مصاحبه‌‌های اختصاصی: نقض مداوم و بدون پاسخگویی حقوق بشر فلسطینیان توسط رژیم اسراییل

کد بلاگ : #5586
تاریخ انتشار : دوشنبه, 6 آبان 1398 13:44
تعداد بازدید کننده : 205
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌‌های اختصاصی: نقض مداوم و بدون پاسخگویی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
رژیم صهیونیستی هیچ یک از هشدارهای شورای امنیت، مجمع عمومی یا شورای حقوق بشر را در طول سالیان گذشته که از آن خواسته است برنامه شهرک‌سازی خود را متوقف کند و به حق حاکمیت فلسطینیان احترام بگذارد را به طور جدی رعایت نکرده است.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با پروفسور مایکل لینک، گزارشگر ویژه‌ سازمان ملل در امور فلسطین با موضوع نقض مداوم و بدون پاسخگویی حقوق بشر فلسطینیان توسط رژیم اسراییل

به نظر می‌رسد یکی از طولانی‌ترین و غم‌انگیزترین جنگ‌های جهان مربوط به درگیری رژیم صهیونیستی و فلسطین است. طبق گزارش نشریه اسرائیل- فلسطین تایم‌لاین، از سال 2000 تا زمان انتشار این گزارش دست کم940/9 فلسطینی از جمله 172/2 کودک توسط نیروی‌های اسرائیلی کشته شده‌اند. این درحالیست که رژیم اسرائیل ضمن ادامه شهرک‌سازی به طور گسترده‌ای حقوق فلسطینیان را نقض و محدودیت‌های شدید و تبعیض‌آمیزی را علیه آنان اعمال می‌کند. از این رو سازمان دفاع از قربانیان خشونت در مصاحبه‌ای اختصاصی با گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور فلسطین، آقای پروفسور مایکل لینک، به بررسی ابعاد مختلف این قضیه پرداخته که بخش‌هایی از این مصاحبه را پیش‌رو دارید.

به اعتقاد پروفسور لینک، اسرائیل به ویژه در رابطه با شرایط زندگی فلسطینی‌ها، در بسیاری از زمینه‌ها، به خواسته‌ها، دستورالعمل‌ها و تصمیمات جامعه جهانی توجه نکرده است. سازمان ملل متحد مدتی پیش فلسطینی‌هایی را شناسایی کرد که در سرزمین‌های اشغالی در یک فضای جبرآلود زندگی می‌کنند. یکی از بهترین مثال‌های این امر تهدیدی است که برای جامعه بادیه‌نشین خان الاحمر بوجود آمده. این روستا در حومه بیت‌المقدس در یک منطقه استراتژیک قرار دارد که با عنوان E1 شناخته می‌شود. این مکان در سرزمین‌های اشغالی بین بیت‌المقدس و شهرک بسیار بزرگ اسرائیلی به نام «مااله آدومیم» واقع شده است. اسرائیلی‌ها می‌خواهند این روستای کوچک را پاک‌سازی کنند تا بتوانند بیت‌المقدس اشغالی را به شهرک اسرائیلی متصل کنند. از این رو شرایط زندگی این روستاییان بسیار سخت و نامطلوب شده است. مثال دیگر در این خصوص مربوط به تصویب لایحه تنظیم مقررات در سال 2017 است که به رژیم اسرائیل این امکان را می‌دهد که به دلیل نیازهای اسکان یهودیان، زمین‌های شخصی فلسطینیان را در سرزمین‌های اشغالی مصادره کند. بنابراین، همه اینها بدان معنی است که حقوق مالکیت، مسکن و اجتماع فلسطینان نامطمئن بوده و طبق جمع‌بندی سازمان ملل متحد آنها در یک فضای جبرآلود زندگی می‌کنند.

به اعتقاد گزارشگر ویژه، علی‌رغم وجود قوانین مختلف، اسرائیل همچنان به اقدامات خود از جمله شهرک‌سازی و گسترش حضور خود در کرانه باختری و در شرق ادامه می‌دهد. وی معتقد است مشکل امروز فلسطین، مشکل قانون نیست؛ قوانین زیادی درباره موضوع اشغال وجود دارد. مشکل، اجرای قانون و پاسخگویی است. رژیم اسرائیل توانسته اشغال فلسطین را به شکلی بدون هزینه و بدون نیاز به پاسخگویی به جامعه‌ی جهانی ادامه دهد. در حقیقت ادامه محاصره غزه به نوعی مجازات جمعی است که ناقض قوانین بین‌المللی نیز می‌باشد. بنابر اظهار پروفسور لینک، حتی در میان اسرائیلی‌ها نیز افرادی هستند که می‌گویند شرایط اشغال تغییر نمی‌کند مگر اینکه تدابیر تنبیهی مشروع توسط جامعه‌ جهانی علیه اسراییل اتخاذ شود. اسرائیل برای بقای خود به شدت وابسته به روابط و تجارت خارجی با جهان است. بنابراین، جامعه بین‌الملل بایستی اقدامات متقابل قانونی را اتخاذ نماید که از آن جمله می‌توان به استفاده از ابزارهای سیاسی و اقتصادی از قبیل تحریم‌های دیپلماتیک یا محدودیت‌های تجاری یا بازنگری در همکاری با اسرائیل، و یا همچنین محدودیت مسافرت اسرائیلی‌‌ها به دیگر کشورها اشاره نمود.

