رسانه‌ای شدن نقاشی‌های ابو زبیده در زندان گوانتانامو

کد بلاگ : #5711
تاریخ انتشار : سه شنبه, 24 دی 1398 16:40
تعداد بازدید کننده : 626
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
رسانه‌ای شدن نقاشی‌های ابو زبیده در زندان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از شیوه‌های اضطراب‌آور در شکنجه‌های زندانیان با عنوان "بازجویی‌های ارتقاء یافته" در خارج از خاک این کشور استفاده کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز، در اواسط آذرماه ۱۳۹۸، در خصوص رسانه‌ای شدن نقاشی‌های یک زندانی شکنجه دیده در زندان گوانتانامو گزارشی را منتشر کرده است. بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، نقاشی‌های یک زندانی در گوانتانامو به نام ابو زبیده به عنوان نخستین فردی که از وی “بازجویی‌های ارتقاءیافته” صورت گرفته است، نشان می‌دهد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از شیوه‌‌‌های اضطراب‌آور در شکنجه‌های زندانیان در خارج از خاک این کشور استفاده کرده است.
این گزارش که با همکاری روزنامه نیویورک تایمز و “مرکز پولیتزر در گزارش‌دهی بحران” تهیه شده است، می‌نویسد که یکی از تصاویر نشان می‌دهد زندانیِ برهنه به یک برانکار ابتدایی بسته شده، و در حالی که قادر نیست بدنش را تکان دهد، یک بازجو که دیده نمی‌شود، وی را به شیوه غرق مصنوعی شکنجه می‌کند. در تصویری دیگر مچ دستان وی با دستبند به یک سری میله‌های آهنین در ارتفاع زیاد از سر زندانی بسته شده به گونه‌ای که وی مجبور است ساعت‌ها به روی پنجه‌های خود بایستد در حالی که زخم بزرگ بخیه شده‌ای در پای چپش دیده شده و او با دهان کاملا باز در حال فریاد کشیدن است و در همین حال بازجو، سر زندانی را به دیوار می‌کوبد. به گفته نیویورک تایمز، این نقاشی‌هایی است که ابو زبیده از خودش در زمان حبسِ ۴ ساله در زندان‌های مخفی سازمان سیا و قرار داشتنش تحت این شیوه از شکنجه‌ها کشیده است. گفتنی است که این تصاویر برای نخستین‌بار منتشر شده است و جزئیاتی از شیوه‌هایی را به عموم عرضه می‌کند که تا کنون مخفی نگاه داشته شده بود.
فنون موسوم به بازپرسی ارتقاء یافته که آمریکا در زندان‌های مخفی خارج از این کشور از آن ها برای شکنجه عوامل القاعده و به دنبال حملات یازده سپتامبر استفاده می‌کند، به تایید دولت جورج دبلیو بوش (رئیس جمهور سابق آمریکا) رسیده و زبیده اولین کسی است که می‌گوید در اوت سال 2002 در یک زندان مخفی سیا در تایلند با آن روش شکنجه شده است. وی این تصاویر را در بازداشتگاه گوانتانامو کشیده و از آن ها در گزارشی 61 صفحه‌ای تحت عنوان “آمریکا چگونه شکنجه می‌کند” استفاده شده که آن ها را وکیلش "مارک پی. دنبو" تهیه کرده است. در این گزارش از اطلاعات دسته اول از یادداشت‌های مقامات نزدیکِ دولت بوش و همچنین خاطرات زندانیان و نیز گزارش کمیته اطلاعات سنا در سال 2014 در تحلیل برنامه بازجویی زندانیان، استفاده شده است. این برنامه ابتدا برای زبیده در نظر گرفته شده بود که به اشتباه تصور شده است از فرماندهان ارشد نظامی القاعده است. وی در مارس 2002 در نبردی مسلحانه در فیصل‌آباد پاکستان بازداشت و به شدت زخمی شده بود. وی پس از آن در اختیار شبکه زندان‌های سیا در خارج از آمریکا قرار گرفته بود.
او یک فلسطینی ۴۸ ساله است که نام اصلی وی “زین‌العابدین محمد حسین” است. وی ۸۳ مرتبه به شیوه غرق مصنوعی شکنجه شده است و اولین فردی است که در یک جعبه کوچک محبوس شده بود. بعدا مشخص شد که وی نه عضو القاعده بوده و نه از حملات ۱۱ سپتامبر پیشاپیش اطلاعی داشته است. نیویورک تایمز در انتهای این گزارش می‌نویسد که بر اساس این برنامه شکنجه که هم‌اکنون غیرقانونی شده است بیش از ۱۰۰ زندانی در مراکز مخفی سیا که برخی آن ها را سیاه‌چال می‌خوانند، در معرض خشونت، انزوا و محرومیت از خواب قرار می‌گرفتند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

۱- https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3494533
2- https://www.nytimes.com/2019/12/04/us/politics/cia-torture-drawings.html

“ رسانه‌ای شدن نقاشی‌های ابو زبیده در زندان گوانتانامو ”