شیوع همه‌گیری ویروس کرونا و نقض حقوق زندانیان در زندان‌های امارات متحده عربی

کد بلاگ : #5819
تاریخ انتشار : سه شنبه, 9 اردیبهشت 1399 13:49
تعداد بازدید کننده : 220
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
شیوع همه‌گیری ویروس کرونا و نقض حقوق زندانیان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در پی شیوع ویروس کرونا در جهان ده‌ها زندانی عقیدتی به‌ویژه افراد بالای شصت سال در زندان‌های امارات در معرض خطر قرار دارند. بسیاری از این زندانیان وکلا، اساتید، دانشگاهیان، قضات، دانشجویان، نویسندگان و فعالان مدنی هستند.

مرکز حقوق بشر امارات متحده عربی، در فروردین‌ماه ۱۳۹۹، گزارشی را منتشر کرده و در آن خطر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ ده‌ها زندانی عقیدتی- سیاسی در زندان‌های امارات، به‌ویژه افراد بالای ۶۰ سال را مورد مشاهده قرار داده است. بر اساس این گزارش در پی شیوع ویروس کرونا در جهان ده‌ها زندانی عقیدتی به‌ویژه افراد بالای شصت سال در زندان‌های امارات در معرض خطر هستند. در این شرایطِ بحرانی این ضرورت وجود دارد که مقامات اماراتی اقدام به آزاد کردن بی‌درنگ و بدون قید و شرط فعالان و مدافعان حقوق بشر محبوس در زندان که تنها به‌دلیل ابراز عقاید و نظرات مستقل سیاسی خود زندانی شده‌اند، نماید. بسیاری از زندانیان عقیدتی امارات از جمله وکلا، اساتید، دانشگاهیان، دانشجویان، قضات، نویسندگان و فعالانی که به اتهامات مربوط به آزادی بیان دستگیر شده‌اند، همچنان در زندان هستند. آنها از حق دادرسی عادلانه که مطابق با استانداردهای بین‌المللی باشد محروم شده‌اند و به حبس بین ۷ تا 15 سال محکوم گردیده‌اند.
مرکز حقوق بشر امارات در گزارش خود به اظهارات متخصصان پزشکی مبنی بر تاییدِ به شمار آمدن افراد سالمند به‌عنوان آسیب‌پذیرترین گروه‌ها و قرار داشتن در معرض بیشترین خطر ابتلا، با توجه به اختصاص یافتن تعداد قابل توجهی از زندانیان به افراد بالای ۶۰ سال و مبتلا به بیماری‌های مزمن زمینه‌ای، زندانیانی که وضعیت-شان به‌دلیل عدم دریافت خدمات درمانی مناسب و منظم رو به وخامت نهاده، نیز اشاره کرده است. این گزارش به قرار داشتن این فعالان حقوق بشر در معرض سوءرفتار و بی‌توجهی از زمان دستگیری‌شان (سیاستی که به‌طور سازمان‌یافته از سوی مقامات امارات متحده عربی در قبال تمامی زندانیان عقیدتی سیاسی اعمال شده)، اشاره کرده است. همچنین به اقدام مقامات امارات به تداوم بخشیدن به مدت‌زمان حبس ۱۱ تن از زندانیان عقیدتی سیاسی، زندانیانی که مدت‌زمان حبس‌شان دست‌کم دو سال پیش به پایان رسیده است و به اتهام ارتکاب به جرایم تروریستی، هنوز در زندان نگاه داشته شده‌اند اشاره شده است.
گفتنی است که قانون مقابله با تروریسم که در سال ۲۰۱۴ میلادی به تصویب رسیده به مقامات این کشور امکان حبس افراد برای مدت‌زمان نامعلوم را داده است. شایان ذکر است این گزارش بر ضرورت حصول اطمینان مقامات اماراتی از آزاد شدن بی‌درنگ و بدون قید و شرط زندانیانی که مدت حبس آنها به پایان رسیده، با توجه به نگرانی‌ها در خصوص شیوع بیماری کووید ۱۹، تاکید شده است. مرکز حقوق بشر امارات در گزارش خود به قرار داشتن زندانیان عقیدتی سیاسی در وضعیت ناگوار بهداشتی، در سلول‌های انباشته از جمعیت و در معرض رفتارهای غیرانسانی و تحقیرآمیز و همچنین اقدام مقامات زندان به محروم کردن سیستماتیک زندانیان از مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و در نتیجه آسیب‌پذیری بیشتر آن‌ها در برابر ویروس کرونا اشاره کرده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

http://www.echr.org.uk/en/news/coronavirus-pandemic-emirati-prisoners-conscience-and-those-held-after-sentences-served-among

“ شیوع همه‌گیری ویروس کرونا و نقض حقوق زندانیان در زندان‌های امارات متحده عربی ”