خطر همه‌گیری وبا، اسهال حاد و مالاریا در میان کودکان یمنی

کد بلاگ : #5831
تاریخ انتشار : یکشنبه, 21 اردیبهشت 1399 11:17
تعداد بازدید کننده : 308
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
خطر همه‌گیری وبا، اسهال حاد و مالاریا در میان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
گزارش یونیسف در خصوص مواجهه بیش از ۵ میلیون کودک یمنی با افزایش تهدید ابتلا به بیماری وبا و اسهال حاد، در میانه شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ و فرا رسیدن فصل باران‌های سیلابی در این کشور.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، اردیبهشت‌ماه ۹۹، گزارشی را در مورد مواجهه بیش از ۵ میلیون کودک یمنی با افزایش تهدید ابتلا به بیماری وبا و اسهال حاد، در میانه شیوع بیملاریا از نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی در استان حدیده از سوی این سازمان و درمان ۱۳۰۹۳ تن دیگر در استان¬های حجه، اٍب، تعز و عَمران در ایاری همه‌گیر کووید ۱۹ و فرا رسیدن فصل باران‌های سیلابی در این کشور منتشر کرده است. یونیسف در این گزارش آورده است که از ژانویه (دی-بهمن) سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۱۰ هزار مورد مشکوک به وبا در ۲۹۰ منطقه از ۳۳۱ منطقه یمن ثبت شده است. کودکان زیر ۵ سال یک چهارم این موارد را تشکیل می‌دهند. خطر تهدید وبا و اسهال حاد در یمن در حالی است که این کشور با خطرات ویروس کرونا نیز رو به‌رو است البته تاکنون فقط یک مورد ابتلا به کرونا در یمن گزارش شده است، اما خطر شیوع آن بسیار زیاد است.
"سارا بیسولوو" نماینده یونیسف در یمن گفته است: کودکان در یمن همچنان با هزاران تهدید برای بقای خود روبرو هستند. گسترش وبا، سوء تغذیه شدید، شیوع بیماری‌های قابل پیشگیری ناشی از جنگ و کووید ۱۹ بار سنگینی بر کودکان و خانواده‌‌های یمنی تحمیل کرده است. شایان ذکر است که یونیسف در انتهای گزارش خود به نقش بارش باران‌های سنگین و سیلاب‌های به وقوع پیوسته در شهرهای عدن، ابیان، لحج و صنعا در ایجاد وقفه در دسترسی شهروندان یمنی به آب آشامیدنی سالم و امکانات و تسهیلات بهداشتی، همچنین تخریب منازل مسکونی و بی‌جاشدگی خانواده‌ها و از این‌رو فراهم آمدن شرایط مناسب برای شیوع بیماری وبا نیز اشاره کرده است. در همین حال پایگاه خبری دیبریفر نیز، در اردیبهشت¬ماه ۱۳۹۹، گزارشی را در خصوص خطر شیوع بیماری مالاریا در یمن منتشر کرده است.

بر مبنای گزارش این پایگاه خبری، سازمان پزشکان بدون مرز به مناسبت روز جهانی مبارزه با مالاریا توئییتی منتشر کرده و هشدار داده است که با آغاز باران‌های موسمی، خطر ابتلا به مالاریا در یمن افزایش می‌یابد. در این گزارش آمده است: در شرایطی که همه کشورها در حال مبارزه با ویروس کووید ۱۹ هستند، نظام بهداشتی یمن باید همچنان به فعالیت خود ادامه دهد، زیرا در غیر این صورت انتظار می‌رود آمار مرگ و میر به دلیل ابتلا به دیگر بیمار‌ی‌ها مانند مالاریا افزایش یابد. این سازمان همچنین به درمان ۱۵۷۶ تن از افراد مبتلا به مان سال اشاره کرده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

https://www.unicef.org/press-releases/over-5-million-children-face-threat-cholera-and-acute-water-diarrhea-midst-covid-19
https://debriefer.net/en/news-16746.html

“ خطر همه‌گیری وبا، اسهال حاد و مالاریا در میان کودکان یمنی ”