عدم صدور ویزا برای نمایندگان دولتی ایران: ابزار جدید آمریکا

کد بلاگ : #5624
تاریخ انتشار : سه شنبه, 21 آبان 1398 13:42
تعداد بازدید کننده : 140
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عدم صدور ویزا برای نمایندگان دولتی ایران: ابزار...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
عدم صدور روادید برای مشارکتِ نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی در نشست سالانه ۲۰۱۹ گروه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول توسط ایالات متحده آمریکا.

شبکه خبری دویچه وله، در آبان ماه ۱۳۹۸، گزارشی را در خصوص عدم صدور روادید برای هیات ایرانی از طرف ایالات متحده آمریکا جهت شرکت در اجلاس بانک جهانی منتشر کرد. در پی عدم صدور روادید برای مشارکتِ هیات متشکل از نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی در نشست سالانه ۲۰۱۹ گروه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، وزیر اقتصاد و دارایی ایران به عنوان تنها فرد موفق به اخذ روادید نیز سفر خود به ایالات متحده آمریکا را لغو نموده است و مراتب اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به اقدام دولت آمریکا اعلام کرده است. فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران، خطاب به دیوید مالپاس، رئیس گروه بانک جهانی، اعتراض خود و جمهوری اسلامی ایران نسبت به ایجاد “موانع بی اساس و اعمال محدودیت‌های غیرقانونی، بی‌سابقه و خصمانه” دولت آمریکا علیه ایران اعلام کرده است. این در حالی است که با استناد به مفاد اساسنامه بانک جهانی، عدم اتخاذ رویکرد سیاسی در قبال هیات‌های اقتصادی اعزامی از کشورهای عضو بانک و همچنین لزوم مصونیت اعضای هیات اعضای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، نص صریح اساسنامه مذکور بوده است و عدم مراعات مفاد مورد اجماع آن، خلاف موازین حقوق بین‌الملل و اصل برابری دولت‌ها به عنوان یکی از مبانی اولیه مورد تاکید بانک‌های توسعه‌ای چند جانبه است و نادیده گرفتن آن، اصول حکمرانی عادلانه موسسات توسعه‌ای بین‌المللی را مخدوش و بی‌اعتبار می‌سازد.
گفتنی است این نخستین بار نیست که مقام‌های جمهوری اسلامی برای شرکت در نشست‌های بین‌المللی در آمریکا با مشکل روادید مواجه می‌شوند. در سپتامبر امسال و در جریان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز مشکلات متععدی برای روادید همراهان رئیس جمهور و همراهان کارشناسان وزارت امور خارجه ایجاد شد، ضمن آن‌که ایجاد محدودیت برای تردد ایشان نیز از اقدامات جدید مقامات آمریکایی بود.

جلوگیری از ورود دست‌کم ۲۰ دانشجوی ایرانی به آمریکا
شبکه خبری ان.بی.سی، در مهرماه ۱۳۹۸، گزارشی در خصوص لغو روادید دست‌کم ۲۰ دانشجوی ایرانی در ماه سپتامبر سال جاری میلادی منتشر کرد. در این گزارش آمده است که روادید دست‌کم ۲۰ دانشجوی ایرانیِ برخوردار از سابقه تحصیلات عالی از معتبرترین دانشگاه‌های ایران از جمله دانشگاه‌های صنعتی شریف و دانشگاه تهران از سوی ایالات متحده امریکا لغو گردیده است. گفتنی است که این ۲۰ نفر، نماینده انبوهی از دانشجویانی هستند که روادید آنها لغو شده است. بنا بر آمار وزارت خارجه آمریکا در زمینه لغو روادید به دانشجویان ایرانی، تعداد روادیدهای اعطا شده به دانشجویان کاهش یافته و این میزان تقریبا به نصف رسیده است. تعداد ویزاهای صادر شده به دانشجویان از ۳۱۳۹ مورد در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۶۴۳ مورد در سال ۲۰۱۸ میلادی تنزل نموده است. این درحالی است که وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شده هیچ تغییری در سیاست‌های مربوط به روادید دانشجوییِ کشور ایران انجام نداده است. همچنین، اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات ‌متحده نیز تغییر در سیاست‌های مربوط به روادید دانشجویان ایرانی را انکار کرده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

۱- https://plink.ir/rIcql
۲- https://www.nbcnews.com/news/world/no-plan-b-iranian-students-despair-visa-applications-revoked-n1068671

 

“ عدم صدور ویزا برای نمایندگان دولتی ایران: ابزار جدید آمریکا ”