انتقاد مقام فرانسوی از اعمال “تبعیض ساختاری” توسط پلیس این کشور

کد بلاگ : #5887
تاریخ انتشار : سه شنبه, 3 تیر 1399 0:00
تعداد بازدید کننده : 191
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقاد مقام فرانسوی از اعمال “تبعیض ساختاری”...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
برای اولین بار یک مقام رسمی در فرانسه با انتشار گزارشی پلیس این کشور را به “آزار تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه علیه شهروندان غیرسفیدپوست” محکوم کرد.

شبکه خبری یورونیوز، در خردادماه ۱۳۹۹، گزارشی را در خصوص متهم شدن پلیس فرانسه به اعمال تبعیض ساختاری از سوی مقام “مدافع حقوق شهروندی” منتشر کرده است. ژاک توبون، وزیر پیشین دادگستری فرانسه که در حال حاضر در موقعیت رسمی “مدافع حقوق شهروندی” قراردارد، “تبعیض ساختاری” پلیس فرانسه “علیه شهروندان سیاه پوست و عرب” را محکوم کرده است. وی که حقوقدان و نماینده پیشین پارلمان اروپا هم بوده، در پی شکایت برخی از شهروندان محله دوازدهم پاریس نسبت به رفتار پلیس، تحقیقاتش را آغازکرده است. شهروندان منطقه دوازدهم پاریس، ماموران پلیس را بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میلادی متهم به رفتارهای نژاپرستانه و تبعیض‌آمیز کرده بودند و توبون پس از سال‌ها تحقیق در این رابطه با کمک همکاران خود گزارشی منتشر کرده است که در آن پلیس فرانسه به “آزار تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه علیه شهروندان غیرسفیدپوست” محکوم شده است.
این اولین بار است که یک مقام رسمی در فرانسه پلیس این کشور را با قاطعیت و صراحت محکوم می‌کند. گفتنی است دولت امانوئل ماکرون و وزیر کشور وی بارها در سه سال اخیر به رفتارهای نژادپرستانه علیه سیاهان و اعراب فرانسوی متهم شده‌اند. انتشار گزارش او همزمان با تظاهرات روز سه‌شنبه ۱۳ خردادماهِ مخالفان نژادپرستی در مقابل دادگاه آداما ترائوره، جوان سیاه‌پوستی که همچون جورج فلوید در بازداشت پلیس فرانسه جان سپرد، بود. به رغم اعلام ممنوعیت برگزاری هر نوع تجمع از سوی پلیس فرانسه، هزاران تن از مردم معترض اقدام به برگزاری تجمع در روز سه‌شنبه در پایتخت این کشور و گردهم آمدن‌شان در حمایت از خانواده آداما ترائوره در مقابل دادگاه تشخیص علت مرگ وی در شمال پاریس کرده‌اند. گفتنی است که پلیس پاریس شمار تظاهرات کنندگان را ۲۰ هزار نفر عنوان کرده بود. این در حالی است که مشابه این تظاهرات در شهرهای لیون،‌ لیل و مارسی نیز برگزار شده بود.
آداما ترائوره، جوان سیاه‌پوست ۲۴ ساله در ۱۹ ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی، هنگامی که در بازداشت نیروهای ژاندارمری فرانسه به‌سر می‌برد  همچون جورج فلوید به دلیل خفگی جان سپرده است و این در حالی است که مقامات پلیس فرانسه مدعی‌اند این جوان سیاه‌پوست در حالی که بازداشت بوده سکته قلبی نموده و فوت کرده است. لازم به ذکر است که مسئول سندیکای پلیس فرانسه در واکنش به این محکومیت‌ها تأکید کرد که مقایسه نژادپرستی نیروهای پلیس آمریکا و شباهت آن با نیروهای پلیس فرانسه بسیار مضحک است، چرا که در فرانسه تبعیض و نژادپرستی سیستماتیک و در میان نیروهای پلیس نیز فرد نژادپرستی وجود ندارد. وی سخنان برخی از کارشناسان مبنی بر مقایسه رفتار نژادپرستانه پلیس آمریکا و فرانسه را بی پایه و اساس خواند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://per.euronews.com/2020/06/03/defender-of-rights-denounces-case-systemic-discrimination-by-the-police-paris

“ انتقاد مقام فرانسوی از اعمال “تبعیض ساختاری” توسط پلیس این کشور ”