مصاحبه اختصاصی: طرح صلح (معامله قرن) اسرائیل و فلسطین

کد بلاگ : #5838
تاریخ انتشار : یکشنبه, 21 اردیبهشت 1399 11:48
تعداد بازدید کننده : 338
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه اختصاصی: طرح صلح (معامله قرن) اسرائیل و...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
طرح معامله قرن چنان توهینی به هویت ملی فلسطینیان و مبارزه آنان است که می‌تواند به سرعت زمینه‌ساز دادن پاسخ منفی قاطعی از سوی همه‌ طرف‌های فلسطینی شود و البته در این میان آمریکا هرگز یک میانجی بی‌طرف و صادق در بحران میان اسرائیل و فلسطین نبوده است.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با پروفسور دیوید یعقوبیان ، استاد تاریخ دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سن برناردینو با موضوع طرح صلح (معامله قرن) اسرائیل و فلسطین.

معضل رژیم اسرائیل و فلسطین بیش از هفت دهه است که به عنوان یکی از مهم‌ترین‌ چالش‌های دنیای امروز همچنان لاینحل مانده است. تلاش‌های بی‌شمار دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی مختلف برای رسیدن به راه حل همچنان عقیم مانده و پیش‌بینی وضعیت بحرانی منطقه و این درگیری‌ها دشوار به نظر می‌رسد. یکی از طرح‌های ارائه شده در این راستا، طرح رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ است که به "معامله قرن" شهرت پیدا کرده است. به طور کلی این طرح تضمین‌های امنیتی را که اسرائیل آرزو دارد اعطاء کرده و ظاهرا منابع مالی مورد نیاز برای پیشرفت به عنوان یک کشور مستقل را نیز به فلسطینی‌ها ارائه می‌کند. اما با بررسی جزئیات این طرح درمی‌یابیم که طرح مذکور بیشتر به صورت یکجانبه در راستای منافع اسرائیل بوده و فلسطین تکه تکه شده به محاصره شهرک‌های اسرائیل درمی‌آید. در این خصوص کارشناسان نظرات مختلفی ارائه نموده‌ و حتی برخی مدعی هستند که طرح ترامپ در حقیقت در راستای انتخاب مجدد نتانیاهو و جلوگیری از زندانی شدن وی بنا شده است. 

در این راستا، سازمان دفاع از قربانیان خشونت اقدام به مصاحبه با دیوید یعقوبیان استاد تاریخ دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سن برناردینو نمود و نظر ایشان را در این خصوص جویا شد. دکتر یعقوبیان دوره‌های مربوط به تاریخ خاورمیانه، ایران و اسلام را تدریس می‌کند و به عنوان معاون دانشیار مرکز مطالعات اسلامی و خاورمیانه خدمت می‌کند. مصاحبه شونده آگاهی و آشنایی دقیقی با مسائل خاورمیانه، به ویژه موضوع نزاع رژیم اسرائیل/فلسطین دارد که در ذیل بخش‌هایی از این مصاحبه آورده شده است. 

پروفسور یعقوبیان معتقد است با توجه به یکسویه بودن این طرح، به اجماع از سوی تمامی گروه‌های فلسطینی رد شده است. مختصات ژئوپلتیکی طرح رییس جمهور آمریکا برای صلح خاورمیانه، آن چیزی است که اکثر رهبران سیاسی اسرائیل و آمریکا رویای آن را در سر دارند: اراضی دوشقه شده، ناپیوسته و دربرگرفته شده‌ فلسطینی که تنها 78 درصد فلسطین تاریخی را شامل می‌شود و مسیر پایداری به سمت استقلال و حاکمیت را از طریق آن نمی‌توان متصور شد. رییس جمهور ترامپ و وزیر خارجه او مایک پامپئو به شریک جرمشان بنجامین نتانیاهو چراغ سبز نشان داده‌اند تا سرزمین‌های کرانه‌ باختری را به خاک اسرائیل ملحق کند و از این طریق نتانیاهو شانسش برای باقی ماندن در قدرت افزایش یافته و تن به زندان ندهد. پروفسور یعقوبیان در خصوص مشوق‌هایی که در این طرح به فلسطینیان داده می‌شود، می‌گوید من در غزه و رام‌الله زندگی نمی‌کنم و طبیعتاً نمی‌توانم از جانب آن‌ها – که زندگی سختی هم دارند - سخن بگویم، اما این را نیز باید گفت که بیش از نیم قرن ظلم از سوی اسرائیلی‌ها علیه مردم فلسطین، آنها را از تلاش برای رسیدن به عدالت و دستیابی به سرزمینی که حق‌شان است، باز نداشته است. لذا با این قرائن می‌توانم اذعان کنم که این طرح شانسی برای موفقیت ندارد. طرح معامله قرن چنان توهینی به هویت ملی فلسطینیان و مبارزه آنان است که می‌تواند به سرعت زمینه‌ساز دادن پاسخ منفی قاطعی از سوی همه‌ طرف‌های فلسطینی شود. اما این که آیا این طرح بتواند باعث اتحاد میان همه گروه‌های فلسطینی گردد یا نه، ایشان با دیده تردید می‌نگرد. در این خصوص وی می‌گوید که من فکر نمی کنم پاسخ منفی احزاب و گروه‌های فلسطینی به طرح معامله قرن، برای تشویق تلاش‌ها جهت آشتی و برقراری گفت وگو میان آنها کافی باشد بدون اینکه مسائلی که باعث ایجاد شکاف بین آنان می‌شود، مورد بررسی قرار گیرد.

پروفسور یعقوبیان نقش آمریکا به عنوان میانجی در این مناقشات را زیر سئوال می‌برد و اظهار می‌دارد که آمریکا هرگز یک میانجی بی‌طرف و صادق در بحران میان اسرائیل و فلسطین نبوده است. ترامپ با بخشیدن بیت‌المقدس و بلندی‌های جولان به اسرائیل، وفاداری بی‌چون و چرای خود به اسرائیل را به همه‌ جهانیان ثابت کرده است. تمایل برخی از کشورهای مسلمان در همکاری با آمریکا در این طرح نیز نتیجه‌ای نداشته است و این خود فلسطینیان هستند که در نهایت می‌بایستی نسبت به این موضوع تصمیم بگیرند. ایشان معتقد است که تنها سازمانی که در این زمینه برایش اعتباری باقی مانده تا به عنوان میانجی بی‌طرف و قابل اتکا با موفقیت ایفای نقش کند، سازمان ملل متحد است، یکی از دلایل ایشان نیز صدور قطعنامه‌های مختلف از سوی سازمان ملل علیه اسرائیل است، هرچند که بسیاری از آنها اجرایی هم نشده‌اند. به عقیده ایشان پویش (کمپین) بایکوت، سلب امتیاز و تحریم علیه اسرائیل این پتانسیل را دارد که شرایط را در اراضی اشغالی با وارد کردن فشار اقتصادی حقیقی بر اسرائیل، تغییر دهد.

 

برای مطالعه متن کامل به زبان انگلیسی می‌توانید به اینجا مراجعه نمایید.

 

“ مصاحبه اختصاصی: طرح صلح (معامله قرن) اسرائیل و فلسطین ”