ارسال ۶ نامه در چهار ماه از سوی سازمان ملل متحد در مورد نقض حقوق بشر به عربستان

کد بلاگ : #5583
تاریخ انتشار : شنبه, 4 آبان 1398 17:38
تعداد بازدید کننده : 239
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ارسال ۶ نامه در چهار ماه از سوی سازمان ملل متحد...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان حقوق بشر اروپایی – سعودی، در خصوص اقدام سازمان ملل متحد به ارسال ۶ شکواییه به عربستان سعودی در مورد روند رو به افزایش نقض حقوق بشر در این کشور گزارشی را منتشر کرده است.

سازمان حقوق بشر اروپایی – سعودی، در روز ۵ مهرماه ۱۳۹۸، در خصوص اقدام سازمان ملل متحد به ارسال ۶ شکواییه به عربستان سعودی در مورد روند رو به افزایش نقض حقوق بشر در این کشور گزارشی را منتشر کرده است. طبق این گزارش، از اواخر ماه مارس تا اوایل ژوئیه سال ۲۰۱۹، پادشاهی عربستان سعودی شش نامه از سوی گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد در رابطه با چندین مورد نقض حقوق بشر دریافت کرده است و در مهلت قانونی مقرر شده به ۵ مورد از آنها پاسخ داده است. این نامه‌ها توسط گزارشگران ویژه ناپدید‌شدگی‌های اجباری، منع شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه، آزادی عقیده و بیان، اعدام، آزادی اعتقادات و باورها، وضعیت مدافعان حقوق بشر، فقر شدید و اشکال معاصر برده داری برای مقامات سعودی ارسال گردیده است. به نوشته این سازمان، اگرچه دولت سعودی به اکثر نامه‌های ارسالی پاسخ داده است اما پاسخ‌های آنها تنها نشان از تلاش مایوس‌کننده مقامات این کشور در راستای گمراه کردن جامعه بین‌المللی و بی‌احترامی به موازین حقوق بشری داشته است و راه‌حل‌های رضایت‌مندانه‌ای را برای حل این معضلات ارائه نمی‌دهند.
در گزارش سازمان حقوق بشر اروپایی- سعودی به مضمون نامه‌های ارسالی و موضوعات آن‌ها اشاره گردیده، که عبارتند از:
- بازداشت خودسرانه و ناپدیدشدگی اجباری مروان المریسی، روزنامه‌نگار یمنی که از سال ۲۰۱۸ میلادی دستگیر، در سلول انفرادی و در مکانی نامعلوم حبس شده است.
- عبدالعزیز سعید حلوان عبدا...، شهروند قطری و دانشجوی دانشگاه اُم القراء عربستان که از سال ۲۰۱۸ میلادی به اتهامِ ارتکاب به جرائم تروریستی و ارتباط با سازمانِ تروریستی بازداشت شده است.
- عباس العباد و ده‌ها تن دیگر به‌دلیل اتهامات جاسوسی به مجازات اعدام محکوم گردیده‌اند. وی یکی از ۳۲ نفری است که طی برگزاری محاکمه‌ای ناعادلانه به مرگ محکوم شدند. گفتنی است جرائم آنها در رابطه با بهره‌مندی از حقوق قانونی‌شان بوده و ارتباطی با جرائم جاسوسی نداشته است. دولت عربستان سعودی در آوریل ۲۰۱۹ میلادی، ۱۱ تن از متهمان این پرونده را اعدام کرده است.
- عمر عبدالعزیز الزهرانی، فعال سعودی ساکن کانادا، به‌دلیل انتقاد از حکومت عربستان در شبکه‌های اجتماعی مورد تهدید و آزار و اذیت‌های مستمر قرار گرفته است و همچنین اعضا خانواده وی نیز به‌دلیل فعالیت‌های او مورد هدف قرار گرفته‌اند.
- همچنین رامو ماجسواری، شهروند هندی که در ماه ژوئن ۲۰۱۹، وارد عربستان شده است تا به‌عنوان کارگر خانگی مشغول به کار شود. گفتنی است که این زن هندی، قربانی قاچاق انسان بوده و در معرض انواع سوء‌رفتارها و شکنجه‌ها قرار داشته است و امکان برقراری تماس با اعضاء خانواده نیز از وی سلب شده است.
- منیر عبدالله احمد الآدم، یکی از افرادی است که به اتهام اخلال در امنیت عمومی و ایجاد فتنه‌های طایفه‌ای و ناامنی در کشور و آسیب زدن به صلح و امنیت اجتماعی اعدام شده است.
- در این شکواییه به نقض‌هایی از جمله بازداشت‌ها و اعدام‌های خودسرانه در آوریل 2019 اشاره شده و خاطرنشان گردیده است که الآدم و دیگر قربانیان در معرض سوءرفتار، شکنجه قرار گرفته‌اند و از حقوق اساسی‌شان، از جمله حق برخورداری از محاکمه عادلانه محروم شده‌اند. همچنین موارد مطروحه در این شکواییه حاکی از آن است که شرایط این افراد موضوع بسیاری از نامه‌های قبلی گزارشگران ویژه سازمان ملل بوده است.

 

تیم کارشناسی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 ۱- https://www.esohr.org/en/?p=2587

 

“ ارسال ۶ نامه در چهار ماه از سوی سازمان ملل متحد در مورد نقض حقوق بشر به عربستان ”