ضرورت اتخاذ اقدامات لازم از طرف کانادا در زمینه حقوق بشر در دهه جدید میلادی

کد بلاگ : #5743
تاریخ انتشار : یکشنبه, 27 بهمن 1398 16:06
تعداد بازدید کننده : 134
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ضرورت اتخاذ اقدامات لازم از طرف کانادا در زمینه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
روزنامه استار با انتشار گزارشی در خصوص ضرورت اتخاذ اقدامات لازم از سوی دولت کانادا در زمینه حقوق بشر به چالش‌های قابل توجه در دهه پیش رو و اتخاذ تصمیمات ضروری اشاره کرده است.

روزنامه استار، دی‌ماه ۱۳۹۸، گزارشی را در خصوص ضرورت اتخاذ اقدامات لازم از سوی دولت کانادا در زمینه حقوق بشر در دهه جدید میلادی منتشر کرده است. در این گزارش روزنامه استار به پشت سر گذاشتن دهه‌پر تنش ۲۰۱۰ میلادی در عرصه حقوق بشر و در عین حال وجود چالش‌های قابل توجه در این زمینه در دهه پیش‌رو میلادی و همچنین اتخاذ اقدامات لازم از سوی کانادا برای بدست آوردن موفقیت در این عرصه اشاره کرده است. در گزارش این روزنامه به ۸ گام اشاره شده که عبارت است از:
۱- در گام اول بر ضرورت اعمال قانون‌گذاری‌های لازم جهت تبدیل اعلامیه حقوق جوامع بومی سازمان ملل به چهارچوبی برای تحکیم حقوق بشر و تفاهم در کانادا و به اجراء گذاردن آن، به‌ویژه در مواردی چون، پرداختن به آلودگی‌های ناشی از سم جیوه در محل سکونت بومیان و یا پرداخت غرامت به دلیل سال‌ها اعمال تبعیض علیه کودکان بومی اشاره شده است.
۲- در گام دوم به ضرورت ایجاد برنامه اقدام ملی در راستای پایان بخشیدن به خشونت علیه زنان، دختران و دگرباشان جنسی بومی، از جمله خشونت‌های جنسیتی اشاره شده است.
۳- روزنامه استار در این گزارش بر ضرورت لغو توافق کشور امن سوم میان ایالات متحده و کانادا جهت به نمایش گذاردن آغوش باز این کشور در قبال حمایت از پناه‌جویان نیز اشاره کرده است.
۴- گام چهارم بر ضرورت اتخاذ اقدامات لازم از سوی دولت کاناد در زمینه پرداختن به موضوع نژادپرستی در سیاست‌گذاری‌های کشور، به جای انکار آن، از جمله در مورد اقدام ماموران پلیس به متوقف نمودن خودسرانه و تصادفی شهروندان در معابر و مکان‌های عمومی و مورد پرسش و پاسخ قرار دادن آن‌ها در صورتی که هیچ‌گونه خلاف یا جرمی از سوی شهروند مزبور صورت نپذیرفته، اشاره نموده است.
۵- در گام پنجم بر اهمیت برگزیدن نخستین دادیار کانادا در امور شرکت‌ها، با هدف پرداختن به موارد نقض حقوق بشر صورت پذیرفته از سوی کمپانی‌های حفر معادن و دیگر شرکت‌های تجاری در خارج از کشور و در عین حال ضرورت اعطاء اختیارات لازم به این نهاد جهت انجام تحقیقات کارآمد اشاره شده است.
۶- گام ششم در این گزارش بر ضرورت لغو قرارداد ۱۵ میلیارد دلاری فروش سلاح به عربستان سعودی، با توجه به نقش این کشور در اعمال جنایات جنگی گسترده در یمن و همچنین تعهد قانونی کانادا به پایبندی به پیمان تجارت تسلیحاتی سازمان ملل، از سپتامبر سال گذشته میلادی اشاره کرده است.
۷- روزنامه استار در گام هفتم بر ضرورت برخورداری از مداومت و عزم لازم در زمینه نشان دادن واکنش هماهنگ در قبال تمامی مسائل حقوق بشری جهان، از جمله واکنش در برابر نگرانی‌های عمیق موجود در این حوزه در سرزمین‌های اشغالی، کلمبیا و چین، به اندازه دغدغه‌های مدنظر کانادا در سایر نقاط جهان اشاره نموده است.
۸- در نهایت در گام هشتم بر ضرورت بیش از پیش مورد توجه قرار دادن بحران اقلیمی و تغییرات آب و هوایی جهان و تلاش در راستای کاهش میزان تولید کربن از سوی کانادا اشاره شده است.

 

تیم کارشناسی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

۱- https://www.thestar.com/opinion/contributors/2020/01/07/canada-human-rights-and-a-new-decade-time-to-dig-deeper-than-ever.html

 

 

“ ضرورت اتخاذ اقدامات لازم از طرف کانادا در زمینه حقوق بشر در دهه جدید میلادی ”