از حبس کودکان در سلول‌های انفرادی بریتانیا تا اسلام‌هراسی در فرانسه

کد بلاگ : #5749
تاریخ انتشار : دوشنبه, 28 بهمن 1398 16:11
تعداد بازدید کننده : 285
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
از حبس کودکان در سلول‌های انفرادی بریتانیا تا...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بر اساس گزارش نهاد نظارت بر زندان‌های انگلیس از هر 10 کودک زندانی در انگلیس، یک کودک رسماً از دیگران جدا و بدون نظارت رسمی در سلول انفرادی حبس شده است.

روزنامه ایندیپندنت در بهمن‌ماه ۱۳۹۸، گزارشی را در خصوص شرایط ناگوار و زیان‌بار کودکان در سلول‌های انفرادی در زندان‌های بریتانیا منتشر کرده است. بر اساس گزارش نهاد نظارت بر زندان‌های انگلیس، وضعیت این زندان‌ها نیاز به “بازنگری و تغییرات اساسی” دارد و درباره وضعیت کودکانی که در زندان مجبورند شرایط حبس انفرادی “آسیب‌زننده” را تحمل کنند و از امکان تماس تلفنی با بستگان خود یا خدماتی نظیر استحمام محروم هستند، هشدار دهنده است. این نهاد نظارتی، در بررسی پنج مرکز بزهکاران جوان در انگلیس و ولز نواقص بنیادین در رویه جداسازی کودکان و نوجوانان در نمونه‌های حبس انفرادی کودکان مشاهده کرده است به نحوی که از هر ۱۰ کودک، یکی رسما از دیگران جدا و بدون نظارت رسمی در سلول خود حبس شده است و در روز کمتر از ۱۵ دقیقه امکان بیرون آمدن از سلول انفرادی برای هواخوری را دارد. در یکی از این موارد یک کودک زندانی مجبور بوده است ۲۲ ساعت در روز بدون هیچ تماسی با بیرون کف زمین بخوابد. ۸ کودک زندانیِ دیگر هم جمعا ۳۷۳ روز را در حبس انفرادی و بدون امکان برآورده شدن نیازهای بهداشتی‌شان سر کرده‌اند.
گفتنی است کمیته مشترک حقوق بشر در گزارش خود در آوریل سال ۲۰۱۹، به توصیه‌های خود مبنی بر ضرورت اتخاذ اقدامات عاجل از سوی دولت بریتانیا جهت حصول اطمینان از عدم تبدیل رویه جداسازی کودکان در زندان‌ها به حبس آن‌ها در سلول‌های انفرادی اشاره کرده است. این در حالی است که گزارش کمیسیون کودکان انگلیس در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز، در خصوص استفاده از این رویه‌ها به شدت ابراز نگرانی کرده بود. ایندیپندنت در گزارش خود به صدور بیانیه مشترک از سوی پزشکان سرشناس این کشور در آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی، مبنی بر درخواست آن‌ها جهت برچیده شدن کامل مجازات حبس انفرادی برای کودکان و نوجوانان اشاره کرده است. این در حالی است که کمیته ممانعت از شکنجه اروپا نیز در سال ۲۰۱۷ میلادی، از وضعیت کودکانی در زندان کوکهم وود، در کِنت، پرده برداشته بود که برای فراگرفتن نظم و انضباط تا مدت ۸۰ روز، در وضعیتی مشابه حبس انفرادی نگاه داشته می‌شدند. شایان ذکر است در این گزارش به حکم صادره از سوی دیوان عالی کشور، در سال ۲۰۱۵ میلادی در خصوص زندانیان بزرگسال، مبنی بر پیامدهای قابل ملاحظه زیان‌بارِ حبس زندانیان در سلول‌های انفرادی برای سلامت جسم و ذهن و بهداشت اجتماعی آن‌ها و همچنین برخی از آثار زیان‌بار و غیرقابل جبران روانی آن اشاره شده است. 

 

افزایش چشمگیر حملات اسلام‌هراسانه در فرانسه
خبرگزاری آناتولی، بهمن‌ماه ۱۳۹۸، گزارشی را در خصوص افزایش چشمگیر حملات اسلام‌هراسانه، در فرانسه در سال گذشته میلادی منتشر کرده است. عبدالله ذکری، رئیس نهاد نظارت ملی بر اسلام‌هراسی در فرانسه با صدور بیانیه‌ای، بر افزایش ۵۴ درصدی حملات اسلام‌هراسی در این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی اشاره کرده است. وی در ادامه این بیانیه عنوان نموده است که در سال ۲۰۱۸ میلادی آمار حملات علیه مسلمانان در این کشور ۱۰۰ فقره بوده است که این رقمِ افزایش در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۵۴ فقره رسیده است. بنا به گفته رئیس نهاد نظارت ملی بر اسلام‌هراسی در فرانسه، بیشتر حملات در منطقه “ایل دو فرانس” و “رون- آلپ” و مناطق پاکا در این کشور رخ داده است. او تاکید نموده است که هیچ‌گونه ارتباطی بین اسلام و تروریسم وجود ندارد و مسلمانان نیز باید بتوانند آزادانه اعمال و احکام دین خود را همچون پیروان سایر ادیان دیگر به‌جا آورند. گفتنی است که فرانسه با حدود ۵ میلیون مسلمان بزرگ‌ترین جمعیت مسلمانان اروپا را در خود جای داده است، که این افراد عمدتا از شمال آفریقا به این کشور مهاجرت کرده‌اند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

۱- https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/children-young-offenders-prison-solitary-confinement-showers-a9293256.html
2- https://www.aa.com.tr/en/europe/france-islamophobic-attacks-up-sharply-last-year/1715949

 

“ از حبس کودکان در سلول‌های انفرادی بریتانیا تا اسلام‌هراسی در فرانسه ”