در بخشی دیگر از مصاحبه آقای لینک می‌گوید: بدیهی است که حمایت از منابع طبیعی یکی از مؤلفه‌های اصلی حاکمیت هر کشوری است، با توجه به اشغال فلسطین، منابع طبیعی آن از جمله سنگ و آب توسط اسرائیل به نفع قدرت اشغالگر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. دست‌کم نه یا ده معدن سنگ در کرانه باختری وجود دارد که توسط شرکت‌های اسرائیلی برای شهرک‌های اسرائیل یا برای استفاده در داخل اسرائیل مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. سه سرچشمه آب در مناطق اشغالی وجود دارد که توسط اسرائیل کنترل می‌شوند، این سه منبع تقریباً 25 تا 30 درصد آب آشامیدنی مورد نیاز اسرائیل را تأمین می‌کنند. این درحالیست که فلسطینیان برای کار کشاورزی با مشکل کم آبی مواجه هستند و اما از سوی دیگر در برخی از شهرک‌های اسرائیلی با استخرهایی پر آبی مواجه هستیم که صرفاً برای لذت شهرک‌نشینان بکار می‌آیند.

به اعتقاد ایشان، محاصره دوازده ساله غزه مشکلات زیادی از جمله کمبود برق را برای مردم این منطقه به دنبال داشته است. کمبود برق نه تنها مشکلات زیست محیطی را به دلیل استفاده از ژنراتورهای دیزلی به دنبال داشته بلکه به دلیل اینکه در روز فقط چند ساعت مردم برق دارند کار واحدهای صنعتی نیز کاهش یافته و نرخ اشتغال نیز پائین آمده است. بنابر گزارش بانک جهانی حدود 52 درصد از نیروی کار در نوار غزه بیکار هستند. وی در خصوص تأثیر تصمیم دولت آمریکا در کاهش اعتبارات «آژانس امداد و کاریابی ویژه آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک» (آنروا)، و درنتیجه وخامت اوضاع نوار غزه صحه می‌گذارد، چرا که اذعان دارد که حدود 75 تا 80 مردم غزه پناهنده بوده و برای تحصیل، خدمات اجتماعی و مساعدت‌های غذایی وابسته به کمک‌های «آنروا» هستند. در خصوص حذف آیتم 7 شورای حقوق بشر ایشان معتقدند که تلاش برای حذف این آیتم از دستور کار شورای حقوق بشر سازمان ملل، کوته‌بینانه بوده و این تلاش‌ها در سال 2019 نتیجه‌بخش نبوده است. به اعتقاد آقای لینک، مسلماً تا زمانی که اسرائیل به نقض قطعنامه‌های مصوب مجمع عمومی و شورای حقوق بشر ادامه دهد انتقادات از آن نیز ادامه خواهد داشت. در صورتی که اسرائیل از عواقب کار خود می‌ترسید قادر نبود 52 سال به اشغالگری ادامه دهد.

ایشان در خصوص شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی نیز معتقدند که شهرک‌سازی موتور محرک اشغال است. شورای امنیت سازمان ملل متحد بارها اعلام کرده است که شهرک‌سازی رژیم اسرائیل نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. در این خصوص در سه گزارش اخیر هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل آمده است که اسرائیل هیچ اقدامی برای توقف شهرک‌سازی انجام نداده است. از سوی دیگر رژیم صهیونیستی هیچ یک از هشدارهای شورای امنیت، مجمع عمومی یا شورای حقوق بشر را در طول سالیان گذشته که از آن خواسته است برنامه شهرک‌سازی خود را متوقف کند و به حق حاکمیت فلسطینیان احترام بگذارد را به طور جدی رعایت نکرده است. به عقیده پروفسو لینک ناکارآمدی اقدامات دیپلماتیک و هشدارها برای پایان دادن به این اشغال، کاملاً روشن است.

 

برای مطالعه متن کامل این مصاحبه می‌توانید به اینجا مراجعه نمایید.

 

“ مصاحبه‌‌های اختصاصی: نقض مداوم و بدون پاسخگویی حقوق بشر فلسطینیان توسط رژیم اسراییل ”