افزایش بی‌سابقه اعدام در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ میلادی

کد بلاگ : #5724
تاریخ انتشار : سه شنبه, 15 بهمن 1398 10:44
تعداد بازدید کننده : 170
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افزایش بی‌سابقه اعدام در عربستان سعودی در سال...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
علی‌رغم ضمانت‌های ارائه شده از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، مبنی بر تلاش جهت کاهش میزان اعدام‌های حکومتی، بالاترین آمار اعدام زندانیان در این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی به ثبت رسیده است.

پایگاه خبری- تحلیلی میدل ایست مانیتور، در اواخر دی‌ماه ۱۳۹۸، به نقل از سازمان مدافع حقوق بشر موسوم به “ریپرایو” مستقر در بریتانیا، گزارشی را مبنی بر افزایش بی‌سابقه میزان اعدام در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. بنا بر گزارش منتشر شده از سوی میدل ایست مانیتور، علی‌رغم ضمانت‌های ارائه شده از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، مبنی بر تلاش جهت کاهش میزان اعدام‌های حکومتی، بالاترین آمار اعدام زندانیان در این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی به ثبت رسیده است. بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری ریپرایو، در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۸۴ نفر در عربستان اعدام شده‌اندکه از میان آنها ۹۰ تن از افراد برخوردار از ملیت‌‌های خارجی بوده‌اند. همین منبع نوشته است که از میان اعدام‌شدگان ۸۲ تن به اتهام ارتکاب به جرائم مربوط به قاچاق مواد مخدر و ۵۷ تن دیگر نیز به جرم ارتکابِ قتل به مرگ محکوم شده‌اند.
شمار اعدام‌ها از سال ۲۰۱۵ میلادی در عربستان سعودی افزایش یافته است. در حالی‌که در سال ۲۰۱۴ میلادی، ۸۸ نفر اعدام شده بودند. یک‌سال بعد این تعداد به ۱۵۷ نفر یعنی تقریبا دو برابر سال قبل رسیده است. آمار ارائه شده حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۳۵ تن و تنها در روز ۲۳ آوریل ۲۰۱۹، ۳۷ نفر و ۴ نفر نیز تنها در دو هفته ابتدایی سال ۲۰۲۰ میلادی اعدام گردیده‌اند. اقدام مقامات این کشور به قرار دادن زندانیان در معرض شکنجه جهت کسب اعترافات ساختگی، به‌منظور محکوم کردن آن‌ها به مرگ با برگزاری دادگاه‌های نمایشی نیز از جمله موارد اتهامی ذکر شده در این گزارش است. شایان ذکر است در این گزارش به نامشخص بودن تعداد زندانیان محکوم به اعدام در عربستان، ضمن قرار داشتن نوجوانانی چون، علی النمر ۱۷ ساله، عبداله الظاهر ۱۵ ساله و داوود المرهون ۱۷ ساله به هنگام بازداشت که در معرض اجرای حکم اعدام به اتهام ادعاییِ مشارکت در تظاهرات ضد حکومتی در سال ۲۰۱۱ هستند نیز اشاره شده است. 

مایا فوآ، مدیر این سازمان حقوق بشری، از ایالات متحده و بریتانیا خواست که اعدام‌ها را با “شدیدترین لحن ممکن” محکوم کرده و مورد انتقاد قرار دهند. زیرا فشارهای جهانی به ویژه از سوی دو متحد سرشناس این پادشاهی می‌تواند بر این تحولات تاثیر گذارد و تغییراتی را ایجاد کند. وی همچنین اعلام کرد: “حاکمان سعودی آشکارا معتقد به معافیت خود از مجازات در برابر قوانین بین‌المللی هستند ”.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

۱- https://www.middleeastmonitor.com/20200114-saudi-arabia-executed-record-number-of-people-in-2019-report-finds/

 

“ افزایش بی‌سابقه اعدام در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ میلادی ”