مصاحبه‌های اختصاصی: وضعیت حقوق بشر در بحرین

کد بلاگ : #5631
تاریخ انتشار : شنبه, 2 آذر 1398 11:14
تعداد بازدید کننده : 374
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌های اختصاصی: وضعیت حقوق بشر در بحرین
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دولت بحرین نه فقط از منظر عفو بین‌الملل، "بسیار سرکوبگر" است، بلکه این مورد توسط اکثر نهادهای بین‌المللی حقوق بشری و کمیته‌های حقوق بشر سازمان ملل نیز تأیید شده است.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با سید یوسف المحافظه، فعال حقوق بشر بحرینی در خصوص وضعیت حقوق بشر در بحرین.

وضعیت حقوق بشر در بحرین از سال 2011 تا کنون دچار بحران شده است. هنگامی که اعتراضات ضددولتی و طرفداری از دموکراسی در سرتاسر این جزیره رخ داد، با مشت آهنین دولت روبرو شد. این جنبش بیشتر توسط مخالفان شیعه هدایت می‌شد و به فساد گسترده و اقدامات ضد دموکراتیک دولت بحرین معترض بود. اگرچه این جنبش به طور اسمی در سال 2014 متوقف شد، اما تأثیر قابل توجهی در اعتبار بین‌المللی پادشاهی بحرین برجای گذاشت. در سال‌های اخیر، گه‌گاه از سوی رسانه‌ها، دانشگاهیان و سازمان‌های حقوق بشری، پرونده حقوق بشر بحرین مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و ناظران منتقد سؤالات معتبری را در مورد دلایل این که چرا متحدین بزرگ بین‌المللی بحرین نسبت به نقض حقوق بشر در این کشور سکوت اختیار می‌کنند، مطرح نموده‌اند. از این رو سازمان دفاع از قربانیان خشونت مصاحبه اختصاصی‌ای را با آقای سید یوسف المحافظه، فعال حقوق بشری بحرینی ترتیب داد تا به بررسی زوایای مختلف وضعیت حقوق بشر در بحرین از جمله سرنوشت زندانیان سیاسی و مواضع قدرت‌های جهانی در خصوص وضعیت حقوق بشر در این کشور پرداخته شود. بخش‌هایی از این مصاحبه را پیش‌رو دارید.
• به عقیده آقای المحافظه وضعیت حقوق بشر در سال 2019 به سرعت پس‌رفت داشته است. در این سال شاهد تشدید تاکتیک‌های سرکوبگرانه علیه مخالفت‌های مسالمت‌آمیز بوده، و در مقیاس نگران‌کننده‌ای، از جمله شاهد دو برابر شدن احکام اعدام و محدودیت‌های آزادی بیان در قیاس با سال گذشته بوده‌ایم. دولت بحرین نه فقط از منظر عفو بین‌الملل، "بسیار سرکوبگر" است، بلکه این مورد توسط اکثر نهادهای بین‌المللی حقوق بشری و کمیته‌های حقوق بشر سازمان ملل نیز تأیید شده است. در این خصوص در تاریخ 6 فوریه 2019 ، "انجمن سلام به دموکراسی و حقوق بشر" (سلام DHR) گزارش 54 صفحه‌ای سالانه 2018 خود وضعیت حقوق بشر در بحرین را مورد بررسی قرار داد. در این گزارش به دستگیری‌های خودسرانه، محاکمات و زندانی نمودن ناعادلانه، ابطال شهروندی، احکام اعدام ، شکنجه و بدرفتاری در زندان‌ها و اقدامات انتقام‌جویانه فراتر از مرزهای بحرین، اشاره شده است.
• وی در خصوص بازداشت نبیل رجب، فعال حقوق بشر بحرینی نیز اظهار داشت که وی با توئیتی که در حساب خود منتشر کرد، با مجازات 5 ساله زندان روبرو شده است. او در این توئیت خود آورده است که جنگ‌ها باعث ایجاد نفرت، نابودی و مصیبت شده است و صلح و ثبات نیز به همراه نیاورده است. او همچنین در این توئیت از جنگ در یمن توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی انتقاد کرده است. وی در توییت‌های دیگر خود مطالبی را در خصوص شکنجه در زندان توسط پلیس را منتشر نموده است. المحافظه معتقد است که نبیل رجب با قوانین مستبدانه محاکمه شده و گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری و ناظران بین‌المللی حاکی از این است که وی زندانی عقیدتی است و جای او در زندان نیست.
• با توجه به گسترش مسئله سلب تابعیت در بحرین آقای المحافظه بر این باور است که دولت بحرین، "شهروندی" را به عنوان یک ابزار سرکوب و کنترل مورد استفاده قرار می‌دهد. بحرینی‌هایی که سلب تابعیت می‌شوند، از امکان استخدام در بخش دولتی و خصوصی، دریافت خدمات رایگان درمانی، حق داشتن املاک و آزادی جابجایی محروم می‌شوند. همچنین دولت می‌تواند شهروندان بی‌تابعیت را در هر زمانی که بخواهد تبعید کند و بسیاری از مخالفان بدون تابعیت به طور خودسرانه تحت قانون ضد تروریسم این کشور زندانی می‌شوند. بنابر اظهارات آقای المحافظه از سال 2012 تاکنون 990 نفر از بحرینیان سلب تابعیت شده است و این افراد در حال حاضر عمدتاً بدون تابعیت هستند. تنها در 19 آوریل 2019 ، تابعیت 138 نفر در یک محاکمه جمعی ناعادلانه، که توسط کمیساریای عالی سازمان ملل متحد نیز محکوم گردید، باطل اعلام شد. علیرغم اینکه تابعیت 551 شهروند اعاده شده است، اما همچنان وضعیت تابعیت 439 بحرینی دیگر در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
• مقامات امنیتی بحرین به طور مداوم، فعالان حقوق بشری، وکلا و سیاستمداران زندانی را شکنجه می‌کنند، لذا سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری و کشورهای فعلی عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌بایستی از دولت بحرین بخواهند که خود را با سازوکارهای حقوق بشر مطابقت داده و بدون قیدوشرط، شرایط دعوت و بازدید گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد را فراهم نمایند.
• در خصوص فروش سلاح توسط انگلیس به عربستان که علیه مردم یمن بکارگرفته می‌شوند المحافظه معتقد است که سیاست فروش سلاح به عربستان در صورتی که "حزب توری" در قدرت باقی بماند، حتی اگر بوریس جانسون مسئولیتی نداشته باشد، متوقت نخواهد شد.
• به عقیده آقای المحافظه تبعیض‌ نژادی علیه شیعیان بحرین در سطوح مختلف از جمله اشتغال، بورس‌های تحصیلی، سمت‌های انتصابی و همچنین نمایندگی دیپلماتیک اعمال می‌شود. شیخ علی سلمان، روحانی برجسته‌ی شیعه، طرفدار جنبش‌های سیاسی صلح‌آمیز بوده و جامعه جهانی به محاکمه و زندان وی اعتراض کرده‌اند. وی همچنین معتقد است که حقوق بشر و اصلاحات سیاسی، اولویت‌های دولت فعلی آمریکا نیستند و این دولت به نقض‌های حقوق بشر در کشورهای سازمان همکاری خلیج فارس به طور عمومی و بحرین به طور کلی، بی‌اعتناست.

 

برای مطالعه متن کامل این مصاحبه می‌توانید به اینجا مراجعه نمایید.

“ مصاحبه‌های اختصاصی: وضعیت حقوق بشر در بحرین ”