جنگ و اختلالات روحی و روانی وارده بر هشتاد هزار کودک یمنی

کد بلاگ : #5730
تاریخ انتشار : دوشنبه, 21 بهمن 1398 15:43
تعداد بازدید کننده : 148
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جنگ و اختلالات روحی و روانی وارده بر هشتاد هزار...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
حملات مداوم ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه یمن، عواقب سنگینی را برای سلامت روحی و روانی کودکان یمنی به‌بار آورده است.

شبکه خبری المسیره، در دی‌ماه ۱۳۹۸، در خصوص گزارش انتشار یافته از سوی وزارت حقوق بشر دولت نجات ملی انصار‌الله یمن در زمینه تاثیر جنگ داخلی بر وضعیت روحی و روانی کودکان یمنی گزارشی را منتشر کرده است. وزارت حقوق بشر یمن هشدار داده است که حملات مداوم ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه یمن، عواقب سنگینی را برای سلامت روحی و روانی کودکان یمنی به‌بار آورده است. همچنین اعلام کرده است که ده‌ها هزار کودک خردسال از آسیب‌های مداوم و اختلالات روانی در آن کشور رنج می‌برند. این وزارتخانه افزوده است که ۸۰ هزار کودک در نتیجه پنج سال بمباران مستقیم منازل دچار اختلالات روانی و عصبی مختلف شده‌اند. ۹۸۳۵ نفر از شهروندان غیرنظامی این کشور به دلیل مورد هدف قرار گرفتن مستقیم در جنگ دچار معلولیت‌های دائمی شده‌اند که در بین آنها ۸۰۰ کودک وجود دارد.

در ادامه این گزارش آمده است، طی ۱۷۰۰ روز جنگ علیه یمن، ۴۳۳۴۵ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند و تعداد قربانیان در نتیجه عملیات نظامی غیرمستقیم به ۴۷۶۱۹۷ نفر رسیده است. همچنین ۲۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر نیاز فوری به کمک‌های ضروری مانند غذا، آب، بهداشت و آموزش دارند و۳۴۰ هزار نفر که برای درمان نیاز به سفر به خارج از کشور دارند به‌دلیل بسته بودن فرودگاه صنعا نمی‌توانند این کار را انجام دهند. گفتنی است در گزارش این وزارتخانه آمده است که با ادامه حملات به یمن و محاصره این کشور میزان فقر به ۸۵ درصد و میزان بیکاری به ۶۵ درصد رسیده است. طه المتوکل، وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن با استناد به گزارش جدید صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، در ۱۲ دسامبر اظهار داشت که ۳۰۰ کودک یمنی که از بیماری‌های مختلفی از جمله سرطان رنج می‌برند، هر روز جان خود را از دست می‌دهند. وی هشدار داده است که کودکان مبتلا به تومورهای سرطانی به دلیل کمبود داروهای شیمی‌درمانی و کمبود شدید تجهیزات درمانی در کشور محاصره شده بیشترین رنج را دارند.
وزارت یمن در ادامه گزارش خود اعلام کرده است که این در حالی است که ۲۴ میلیون و یکصد هزار نفر به شدت نیاز به کمک‌هایی از جمله غذا، مراقبت‌های پزشکی، آب، اسکان و آموزش دارند و همچنین بیش از ۷۰ هزار غیرنظامی، که از شرایطی که در داخل یمن و جود دارد و قابل درمان نیستند و نمی‌توانند داروهای مورد نیاز خود را دریافت کنند بسیار رنج می‌برند. در پایان گزارش، وزیر بهداشت یمن اعلام کرده است که بخش بهداشتی از جمله بخش‌هایی است که بیشترین آسیب را در پی حملات ائتلاف سعودی متحمل شده است و روزانه ۱۰۰۰ کودک در یمن جان خود را از دست می‌دهند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

۱- https://english.almasirah.net/details.php?es_id=10366&cat_id=1
۲- https://www.middleeastmonitor.com/20191212-houthis-1000-children-die-every-day-due-to-saudi-led-aggression/

“ جنگ و اختلالات روحی و روانی وارده بر هشتاد هزار کودک یمنی ”