانه این منطقه شده‌اند. با همه‌گیری بیماری کرونا این کشورها مرزهای خود را بسته‌اند و امارات نیز از این موضوع مستثنی نبوده است. اما بستن مرزها موجب بروز مشکلات بسیاری برای کارگران مهاجر مقیم در کشور امارات شده است. یکی از مشکلات، وضعیت زنان مهاجری است که برای زایمان به کشورشان بازگشته بودند و اکنون نمی‌توانند به همراه نوزادشان به امارات بازگردند. زیرا به دلیل بسته شدن سفارتخانه‌های امارات در کشورهای خارجی در جریان همه‌گیری کرونا، امکان صدور شناسنامه برای این نوزادان وجود نداشته است و از طرفی دولت امارات نیز بدون اوراق هویت کسی را به کشور راه نمی‌دهد.
در گزارش یورونیوز آمده است که، اگر چه ادارهِ هویت و امور شهروندی امارات اقداماتی را برای بازگشت مهاجران خارجی در دستور کار قرار داده، اما قوانین اتخاذ شده در این زمینه مبهم هستند و بسیاری از درخواست‌ها رد شده‌اند. گفتنی است که تعدادی از کارگران خارجی می‌گویند درخواست‌های آنان به صورت مکرر و حتی تا ۱۰ بار رد شده است. مشکل دیگری که در این گزارش مطرح شده یکسان نبودن قوانین مهاجرتی میان هفت شیخ‌نشین این کشور می-باشد که باعث سردرگمی بیشتری برای کارگران خارجی شده است. با توجه به این شرایط کارگران خارجی برای بازگشت به امارات متحده عربی دچار بلاتکلیفی شده‌اند. در حالی ‌که پس از اجرای طرح قرنطینه شهروندان اماراتی می‌توانستند با پروازهای مخصوص به این کشور بازگردند اما کارگران خارجی از چنین حقی برخوردار نشده‌اند و دولت به‌ندرت و تنها برای موقعیت‌های اضطراری و انسانی اجازه ورود صادر کرده است. این مشکل برای کارگران بیکارشده در داخل خاک امارات نیز وجود دارد و آن‌ها نیز به دلیل لغو پروازها نمی‌توانند از کشور خارج شوند.
یورونیوز در ادامه گزارش خود گفته است که دو کشور پاکستان و هند که کارگران شاغل بیشتری در امارات دارند، اقدام به ترتیب دادن پروازهای مخصوص به امارات کرده‌اند تا شهروندان خود را از این کشور خارج کنند. اما شمار این پروازها محدود است و جمعیت کارگران متقاضیِ خروج زیاد می‌باشد. برای مثال تاکنون ۲۰۰ هزار هندی برای خروج از امارات ثبت نام کرده‌اند اما هفته گذشته در مجموع تنها ۲ هزار نفر توانستند با پروازهای ویژه به هند بازگردند. گفتنی است شرایط از آنجایی برای کارگران مهاجر در امارات سخت‌تر شده که دولت این کشور به منظور مقابله با تبعات رکود حاصل از شیوع کرونا، دست به بازنگری در قوانین زده و شرکت‌ها را مجاز کرده است تا زودتر از موعد قراردادهای کاری خود با کارگران را فسخ کنند. این در حالی است که به دلیل تعطیلی پروازها و توقف جریان ورود گردشگران، بسیاری از هتل‌ها نیز فعالیت خود را کاهش داده‌اند و همین امر سبب شده تا قرارداد بسیاری از کارگران خارجی شاغل در امارات که در این بخش از صنعت گردشگری کار می‌کردند، تمدید نشود.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://per.euronews.com/2020/07/14/foreign-workers-situation-in-uae-and-abroad-amid-coronavirus-pandemic

 

“ وضعیت نامناسب کارگران مهاجر در امارات در میانه شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ ”