ضرورت پایان یافتن مشارکت و حمایت تسلیحاتی ایالات متحده در جنگ یمن

کد بلاگ : #5802
تاریخ انتشار : دوشنبه, 1 اردیبهشت 1399 8:15
تعداد بازدید کننده : 223
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ضرورت پایان یافتن مشارکت و حمایت تسلیحاتی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
از دید نهادهای امدادرسان، کشور یمن با توجه به مرگ دست‌کم ۸۵ هزار کودک زیر پنج سال بر اثر جنگ به بدترین مکان ممکن برای حیات کودکان تبدیل شده است.

پایگاه خبری - تحلیلی هیل، وابسته به کنگره آمریکا، در فروردین‌ماه ۱۳۹۹، گزارشی را در خصوص ضرورت پایان یافتن مشارکت ایالات متحده در جنگ خونین یمن و حمایت تسلیحاتی آن از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، در آستانه پنچمین سالگرد منتشر کرده است. در این گزارش با توجه به گذشت ۵ سال از آغاز جنگ در این کشور، بر ضرورت اقدام ایالات متحده به پایان دادن به ممانعت از روند ارائه کمک‌های بشردوستانه و تحت فشار قرار دادن طرف‌های درگیر جهت برقراری آتش‌بس و حمایت از حل و فصل دیپلماتیک این بحران تاکید شده است. در گزارش عنوان شده پس از گذشت این مدت زمان از جنگ، حدود ۱۴ میلیون نفر از مردم یمن در معرض خطر قحطی هستند و بیش از ۲۴ میلیون نفر برای بقا به کمک‌های غذایی متکی ‌می‌باشند. از دید نهادهای امدادرسان، کشور یمن با توجه به مرگ دست‌کم ۸۵ هزار کودک زیر پنج سال بر اثر این جنگ به بدترین مکانِ ممکن برای حیات کودکان تبدیل شده است.
تهیه‌کنندگان گزارش معتقدند بر اساس آمارهای موجود بیش از ۲ میلیون تن علاوه بر مخاطرات پیش روی مردم یمن در صورت ابتلا به تب‌دنگی و همه‌گیری آنفولانزا در این کشور، به وبا آلوده شده‌اند. همچنین پایگاه تحلیلی هیل، اشاره‌ای نیز به محاصره ائتلاف به رهبری عربستان نموده است که منجر به ممانعت در به عمل آمدن در روند انتقال مواد غذایی، سوخت و دارو به این کشور گردیده و همین امر جان میلیون‌ها نفر از مردم یمن را مورد تهدید قرار داده است. گفتنی است این پایگاه تحلیلی به گزارش‌های دریافتی در خصوص تصمیم ایالات متحده جهت تعلیق تمامی کمک‌های بشردوستانه خود به این کشور با توجه به مشکلات موجود بر سر راه توزیع آن و به‌شمار آوردن این اقدام به‌عنوان اقدامی غیراخلاقی با توجه به شرایط اضطراری فزاینده به‌دلیل شیوع ویروس کرونا اشاره کرده است.
شایان ذکر است که در گزارش هیل، به عدم صدور مجوز از سوی کنگره آمریکا جهت مداخله نظامی این کشور در یمن و همچنین اقدام آن به ممانعت به عمل آوردن از تامین بودجه در راستای حمایت از این جنگ نیز اشاره شده است. در سپتامبر سال گذشته میلادی، سازمان ملل متحد گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌داد ایالات متحده با ارائه کمک‌های نظامی، تشریک اطلاعات، حمایت لجستیکی و انتقال سلاح‌های جنگی به رهبری عربستان سعودی در یمن، ممکن است مرتکب جنایات جنگی شده باشد. همچنین این گزارش مشتمل بر اسنادی مبتنی بر موارد نقض دهشت‌بار حقوق بین‌الملل از جمله هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی در حملات هوایی، قتل‌های خودسرانه، اعمال شکنجه، حبس، بازداشت و خشونت جنسی علیه زنان بوده است. در انتهای این گزارش، بر ضرورت اقدام کنگره به تجدید تلاش‌های خود در زمینه پایان دادن به حمایت‌های نظامی از این جنگ و رنج‌های انسانی غیرقابل تصور آن، پس از گذشت پنج سال، از طریق اعمال ممنوعیت بر حمایت‌های نظامی غیرقانونی، فروش تسلیحات و تحت فشار قرار دادن طرف‌های درگیر جهت مذاکره با یکدیگر و پایان بخشیدن به این جنگ نابودگر تاکید شده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://thehill.com/blogs/congress-blog/foreign-policy/489381-after-5-years-of-war-in-yemen-american-complicity-must-end

“ ضرورت پایان یافتن مشارکت و حمایت تسلیحاتی ایالات متحده در جنگ یمن ”