افشاگری سود قابل توجه از فروش تسلیحات انگلیس به عربستان در سایه جنگ یمن

کد بلاگ : #5823
تاریخ انتشار : سه شنبه, 9 اردیبهشت 1399 14:14
تعداد بازدید کننده : 238
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افشاگری سود قابل توجه از فروش تسلیحات انگلیس به...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یمن در طول پنج سال گذشته فقط به دلیل حمایت و پشتیبانی شرکت‌های تسلیحاتی و دولت‌های همدست (با عربستان) از جمله انگلیس با بی‌رحمانه‌ترین بحران بشری مواجه بوده است.

پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست مانیتور، اواخر فروردین‌ماه ۱۳۹۹، گزارشی را در خصوص کسب سود قابل توجه انگلیس از فروش تسلیحات به عربستان در جنگ با یمن منتشر کرده است. بر اساس گزارش میدل ایست مانیتور، شرکت BAE Systems، بزرگ‌ترین شرکت سازنده تسلیحات در بریتانیا، در پنج سال گذشته ۱۵ میلیارد پوند (معادل ۱۸.۷ میلیارد دلار) تسلیحات نظامی به ارتش عربستان که در طول این مدت مشغول حملات نظامی و بمباران مناطق یمن بوده، فروخته است. بنا بر آمار به‌دست آمده از سوی روزنامه گاردین از گزارش سالانه این شرکت و تحلیل آن از سویِ کارزار مقابله با تجارت تسلیحاتی، شرکت مذبور از فروش تسلیحات به عربستان ، تنها در سال گذشته درآمد ۳.۱۱ میلیارد دلاری داشته است.
اندرو اسمیت یکی از فعالان کمپین علیه تجارت اسلحه می‌گوید، یمن در طول پنج سال گذشته با بی‌رحمانه‌ترین بحران بشری مواجه بوده است، اما برای شرکت بی.‌اِی.ایی انگلیس مانند همیشه یک تجارت با کسب سودهای کلان بوده است. به گفته وی، این جنگ (یمن) فقط به دلیل حمایت و پشتیبانی شرکت‌های تسلیحاتی و دولت‌های همدست (با عربستان) امکان‌پذیر بوده است. بر اساس این گزارش، علی‌رغم صدور حکم دادگاه تجدیدنظر در ماه ژوئن سال گذشته میلادی، مبنی بر ضرورت متوقف ساختن فروش تسلیحات از سوی این کشور به نیروهای ائتلاف، با توجه به احتمال کاربرد آن علیه مردم یمن، فروش‌ها و صادرات همچنان ادامه داشته است. گفتنی است که اطلاعات همچنین نشان می‌دهد که ارزش واقعی فروش‌های تسلیحاتی انگلستان به عربستان سعودی بسیار بیشتر از ارزش ۵.۳ میلیارد پوند (معادل ۶.۶ میلیارد دلار) مجوزهای صادرات سلاح انگلیس از مارس سال 2015 میلادی یعنی هم‌زمان با آغاز عملیات ائتلاف سعودی علیه یمن بوده است. این در حالی است بر اساس گزارش جدید انتشاریافته از سوی مرکز حقوقی حقوق بشر و توسعه یمن، این جنگ تاکنون جان بیش از ۱۰۰ هزار تن از مردم یمن، ازجمله ۱۶ هزار غیرنظامی، شامل ۳۹۰۱ کودک و ۲۴۶۲ زن را گرفته و بر اساس دعاوی نهادهای حقوق بشری، ۴۱۴۷۶ تن از غیرنظامیان این کشور، تنها براثر حملات هوایی جان خود را از دست داده‌اند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeastmonitor.com/20200415-uks-bae-systems-sold-18-7bn-in-arms-to-saudi-during-yemen-war/

 

 

 

“ افشاگری سود قابل توجه از فروش تسلیحات انگلیس به عربستان در سایه جنگ یمن ”