بیانیه گزارشگران شورای حقوق بشر علیه وضعیت نابسامان زندانیان زن در امارات

کد بلاگ : #5785
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 20 فروردین 1399 15:08
تعداد بازدید کننده : 200
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیانیه گزارشگران شورای حقوق بشر علیه وضعیت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کردند که امارات متحده عربی مسئول حمایت از حقوق زندانیان و فراهم کردن شرایط مناسب برای آن‌هاست.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در اواخر اسفندماه 1398، بیانیه‌ای را در خصوص درخواست اجرای اصلاحات اضطراری در زمینه وضعیت تحقیرآمیز زندان‌های امارات متحده عربی صادر کرده است. “داینیوس پوراس” گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حق سلامتی و “نیلس مِلزر” گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در خصوص منع شکنجه اعلام کردند که امارات متحده عربی مسئول حمایت از حقوق زندانیان از خلال فراهم کردن شرایط مناسب برای آن‌هاست. این درخواست دو گزارشگر پس از انتشار اخباری مبنی بر اقدام “مریم البلوشی” از بازداشت‌شدگان در زندان امارات به خودکشی در اثر شرایط غیرانسانی سلول انفرادی وی در ابوظبی مطرح شده است. آن‌ها در گزارش خود گفته‌اند که مریم البلوشی پس از درخواست این گزارشگران از مقامات امارات مبنی بر رسیدگی به شرایط سلامت زندانیان و شفاف‌سازی درباره وضعیت جسمی و عقلی سه نفر از زنان که شرایط بسیار بدی دارند، مورد تعرض انتقامی از سوی آن‌ها قرار گرفته است.

در گزارش سازمان ملل آمده که البلوشی در شرایط کاملا غیر‌انسانی بوده و چندین بار به مدت طولانی در سلول انفرادی بازداشت شده است. لازم به ذکر است که وی به دلیل کمک به خانواده‌ای سوری، متهم به تأمین مالی تروریسم شده و این در حالی است که محاکمه و محکومیت وی بر اساس اسناد و مدارک به دست آمده تحت شکنجه در سال ۲۰۱۶ میلادی، انجام پذیرفته است. او از آن زمان تا کنون در حبس به سر می‌برد. لازم به ذکر است البلوشی در معرض اقدامات تلافی‌جویانه پس از ارسال نامه رسمی از سوی سازمان ملل به مقامات اماراتی مبنی بر درخواست جهت ارائه اطلاعات در زمینه وضعیت سلامت جسمانی و روانی سه زندانی زن (مریم البلوشی، امینه احمد سعید العبدولی و علیا عبدالنور ) و طرح کردن پرسشی مبنی بر چرایی آزاد نشدن البلوشی تا کنون، با توجه به وضعیت بحرانی سلامت وی قرار گرفته است. در این گزارش به قرار گرفتن وی در معرض شرایط و رفتارهای غیرانسانی، از جمله تحت مراقبت قرار گرفتن توسط دوربین‌ها در داخل سرویس‌های بهداشتی، حبس شدن مکرر در سلول انفرادی برای مدت زمان طولانی اشاره شده است که جدیدترین آن از اواسط فوریه سال 2020 میلادی آغاز گردیده است.
در این گزارش به ناکامی مقامات امارات متحده عربی در اتخاذ اقدامات حفاظتی و ایمنی لازم در رابطه زندگی، امنیتی و آبروی افراد محروم از آزادی، ضمن به‌شمار آوردن اقدام اخیر خانم بلوشی به تلاش جهت پایان دادن به زندگی خود، علاوه بر اعتصاب‌های غذایی اعتراضی وی به عنوان نمایی از درد و رنج او اشاره شده است. در پایان این بیانیه گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت امارات درخواست نموده‌اند که "در پاسخ به اقدامات ادعا شده در زمینه شکنجه و بدرفتاری با این سه زندانی، فوراً تحقیقات بی‌طرفانه‌ای را انجام دهد. 

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

1- https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=25726&LangID=E

 

“ بیانیه گزارشگران شورای حقوق بشر علیه وضعیت نابسامان زندانیان زن در امارات ”