واکنش سازمان عفو بین‌الملل به مرگ عبدالله الحامد فعال حقوق بشر عربستانی

کد بلاگ : #5829
تاریخ انتشار : سه شنبه, 16 اردیبهشت 1399 0:00
تعداد بازدید کننده : 222
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
واکنش سازمان عفو بین‌الملل به مرگ عبدالله...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان عفو بین‌الملل نسبت به مرگ فعال برجسته حقوق بشر در زندان ابراز تأسف کرده، وی را قهرمانی بی‌باک در عرصه حقوق بشر عربستان و مصمم برای ساخت جهانی بهتر برای تمامی انسان‌ها، به‌شمار آورد.

سازمان عفو بین‌الملل در اردیبهشت‌ماه 1399، گزارشی را در خصوص مرگ عبدالله الحامد، زندانی عقیدتی – سیاسی در زندان منتشر کرده است. چند روز قبل از درگذشت دکتر عبدالله الحامد عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقامات عربستان سعودی خواسته بود تا هر چه سریع‌تر وی را با وجود این‌که در بازداشت به کما رفته و در شرایط بدی به‌سر می‌برد، را آزاد کنند. پس از آن در پی انتشار خبر مرگ الحامد فعال حقوق بشری، این سازمان نسبت به مرگ فعال برجسته حقوق بشر عربستان سعودی در زندان ابراز تأسف کرده است و معلوف مدیر بخش پژوهش‌های خاورمیانه عفو نیز در اظهاراتی نسبت به مرگ وی که از سال ۲۰۱۳ زندانی شده بود، واکنش نشان داده است و ابراز تاسف شدید خود را از این واقعه با توجه به محبوس بودن الحامد تنها به‌دلیل فعالیت‌های صلح‌آمیز و مسالمت‌جویانه عنوان کرده است. عفو بین‌الملل دکتر الحامد را “قهرمانی بی‌باک در عرصه حقوق بشر عربستان و مصمم برای ساخت جهانی بهتر برای تمامی انسان‌ها”، به‌شمار آورده و به محبوس بودن وی در هشت سال اخیر در نتیجه سرکوب‌گری‌های غیرانسانی حکومت این کشور نیز اشاره کرده است. گفتنی است که دکتر الحامد شصت و نه ساله و از اعضای بنیان‌گذار انجمن حقوق مدنی و سیاسی سعودی بوده است.

سه ماه قبل بر اثر بروز مشکلاتی برای سلامتی وی در زندان، دکتر تاکید کرده بود که باید تحت عمل جراحی قلب قرار بگیرد. سپس وی از سوی مقامات زندان مورد تهدید قرار گرفت که چنانچه شرایط جسمی خود را برای خانواده‌اش عنوان کند از برقراری ارتباط با آنها محروم خواهد شد. الحامد در روز پنج‌شنبه 21 فروردین‌ماه دچار حمله شده و به‌رغم رفتن به وضعیت کما در بیمارستانی در ریاض، همچنان محبوس مانده بود . شایان ذکر است به گزارش خبرگزاری آناتولی، در روز پنجم اردیبهشت‌ماه، اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه اعدام‌های خودسرانه، در پی درگذشت دکتر عبدالله الحامد در توئیتر خود واکنش نشان داده است. کالامارد در توئیتر خود این‌گونه آورده است: “خبری بسیار ناراحت کننده در نخستین روز ماه رمضان؛ دکتر عبدالله الحامد شاعر و فعال حقوق بشر که در بازداشت عربستان سعودی بود درگذشت. کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل پس از شیوع کووید-19 درخواست کرده بود که زندانیان سیاسی آزاد شوند ”.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

http://www.amesty.org/en/latest/news/2020/04/saudi-arabia-prisoer-of-conscience-dr-abdullah-alhamed-dies-while-in-detention/
http://b2n.ir/255128

“ واکنش سازمان عفو بین‌الملل به مرگ عبدالله الحامد فعال حقوق بشر عربستانی ”