آماری از نتایج استفاده پلیس فرانسه از روش‌های خشونت‌آمیز در مقابله با جلیقه‌زردها

کد بلاگ : #5752
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 7 اسفند 1398 15:46
تعداد بازدید کننده : 232
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
آماری از نتایج استفاده پلیس فرانسه از روش‌های...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
۵۵۰ نفر از شهروندان فرانسوی در جریان اعتراضات جلیقه‌زردها از نوامبر ۲۰۱۸، مجروح شده‌اند و حدود ۳۰ نفر از آنان عمدتاً بر اثر استفاده پلیس از تفنگ‌های فلش‌بال و سامانه‌های پرتاب‌کننده گلوله‌های پلاستیکی چشم و یا دست خود را از دست داده‌اند و نقص عضو شده‌اند.

رادیو بین‌المللی فرانسه، در اواخر بهمن‌ماه سال ۱۳۹۸، گزارشی را در خصوص اتخاذ روش‌های خشونت‌آمیز از سوی پلیس فرانسه منتشر کرده است. از زمان آغاز اعتراضات جلیقه‌زردها در نوامبر ۲۰۱۸ میلادی، برخی معترضین در درگیری‌های شدید با پلیس به شدت زخمی شده‌اند. اکنون استفاده بیش از حد از زور توسط تعدادی از افسران پلیس در حال بررسی مستقل است. به گفته دیوید دوفرن، روزنامه‌نگار، ۵۵۰ نفر از شهروندان فرانسوی در جریان اعتراضات جلیقه‌زردها از نوامبر ۲۰۱۸، مجروح شده‌اند و حدود ۳۰ نفر از آنان عمدتاً بر اثر استفاده پلیس از تفنگ‌های فلش‌بال و سامانه‌های LBD 40 (پرتاب‌کننده دو لول و تک لول گلوله‌های پلاستیکی)، چشم و یا دست خود را از دست داده‌اند و نقص عضو شده‌اند.
رادیو بین‌المللی فرانسه در گزارش خود، همچنین به مورد اصابت قرار گرفتن و مجروح شدن شهروندان عادی در این درگیری‌ها علاوه بر تظاهرات‌کنندگان نیز اشاره نموده است. این گزارش به تلاش فعالان حقوق بشری جهت ممنوع اعلام کردنِ استفاده پلیس از این نوع سلاح‌ها نیز اشاره کرده است. گفتنی است در گزارش این شبکه خبری به دشواری‌های پیش روی ۱۵۰ هزار نیروی پلیس و با خصومت مواجه شدن آن‌ها پس از ۱۴ ماه تلاش برای کنترل پی در پی جلیقه‌زردها نیز اشاره گردیده است.
رادیو بین‌المللی فرانسه به اظهارات امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و ادوارد فیلیپ، نخست وزیر این کشور مبنی بر غیرقابل پذیرش بودن استفاده پلیس از زور و خشونت و به مخاطره افتادن اعتبار این نیروها به دلیل رفتارهای غیرقابل قبول اقلیتی از آن‌ها نیز اشاره کرده است. همچنین کریستوف کاستانر، وزیر کشور فرانسه، در چند هفته گذشته اظهاراتی را مبنی بر، ضرورت توقف بی‌درنگ استفاده نیروهای پلیس از نارنجک‌های گازِ اشک‌آور، موردی که دادگاه حقوق بشر اروپا چندین‌بار در خصوص آن درخواست داده بوده است، (با توجه به اینکه فرانسه تنها کشور عضو اتحادیه اروپا است که از مهمات منفجره علیه معترضان استفاده می‌کند) را بیان کرده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

۱- http://www.rfi.fr/en/france/20200214-france-police-methods-firing-line-violence-yellow-vests

“ آماری از نتایج استفاده پلیس فرانسه از روش‌های خشونت‌آمیز در مقابله با جلیقه‌زردها ”