گزارش دیده‌بان حقوق بشر در خصوص وضعیت وخیم حقوق بشر در بحرین در سال ۲۰۱۹

کد بلاگ : #5728
تاریخ انتشار : دوشنبه, 21 بهمن 1398 15:30
تعداد بازدید کننده : 230
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش دیده‌بان حقوق بشر در خصوص وضعیت وخیم حقوق...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
جو استورک، معاون بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر، در اظهارات خود عنوان کرده است که مقامات بحرین هر کسی را که از حکومت انتقاد می‌کند، سرکوب، زندانی و یا از بین می‌برند.

دیده‌بان حقوق بشر، در اواخر دی‌ماه ۱۳۹۸، گزارشی را در خصوص رو به وخامت نهادن سوابق حقوق بشری بحرین، با توجه به اعدام‌ها، سوءاستفاده‌ها و رعب‌افکنی از سوی حکومت این کشور منتشر کرده است. دیده‌بان، با انتشار گزارش جهانی ۲۰۲۰ میلادی، در بررسی وضعیت حقوق بشر کشور بحرین اعلام کرده است که سابقه حقوق بشر در این کشور در سال ۲۰۱۹ رو به وخامت گذاشته است زیرا حکومت آل‌خلیفه اعدام‌های بسیاری را انجام داده است و فعالان شبکه‌های اجتماعی را تهدید کرده است. بر اساس این گزارش حکومت بحرین در ماه ژوئیه گذشته سه نفر از جمله ۲ زندانی که در یک محاکمه دسته‌جمعی محکوم به قانون‌شکنی شده بودند را اعدام کرده است. پیش از این نیز دادگاه فرجام‌خواهی بحرین، در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸، حکم ۵ سال زندان برای نبیل رجب، مدافع حقوق بشر و چهره برجسته این حوزه به‌دلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را تایید کرده است و همچنین درخواست‌های وکیل وی جهت تغییر حکم او به محکومیت غیرسالب آزادی را مردود شمرده است. گفتنی است دادگاه فرجام‌خواهی بحرین، شیخ علی سلمان، از رهبران جمعیت الوفاق ملی اسلامی را نیز در ۲۸ ژانویه، به اتهام مبهم به “جاسوسی” به حبس ابد محکوم کرده است.

در این گزارش آمده است که حکومت بحرین در سال ۲۰۱۹ میلادی سرکوب فعالان در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت را گسترش داده است و وزارت کشور بحرین در تاریخ ۳۰ مه، اعلام کرده که هر کسی در شبکه‌های اجتماعی از جمله توئیتر مطالب انتقادی، تنش‌زا و تحریک‌آمیز منتشر کند را تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهد. از آنجایی که وزارت امور خارجه بحرین در سال ۲۰۱۷ میلادی، مجوز روزنامه الوسط، تنها روزنامه مستقل در بحرین را به حالت تعلیق درآورد، دیگر هیچ مطبوعات و رسانه مستقل در این کشور فعالیت نکرده است. همچنین اغلب از ورود روزنامه‌نگاران خارجی منتقد بحرین و سازمان‌هایی مانند دیده‌بان حقوق بشر و سایر گروه‌های حقوق بشری به این کشور جلوگیری شده‌ است. دیده‌بان حقوق بشر اضافه کرده است که در سال ۲۰۱۹ میلادی، بیش از ۶۰۰ زندانی در زندان جو و بازداشتگاه درای داک در اعتراض به شرایط بد بازداشت خود از جمله محرومیت از مراقبت‌های پزشکی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
جو استورک، معاون بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر، در اظهارات خود عنوان کرده است که مقامات بحرین هر کسی را که از حکومت انتقاد می‌کند، سرکوب، زندانی و یا از بین می‌برند. وی در صحبت‌های خود اضافه کرده است که متحدان حکومت بحرین همه این موارد را نادیده گرفته‌اند و به جای فشار آوردن به حکومت بحرین برای آزادی نبیل رجب و سایر زندانیانی که به دلیل ابراز عقیده در زندان بسر می‌برند، همچنان به همکاری خود با حکومت بحرین ادامه می¬دهند و این، وضعیت حقوق بشر بحرین را بدتر کرده است. دیده‌بان حقوق بشر با اشاره به سلب تابعیت بسیاری از شهروندان بحرینی توسط دولت این کشور، اضافه نموده است که حکومت بحرین در یک اقدام مثبت در ۲۰ آوریل ۲۰۱۹ میلادی، تابعیت ۵۵۱ تن از شهروندان سلب تابعیت شده را به آنان باز گردانده است. گفتنی است که در ماه ژوئیه، دادگاه‌های بحرین ملیت ۱۴۷ نفر دیگر از مردم این کشور را به آنان برگردانده است. این در حالی است که هنوز حدود ۳۰۰ تن همچنان از ملیت و تابعیت بحرینی محروم هستند.
شایان ذکر است که به‌رغم وجود نگرانی‌های گسترده در مورد وضعیت حقوق بشر در بحرین و مشارکت آن در جنگ یمن، در چهارچوب ائتلاف به رهبری عربستان، ایالات‌ متحده همچنان به فروش تسلیحات به این کشور تداوم بخشیده و وزارت خارجه بریتانیا نیز در گزارشی در ماه ژوئن سال گذشته میلادی، تصویری گمراه‌کننده از کارنامه حقوق بشری بحرین ارائه داده و “برنامه اصلاحات بی‌سابقه” در این کشور را تحسین کرده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

۱- https://www.hrw.org/news/2020/01/14/bahrain-worsening-rights-record

“ گزارش دیده‌بان حقوق بشر در خصوص وضعیت وخیم حقوق بشر در بحرین در سال ۲۰۱۹ ”