انتقاد سازمان‌های غیردولتی از کانادا برای فروش تسلیحات به عربستان سعودی

کد بلاگ : #5862
تاریخ انتشار : سه شنبه, 13 خرداد 1399 15:16
تعداد بازدید کننده : 168
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقاد سازمان‌های غیردولتی از کانادا برای فروش...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
حامیان حقوق بشر درخواست لغو از سرگیری صدور مجوز صادرات سلاح به عربستان را از نخست وزیر کانادا دارند. این درخواست در پی تصمیم دولت جاستین ترودو برای آغاز صادرات تجهیزات نظامی به عربستان مطرح شده است.

روزنامه گلوب اند میل، در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ گزارشی را در خصوص درخواست حامیان حقوق بشر از جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در مورد لغو تصمیم خود در زمینه از سرگیری صدور مجوز به‌منظور صادرات سلاح به عربستان سعودی منتشر کرده است. روزنامه گلوب اند میل در گزارش خود به اقدام ائتلافی از گروه‌های حقوق بشری، ازجمله سازمان عفو بین‌الملل و آکسفام به ارسال نامه سرگشاده خطاب به نخست‌وزیر کانادا، در راستای محکوم کردن تصمیم دولت وی به آغاز مجدد صدور مجوز جهت صادرات تجهیزات نظامی به عربستان سعودی اشاره کرده است.
در این گزارش به مشتمل شدن بزرگ‌ترین صادرات تسلیحاتی کانادا به عربستان سعودی از سلاح‌ها و تجهیزات نظامی سبک اشاره شده است. این صادرات بخشی از یک معامله ۱۴ میلیارد دلاری از سوی دولت کانادا و از طریق کمپانی تجهیزات زمینی جنرال داینامیکس (یکی از شعب یک مقاطعه¬کار آمریکایی) صورت پذیرفته است. همچنین در گزارش به صدور بیانیه‌ای از سوی فرانسوآ- فیلیپه شامپانی، وزیر امور خارجه کانادا در ماه آوریل سال جاری، مبنی بر تصمیم دولت به از سرگیری صدور مجوزهای صادراتی در راستای کمک به شرکت جنرال داینامیکس، به‌منظور تکمیل قرارداد صادراتی خود که به ادعای وی نیمی از آن به ثمر رسیده بود اشاره گردیده است.
وی همچنین با توجه به نتیجه‌گیری ناشی از ارزیابی‌های داخلی مبنی بر عدم وجود “خطر واقعی” در بهره‌برداری سعودی‌ها از این تسلیحات در راستای نقض جدی حقوق بشر اشاره نموده و حتی بر نقش این فناوری‌های نظامی در برقراری صلح و امنیت منطقه‌ای، تاکید کرده است. این دلایل را عفو بین‌الملل و دیگر نهادهای حقوق بشری “ضعیف” و “حیرت‌آور” و نماد ریاکاری دولت کانادا خوانده و آن را متناقض با گزارش سال گذشته سازمان ملل در رابطه با وضعیت یمن به شمار آورده‌اند. گفتنی است که دولت کانادا در ماه آوریل اعلام نموده که اقدام به تشکیل هیات مشاوره‌ای از کارشناسان در راستای تحکیم روند تأیید مجوزهای صادراتی تسلیحاتی و همچنین تلاش جهت ایجاد رژیم بازرسی بین‌المللی برای فروش تسلیحات خواهد کرد.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.theglobeandmail.com/politics/article-human-rights-advocates-urge-trudeau-to-reverse-decision-on-resuming/

“ انتقاد سازمان‌های غیردولتی از کانادا برای فروش تسلیحات به عربستان سعودی ”